Čo je prežitie/survival?

Snap-2013-09-15-at-18V jednom z predchádzajúcich článkov som sa velice hlboko zamyslel nad tým, čo je zálesáctvo resp. bushcraft. Ale toto je stránka o prežití a zálesáctvo v ňom tvorí len časť. Preto skúsim vykradnúť jeden zo svojich starších článkov, dať tomu hlavu i pätu a definovať, čo je to prežitie.

Veľmi prekvapivo prežitie je schopnosť nezomrieť. 😀
V najširšom slova zmysle sú to aktivity, ktoré nás držia pri živote. V bežnom živote ide o veci ako práca, vzdelávanie, sociálne interakcie  ale aj varenie, nakupovanie, stavba domu a každodenné rutiny, ktoré robíme automaticky, lebo sme zvyknutí na beh vecí a prostredie v ktorom žijeme. Najlepšie tento druh prežitia zjavne zvládajú ľudia, ktorým sa darí bohatnúť a tým, ktorí su šťastní. Prežitie v mestskom prostredí a v dnešnej spoločnosti však nie je témou stránok a blogov o prežití (v angličtine survival) a ani tohto článku. Tu je prežitie chápané ako disciplína, aktivity a okruh tém.
Svet sa mení, nie každý deň sa podobá tomu predošlému a tak je väčšina z nás niekedy krátkodobo vystavená aj situáciám, kedy sú potrebné iné schopnosti aby človek prežil, resp. prežil v relatívnom komforte. Už na stanovačke so známymi je dobré vedieť postaviť stan (improvizovaný prístrešok) zapáliť oheň a uvariť na ňom. To už by kupodivu nezvládol úplne každý. Keď idete na huby, potrebujete poznať huby a rastliny ktoré zbierate a možno si ani neuvedomujete, že toto hobby by vám v inej situácii mohlo zachrániť život. Príkladov je veľa, kde sa bežné aktivity začínajú prelínať s aktivitami a znalosťami prežitia. Čím viac spôsobov založenia ohňa, rastlín a ich využitia, spôsobov filtrácie vody, navigácie, nerastov, konštrukcií prístreškov, ale aj sebaobrany, pužívania strelných zbraní atď. atď. poznáte, tým viac ste prenikli do tém prežitia.
O prežitie sa ľudia zaujímajú z rôznych dôvodov. Niektorí radi trávia čas v prírode, iných zaujímajú military témy, ďalší zasa necítia absolútnu istotu, že táto spoločnosť zostane bezpečnou a sociálnou naveky.
Rozdelil som možné situácie prežitia do troch kategórií, aby som nahrubo vymedzil túto širokú tému. Prežitie ako disciplína je príprava na tieto scenáre.

Rekreačné prežitie. Tou najpríjemnejšou a dúfajme jedinou situáciou v ktorej sa ocitnete a využijete potrebné vedomosti a zručnosti, je prežitie ako plánovaná aktivita zameraná na pobyt v prírode, stmeľovanie teamu alebo malé kontrolované víkendové dobrodružstvo. S úsmevom na tvári sa vtedy môžete venovať bushcraftu alebo pilovať teamovú spoluprácu na airsoftovej akcii v starej tehelni.

Krátkodobé prežitie. Ďalší okruh tém sa týka scenáru, kedy je človek zhodou nešťastných okolností odkázaný sám na seba a musí „prežiť“ napr. do príchodu pomoci. Môže to byť stratenie sa v lese, kedy pomôžu základné princípy orientácie a správania sa v prírode, až po situácie kedy sú ľudia odkázaní sami na seba niekoľko dní počas evakuácie, skrývania sa, uviaznutia alebo presunu. Tu už sú potrebné odlišné znalosti ako v prvom prípade a napätie je asi reálnejšie. Čo by pomohlo ľuďom v okolí Fukušimy lepšie sa vysporiadať s katastrofou. Možno základné vedomosti o rádioaktivite, spáde, odstraňovaní kontaminácie, znalosť alternatívnych únikových trás z oblasti? Čo by pomohlo obyvateľom Londýna, Paríža či Istanbulu v časoch, keď boli ulice plné násilia a bezvládia? Možno domáce zásoby, základy sebeobrany, vytvorená susedská skupina na spoločné zvládnutie podobných situácií? Som presvedčený, že určite áno. Tu by som zdôraznil, že v časoch pred týmyto tragédiami by možno človek robiaci si zásoby alebo hľadajúci trasy mimo hlavných ciest pripadal okoliu ako paranoidný. Ale tento svet nás učí, že zásadný zvrat môže postihnúť ktorúkoľvek oblasť a ktoréhokoľvek človeka.

Dlhodobé prežitie. Poslednou možnosťou je scenár, kedy bude človek odkázaný bojovať o prežitie permanentne, v prostredí na ktoré nie je zvyknutý. Stalo by sa tak v prípade zásadnej klimatickej zmeny, ekonomickej krízy, vážnejšej vojenskej agresie fúú dlhý zoznam by tu mohol byť.
Konšpiračných a apokalyptických teórií je veľa a zo dňa na deň sú menej a menej úsmevné. Spoločnosť má svoje nedostatky a sledujeme teraz skôr ich zhoršovanie ako odstraňovanie. Príroda nie je tiež, veľmi mierne povedané, v najlepšej kondícii. Krehkých miest v mozaike tohto sveta je viac ako veľa a riziká kolapsu spoločnosti sa presúvajú zo scifi románov do alternatívnych a pozvoľna aj mainstreamových médií.

Veľký priekak, TEOTWAWKI (The End Of The World As We Know It), SHTF (when the Shit Hits The Fan), pripravenosť (preparedness), urban survival či postapo sú stále častejšie vyhľadávané slová na internete a osobne sa tomu nedivím.

No ale aby som to tu celé nejak zabalil, čím sa teda v skratke podľa mňa zaoberá survival/prežitie? Zručnosťami, schopnosťami a vedomosťami ktoré sú potrebné na zvládnutie zásadnej zmeny prostredia.

V ďaľšom článku vysvetlím základné pojmy týkajúce sa prežitia.

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok. ( https://www.facebook.com/opreziti )

Comments

comments

Ďaľšie články