Hamaka – ako na? Zavesenie hamaky

Hamaka, alebo závesné lôžko, je veľmi jednoduchý typ prístrešku, ktorý ponúka komfort v spánku a jednoduchú prípravu. Aj pri viazaní hamaky je však dobré poznať základné postupy, aby ste nesprávnym zavesením zbytočne nestrácali čas alebo neprišli o časť komfortu.

Hamaka

Aká je noc v hamake?

Používame hamaky a celty od DD Hammock a naše postupy sú prispôsobené ich špecifikáciám. Uton, ktorého video nájdete na konci článku, má za sebou trojciferný počet prespatí v hamake a minimálne toľko rozložení prístrešku z celty a hamaky. V každom počasí a počas celého roku. Správny človek aby nám ukázal ako hamaku uviazať. 🙂

Prístrešok v batohuHamaka a celtaMiesto pre natiahnutie hamaky môže byť v akomkoľvek teréne, stačí aby tam boli kríky (zviazaním niekoľkých konárov získate potrebnú oporu), alebo materiál na postavenie konštrukcie na zavesenie hamaky. V lese samozrejme pozrite na stromy okolo (a predovšetkým nad seba), či nehrozí ich pád a zvážte umiestnenie ohniska aby vám iskry neprepálili celtu alebo hamaku. Tiež sledujte, či nejdete spať na chodníku, ktorý intenzívnejšie využíva lesná zver.

Kompletný prístrešok sa skladá z hamaky v rukáve, celty a spacáku.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Pri viazaní hamaky používame vždy tie isté uzly, či už v lete, alebo v mrazoch. Uzly teda musia byť čo najjednoduchšie na uviazanie a rozviazanie, keďže skrehnuté prsty nemajú dostatočnú motoriku na viazanie zbytočne komplikovaných uzlov. Tiež hamaka aj celta sú bez zbytočných doplnkov a prvkov, ktoré by komplikovali stavbu prístrešku. Tá začína natiahnutím celty a následne hamaky. Pokiaľ nie je riziko zrážok, postup sa dá obrátiť.

Celta by sa nemala dotýkať hamaky. Kondenz sa tvorí hlavne na vnútornej strane celty a v mieste dotyku by tiekol do hamaky. Tento problém zvyčajne nebudete riešiť, ale môže sa objaviť ak budete potrebovať dať celtu do ostrého A. Tupé A vás nechráni pred vetrom, ale vo veľkej miere kondenz odparí.

Celta

Hrúbka stromu, ktorý si vyberiete nemusí byť veľká. Stačí, nech udrží Vašu hmotnosť a moc sa neohne keď hamaku zaťažíte.

Pokiaľ má výrazne pršať, môžete na kotviace laná aj ostatné povrazy umiestniť prvky, ktoré prerušia stekanie vody zo stromu a šnúr do hamaky.  Najjednoduchšie je naviazať na lano kúsok voľného povrazu.

Hamaku pri vešaní riadne napnite. Keď si do nej ľahnete, tak vašou váhou povolí do správnej polohy.

Do hamaky si líhajte postupne. Najprv si sadnite, s nohami stále na zemi a potom sa stočte a ľahnite si do hamaky.

Na hamaku je potrebné si zvyknúť. Aby ste sa dobre vyspali, musíte mať praxou overené, že sa na hamaku a na uzly môžete spoľahnúť.

Po návrate z malého dobrodružstva v prírode sa postarajte o hamaku a celtu rovnako ako o ostatnú výstroj. Ak je treba tak hamaku aj celtu umyte a hlavne ich nechajte poriadne vyschnúť.

Uzly

Pri viazaní hamaky si vystačíte s dvomi uzlami. Prusikovým a klasickou „jednomašľou“.

Vodcovská jednomašľa (video 00:10 – 00:45) – požíva sa na uviazanie hamaky o stromy, vypnutie celty, vypnutie moskytéry a vlastne všade, kde treba statický uzol, ktorý môžete následne rýchlo rozviazať.

hamaka-(10) hamaka-(11)
hamaka-(13) hamaka-(14)
hamaka-(15) hamaka-(16)

hamaka-(19)

Prusikov uzol – používa sa na dopínanie celty (vo videu je celta dopnutá priamo ku stromom, keďže vzdialenosť medzi stromami bola minimálna)

hamaka 033 hamaka 035

hamaka 042

Postup

1. Výber miesta
2. Natiahnutie vodiaceho povrazu – na vodiaci povraz sa pripevňuje celta. Môžete ju cez povraz prehodiť, alebo upevniť celtu cez oká, ktoré sú na dobrých celtách upevnené na stredovej línii. Celta sa na vodiacom povraze dopína prusikovým uzlom.
3. Napnutie celty do potrebného tvaru (video 0:45 – 1:50) – po prehodení celty cez vodiaci povraz dopnite rohy celty tak, aby bola napnutá. Uviažte ich k najbližším konárom, kmeňom blízkych stromov alebo kolíkmi k zemi.
4. Uviazanie hamaky a jej napnutie (video 1:50 – 2:25) – uviažte hamaku medzi stromami. Snažte sa, aby konce hamaky boli od stromov vzdialené približne rovnako, nech je hamaka v strede medzi stromami.
5. Vyzlečenie hamaky z rukávu (video 2:25 – 2:55) – stiahnite rukáv z hamaky.
6. Vystuženie moskytiéry (video 2:55 – 3:55)  (ak má celta tento doplnok)
7. Vloženie karimatky a spacáku (video 4:15 …) – vložte karimatku medzi spodné vrstvy hamaky alebo ju do nej len položte. Spacák rozprestite a pripravte na čo najjednoduchšie vlezenie do neho.
8. Uviazanie batohu, výstroje a topánok – keď budete vliezať do hamaky, postarajte sa aj o svoju ostatnú výstroj. Batoh, topánky a veci, ktoré si vyzlečiete zabezpečte pred navlhnutím uviazaním pod hamaku, vložením pod hlavu alebo zavesením priamo na vodiaci povraz.
9. Dobrú noc

Použitá výstroj

Bergen batoh od DD

DD celta 3×3 m

DD Rukáv na hamaku

DD Travel hamaka

Všetko nájdete aj na našom eshope – eshop.armytraining.sk

Comments

comments

Ďaľšie články