Herbár – Breza

breza_bradavicnataPopis

Rod Betula zahŕňa asi 120 žijúcich druhov a približne 40 ďalších už vyhynutých. Tieto stromy sa dožívajú 100-150 rokov. K hlavným druhom vyskytujúcim sa na Slovensku patria najmä Breza previsnutá (Betula pendula), Breza plstnatá (Betula pubescens) a Breza čierna (Betula nigra).

Drevo brezy patrí k stredne ťažkým, je mierne tvrdé, húževnaté a elastické. Pomerne dobre sa opracováva. Dobre sa tiež impregnuje a morí. Nechránené a neimpregnované drevo brezy vydrží 3 – 15 rokov. Pod strechou má trvanlivosť 5 až 30 rokov. Pod vodou je to 20 – 60 rokov a vždy suché drevo brezy vydrží 300 – 500 rokov.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Vzhľad
Patrí do skupiny brezovitých rastlín kde patrí ešte aj hrab, jelša a lieska. Je to rastlina jednodomá. Tento strom má štíhly kmeň a riedku korunu, ľahko ho rozpoznáme podľa bielej kôry na kmeni a na starších konároch. Dole na kmeni je rozbrázdená tmavými ryhami.

Výskyt
U nás sa vyskytuje na celom území, od nížin až do nadmorskej výšky 1200 m. n. m.

Breza previsnutaLiečiteľstvo

Zber
Zber brezovej miazgy (tzv. brezová voda alebo brezová šťava), je nejhodnotnejšia ešte pred rašením listov. Do kmeňa brezy sa navŕta 1 až 5 cm hlboká dierka. Do navŕtanej dierky sa vsunie hadička alebo rúrka, z ktorej potom šťava odkvapkáva do nádoby.
UPOZORNENIE: Navrtávanie brezy kvôli získaniu miazgy je zakázané.

Zberajú sa mladé lepkavé, ale už dobre vyvinuté listy asi dva mesiace po vypučaní. Vtedy obsahujú najviac účinných látok. Sušia sa voľne rozložené na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C.

Brezová miazgaObsah látok
Flavonoidy (do 3 %), hlavne glykozidy kvercetínu (kvercetín-3-0-arabinozid, hyperozid, kvercitrín, rutín), silica (0,05 – 0,1 %, v púčikoch až 5 %), katechínové triesloviny (5 %), organické kyseliny (kyselina askorbová, amid kyseliny nikotínovej), saponíny, živica a minerálne látky.
Brezová voda obsahuje flavonové glykozidy (cca 2%), silice (cca 0,05 až 0,5%), triesloviny (cca 5 až 9%),vitamín C, karotény, organické kyseliny, saponíny, minerálne látky, betulalbín, olej, cukor, fytoncídy, horčík, meď, draslík, železo, kyselinu jablčnú, éterické látky, aromatické látky a ďalšie dôležité živiny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADroga
Usušený brezový list.  Pomer zosušenia je 4 – 3 : 1. Listovú drogu je možné získať zo všetkých u nás rastúcich druhov brezy, okrem chránenej brezy trpasličej (Betula nana L.). Listy sa používajú najmä vo forme záparu pri rôznych ochoreniach močových ciest, zápaloch, pri tvorbe močových kameňov, pri dne (zvýšenej koncentrácii kyseliny močovej v organizme). Droga je súčasťou potopudných čajovinových zmesí, kombinuje sa s lipovým a bazovým kvetom.  Zvonka sa používa na prípravu záparov a odvarov určených na ošetrenie pleti, vlasov a pod.

V minulosti sa z brezovej kôry vyrábal acylpyrin. Odvar z brezovej kôry pôsobí rovnako ako acylpyrin – znižuje horúčku, tlmí bolesť.

Potrava

V Lotyšsku ale aj v iných krajinách sa z miazgy vyrába brezové víno. Mladé listy je možné jesť surové alebo ich pridať do šalátu.

Recepty

Breza previsnutaBrezové víno
„Původní receptura jistě zvyšovala obsah cukru na kvašení odparem vody. My si můžeme pomoci přidáním cukru (a ušetřit si práci i stromy). Tedy na 1 litr březové mízy svaříme s 20dkg cukru, procedíme a necháme zakvasit. Kvasinky dostaneme do mízy buď živou kulturou z chleba (kvásku), kvasnic (nebo ideálně z vína). Etanolové bakterie jsou všude a tedy i ve sbírané míze, ale je dobré kvasný proces podpořit. Kvašení trvá 4 týdny (místo bubláku můžete použít olejovou povrchovou vrstvu). Kdysi se „víno“ zřejmě pilo mladé, ale my si je budeme chtít (možná) uchovat – proto vykvašené víno dobře uzavřeme do čisté láhve a přidáme „koření“. Pevně uzavřeme (nejlépe voskem) a necháme 12 týdnů uležet. (pro chuť můžete před kvasícím procesem přidat na 1 litr březové kůry 2dl vína).“ ( http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2006040001 )

Iné využitie

Drevo
Drevo sa cení najmä v kolárstve, používajú ho v nábytkárstve, rezbárstve a debnárstve (obruče a sudy na suchý tovar), vyrábajú sa z neho dyhy a preglejky, cievky, dreváky, hračky, lyže, predmety do domácnosti a pod. Veľmi často sa využívajú aj zvláštne kresby dreva.

Obľúbené je však aj ako kurivo. Pre dobré absorpčné vlastnosti sa využíva na výrobu sanitárneho náčinia.

Breza ako papierPapier
Z brezy sa dá vyrobiť aj papier. Kôru jemne vykúpte v teplej vode a saponáte. Potom ju vystrite na niekoľko vrstiev papierových vreckoviek. Nechajte vyschnúť na vzduchu. Jednotlivé vrstvy by sa potom mali dať oddeliť a vytvoriť kusy materiálu podobného papieru, na ktorý sa dá písať.

Miazga
Na jar sa narezaním kôry dá získať tekutina, ktorá je veľmi osviežujúca, zdravá a dá sa redukovať na sirup. Tiež sa dá z nej vyrobiť brezové pivo a vínko. Asi všetci, ktorí radi chodia do prírody  už miazgu ochutnali a nezabudli následne zavrieť otvor v kmeni aby zarástol a strom nebol napadnutý chorobami.

prachnoPráchno
Vďaka veľkému obsahu olejov je brezová kôra vynikajúcim práchnom, ktoré ľahko chytá iskru a pri horení vypúšťa čierny dym.

Jedlá vnútorná kôra
Vnútorná kôra je jedlá. Dá sa jesť aj surová ale v minulosti sa hlavne nechala vysušiť na slnku a potom rozdrvila na múku.

Hojivá masť
Vnútorná kôra sa nechá napučať, prevarí sa a rozmliaždi na pastu, ktorá potom pomáha liečiť kožné problémy alebo uvoľňuje svalovicu.

cagaČaga (Toxicodendron radicans)
Čaga rastie hlavne na brezách. Je známa pre svoje zázračné účinky pri liečbe ťažkostí so zažívaním, už z čínskej či ruskej medicíny. Momentálne je pod lupou vedcov, ktorí skúmajú jej karcinostatické účinky.

Repelent
Olej získaný z kôry brezy v koncentrácii 25 kvapiek na 100 ml by po nasprejovaní na telo mal pôsobiť ako repelent.

faklaFakľa
V minulosti boli fakle z brezovej kôry používané pri love rýb oštepmi. V lesnom poraste fakľa nie je moc praktická keďže z nej odfrkávajú kusy horiacej kôry. Ale vo vhodných podmienkach je kôra brezy veľmi vhodný materiál na výrobu pochodne.

Mydlo
Keďže listy brezy obsahujú saponín tak po rozdrvení v malom množstve vody a prehnietení vytvoria zelenkastú penu. Alebo stačí pár hrstí brezových listov pretrepať v teplej vode v mikrotenovom sáčku, saponíny sa uvoľnia a vytvoria penu na hladine. Tekutina potom funguje ako prírodný sprchový gel.

Olej/Decht
Olej, ktorý sa uvoľní z kôry pri zahriatí na vyššie teploty sa dá použiť ako mazivo, zvlhčovadlo, v minulosti sa ním napúšťali kože kvôli ochrane, ako palivo do olejových lámp alebo sa dá vyvariť do lepidla. Po pridaní popola a ďaľšom zahrievaní vzniká brezový decht.

metlaMetla
Tenké konáriky boli a aj sú obľúbeným materiálom na výrobu metiel.

Nádoby
Ľahko spracovateľný materiál pre výrobu púzdier, nádob a košíkov.

Kapsa z brezovej kôry Nádoba z brezovej kôry nadobka2

Mytológia
Breza v rôznych mytológiách bola spojená hlavne s bohyňami plodnosti – Oestre, Frigg a Freya v severnej Európe, rímska Venuša breze vládla. Breza je spojená aj s gréckou Ariadne, írskou Brighid, waleskou sovou bohyňou Blodenwedd.

Asi najdôležitejšie čo nám breza prináša je ochrana. Kolíska, hračka alebo dekorácia z brezového dreva chráni dieťa pred zlými duchmi a vílami, ktoré sú odhodlané zmeniť dieťa na príšeru.

Ak budete chcieť využiť niektorý z darov ktoré brezy ponúkajú, berte z nich rozumne, rešpektujte strom a neublížte mu.

Zdroje

  • http://www.bukera.sk/voda/brezova-voda
  • http://russiapedia.rt.com/of-russian-origin/beryozovy-sok-birch-juice/
  • http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2006040001

Comments

comments

Ďaľšie články