Herbár – Podbeľ liečivý

Podbeľ - Tussilago farfaraPopis

Vzhľad
Podbeľ je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. V jednom úbore býva až do 300 kvietkov. Samičie kvietky na obvode majú semenník zakončený dvoma bliznami, vláskovitý kalich a jazykovitú korunu. Samčie kvety v terči sú rúrkovité s tyčinkami. Kvety sa v noci a za nepriaznivého počasia zatvárajú. Po odkvitnutí vyrastajú z listových púčikov na podzemku listové ružice. Listová čepeľ je srdcovitá, dlaňovito laločnatá, na rube plstnatá a v priemere môže mať až 20 cm. Plody sú valcovité nažky s chocholcom.

Podbeľ liečivý 1 Podbeľ liečivý - Kvet Podbeľ liečivý - Listy Podbeľ liečivý - Listy 2

Výskyt
Rastie od nížin až do podhoria (udajne až do výšky 2,400 m.n.m.) ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Možné zámeny
Kvet podbeľa sa poznáva ľahko podľa tvaru aj času kvitnutia. Listy však možno zameniť s deväťsilom alebo lopúchom. Ich listy však dorastajú do veľkosti niekoľko desiatok cm, zatiaľ čo podbeľové do 10 cm. Listy ani jednej z rastlín s ktorými si môžete podbeľ zameniť nie sú jedovaté.

Deväťsil

Listy deväťsilu

Lopúch

Listy lopúchu

Liečiteľstvo

Zber
Zbierajú sa všetky časti rastliny – kvet, listy, stonky aj korene.

Čo lieči?
Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.

Obsah látok
Triesloviny, minerálne soli (hlevne draslík), zinok, mladé listy aj Vitamín C

Droga
Kvety sa zprudka sušia na priamom slnku. V domácom prostredí ich sušíme pri teplote 40 °C. Používajú sa na čaj a odvar. Podrvené listy sa prikladajú na rany.

Sirup z podbeľu
Do nádoby postupne navsrtvite kvety podbeľu a cukru. Nádobu poriadne uzavrite a zakopte na 8 týždňov do zeme. Po vykopaní ho ešte prevarte a prelejte do fliaš.

Upozornenie
Rastlina obsahuje pyrolizidínové alkaloidy, napriek ich nepatrnému obsahu v listoch ju nie je vhodné dlhodobo používať a prekračovať odporučené dávky.

Podbeľ liečivý - Kvety a listy

Potrava

Mladé listy, ktoré sa zbierajú v máji a júni,  sa pridávajú do polievok a dá sa z nich urobiť šalát. Z kvetov čaj alebo sirup.

Recepty

Minimalistický podbeľový šalát
Mladé listy nakrájajte na rezance, pokropte troškou olivového oleja a dochuťte soľou a korením.

Iné využitie

Podbeľ ako fajčivoFajčivo
Usušené listy sa dajú použiť ako náhrada tabaku. Zo skúseností viem, že takéto fajčivo je ďaleko lepšie ako nič, ale ďaleko horšie ako tabak.

Zdroj soli
Vo vnútrozemí sú zdroje soli obmedzené. Náhradou soli môže byť popol z podbeľových listov.

Indiáni to robili nasledovne:
„Z listov podbeľu vytvorili gule a nechali ich vysušiť na slnku. Potom ich položili na žeravé kamene a nechali vypáliť na popol. Výsledný produkt mal výraznú slanú chuť.“
Podbeľ - Soľ 1 Podbeľ - Soľ Podbeľ - Soľ 11 Podbeľ - Soľ 2 Podbeľ - Soľ 3

V situácii prežitia

Podbeľ je rýchly zdroj potravy. Ešte skôr ako vyrazia listy (keď je príroda ešte nie celkom v rozpuku), dajú sa počas presunu odtrhávať kvety a len tak žuť. Listy podbeľu by som určite použil namiesto tabaku, keď raz dôjde.  Podbeľové listy by som pri absencii kostihoja prikladal na rany a páperie zo spodnej strany listov sa dá ľahko zotrieť a použiť ako práchno na zachytenie iskry. V prípade dlhodobej situácie prežitia by som určite využil aj jeho iné liečivé účinky.

Zdroje:

  • herbar.org
  • Detlev Henschel – Plané rostliny k jídlu
  • Dagmar Lánská, Pavel Žilák – Jedlé rostliny z přírody

Comments

comments

Ďaľšie články