Jedlo v prírode – čo lúka dala

Je čas olovrantu a tak sa chystám, natrhať si niečo na lúku a popri tom vyvenčiť psa.

Prvá rastlina na ktorú narážam je bolševník. Keďže chcem správne určiť druh, pozorne skúmam tvar listov. Režem a voniam stonku, potom prerezávam obal budúceho súkvetia. Vôňa je aromatická, ale nie nepríjemná.

Pozor pri manipulácii s boľševníkom. Môže obsahovať fototoxické látky, ktoré môžu spôsobiť vážne fotodermatídy. Identifikácia je málokedy úplne spoľahlivá a tak neodporúčame túto rastlinu konzumovať. Ale slnko dnes moc nesvieti 🙂

Ochutnávam len malú časť stonky a jedno malé súkvetie. Nechutia zle, nie sú horké, neštípu, sú dosť aromatické. Pravdepodobne je to teda bolševník borščový.

bolsevnik obycajny

bolsevnik,-rez-sukvetim

Ďalšia rastlina je lopúch v druhom roku života, lebo je na ňom jasná, aj keď skosená,  stonka. Keďže nechcem zberom vyčerpať príliš veľa energie, nevykopávam koreň úplne ale lámem rastlinu asi 6 cm v zemi. Snažím sa dostať k dužine, ktorá pokračuje z už drevnatejúceho koreňa do stonky. Dužina je húževnatejšia, ale nie je horká a dá sa pekne vylúpavať a vyhrýzať. To isté platí aj o pazuchách stopiek. Tie sú krehkejšie a sladšie. Hm. Chutia aj psíkovi…

lopuch

lopuch-prierez-2

lopuch-prierez

lopuch-prierez (2)

lopuch5

Nasledujúca pochúťka bola nejaký bodliak alebo ostropes, bez bližšieho určenia. Chytám jeden z horných listov a čistím stonku priamo na rastline, menej sa tak popichám. Obnažená dutina sa dá pekne dolúpať zlomením. Ostáva veľmi krehká a sladká dužina, ktorá pôsobí osviežujúco a potláča zľahka „drsný“ pocit v ústach, ktorý ostal po lopúchoch.

ostropes

ostropes-osupana-stonka

Pre zaujímavosť vykopávam aj pár korienkov nátržníku husieho. Čistím ich od hnedej šupky. Korienky sú viac menej bez chuti.

natrznik-husi

natrznik-husi-koren
Keď prechádzam okolo pcháča zelinného, nedá mi neochutnať jeho surové nadzemné časti. Listové obaly s budúcim pichliačom chutia zaujímavo, nie však zle. Stopka je aj napriek prítomnosti bieleho latexu  príjemne nasládla. List sa oproti nej zdá mdlejší a horkejší, ale dá sa.

pchac-zelinny

pchac-zelinny-puzdro

pchac-zelinny-list

Vracajúc sa z prechádzky ešte skúšam olúpanú stopku a stonku zo staršieho lopúcha. Stonka je vnútri húževnatá, ale nie až tak ako koreň. Nie je horká a som vcelku spokojný. So stopkou je to horšie, pretože aj keď nie je horká, je krehká ťažšie sa lúpe a sú v nej tvrdšie vlákna.

stary-lopuch

stary-lopuch-stopka-a-stonka

Celkovo som zjedol asi 6 x 15 cm stoniek pichliačov, mladé súkvetie bolševníku a asi 10 cm z jeho stonky, 5 x 10 cm častí  lopúchu z priestoru vrcholu koreňa a spodnej časti stonky, 4 listy a 2 vyrastajúce kvetné obaly pichliača zelinného a 4 korienky nátržníku. Mal som šťastie a žiadna rastlina nebola nepríjemne horká. Na olovrant mi to celkom stačilo.

PS: Všetko spravidla varím a to z dôvodu likvidácie patogénov, zmäknutia potravy a pravdepodobne aj lepšej stráviteľnosti. Ak si pôjdete teda niečo natrhať na jedenie na lúku, odporúčam aspoň krátku tepelnú úpravu.

Comments

comments

Ďaľšie články