Medveď hnedý – Ako sa vyhnúť stretnutiu

Článok zverejňujeme so súhlasom www.medvede.sk.

stretnutie05Hubári a zberači lesných plodov

Aj keď sú útoky medveďa na ľudí zriedkavé, do rizikovej skupiny patria hubári. Keďže sa pohybujú v lese už od skorého rána a často v hustej mladine hľadajú hríby, môžu pritom naraziť na medveďa. Ak sa medveď cíti ohrozený a nemá kam uniknúť, lebo je na okolí viac zberačov, môže dojsť k útoku v sebaobrane. Najčastejšie sa to stane pri stretnutí človeka s medveďom na vzdialenosť menšiu ako 20m.

Ak nevidíte dobre dopredu či naokolo aspoň 50m, napríklad v mladom hustom poraste, zvýšte pozornosť. Predtým, ako pôjdete ďalej, robte hluk (napr. pískanie, tlieskanie) – takto medveďovi dáte čas aj priestor na únik. Ak sa držíte spolu v skupine, medveď má väčšiu šancu vás vopred zaregistrovať a je viac pravdepodobné, že utečie.

So psom v lese

Psy majú oveľa lepší čuch ako my, takže nás môžu upozorniť na prítomnosť medveďa. Je si však treba uvedomiť, že pes môže aj vyprovokovať medveďa k útoku. V prípade, že odbehne do lesa a stretne sa tam s medveďom, môže ho priviesť priamo ku svojmu majiteľovi, u ktorého hľadá ochranu. Pustený pes, ktorý nie je pod kontrolou, môže vyrušovať či naháňať aj iné zvieratá. Slabo vycvičený pes by mal byť preto pri prechádzke v lese na vodítku, ako je to aj povinné na niektorých chránených územiach.

stopy03Stanovanie

Malé riziko môžete znížiť na minimum, ak využijete zopár jednoduchých rád. Miesta na stanovanie si vyberajte pozorne. Nemali by ste si vybrať miesto, kde je veľa medvedej obľúbenej potravy (napr. maliny, čučoriedky), ani kde očividne často chodia zvieratá. Skúmajte okolie, či sú tam nejaké čerstvé stopy – ak áno, radšej nocujte inde. Neodporúčame spať vonku tesne v blízkosti chát, horských hotelov a podobne, kde by mohol chodiť medveď zvyknutý na odpadky. V niektorých oblastiach, napríklad v národných parkoch, je povolené stanovať len na vyznačených miestach.

Udržiavajte kemp čistý a bez lákadiel. Ak varíte, vyčistite priestor ohniska aj riady, hneď po použití. Nevarte vo vnútri ani blízko pri stane a uvážte, či si necháte potraviny vedľa seba na noc. Ak máte so sebou auto, uložte ich tam. Vyvarujte sa príliš zapáchajúcich potravín ako napríklad slanina či rybacie konzervy. Odpadky nezakopávajte, lebo medveď ich aj tak môže zacítiť a vyhrabať. To, čo nemožno úplne spáliť na ohni, dobre zabaľte a vezmite so sebou.

V Severnej Amerike, kde ľudia pridu častejšie do kontaktu s medveďmi, odporúčajú prísnejšie opatrenia. Napríklad variť a jesť najmenej 100m od miesta, kde spíte, zavesiť potravu aspoň 4m nad zemou na lano medzi dva stromy, uschovať potraviny a odpadky do špeciálnych plastových nádob.

Keby aj napriek všetkým opatreniam prišiel na táborisko medveď – čo nie je veľmi pravdepodobné, ale zriedkavo sa to može stať – je zrejme zvedavý, nocujete na jeho chodníku, alebo sa snaží dostať k vašemu jedlu. Ak neodíde sám, je ho treba odplašiť s hocičím, čo máte poruke napríklad búchaním hrncami a kričaním. Nepribližujte sa ani nekŕmte medvede.

Turisti

Asi každému z nás, čo radi trávime čas v prírode, pri predstave blízkeho stretnutia s medveďom naskočí husia koža. Je to pochopiteľné, veď ide o najväčšiu u nás žijúcu šelmu. Akékoľvek stretnutie s medveďom nesie v sebe prvok rizika, ktoré je však vo všeobecnosti oveľa menšie, ako si väčšina ľudí myslí. Z miliónov ľudí, ktorí žijú, pracujú alebo dovolenkujú v Slovenských horách, býva do desať zranených medveďom ročne. Najmenej za posledných 100 rokov nepoznáme záznam, že by bol človek na Slovensku zabitý medveďom a doposiaľ nie je známy prípad predačného útoku (keď medveď považuje človeka za svoju korisť).

Šanca stretnúť sa s medveďom, ak budete chodiť len po vyznačených chodníkoch je pomerne nízka, ale nie je vylúčená. Väčšina medveďov sa vyhne miestam alebo hodinám s frekventovaným pohybom ľudí. Avšak zvážnica či chodník poskytuje aj medveďom ľahšiu cestu a preto občas kráčajú po nich. Väčšinou tak robia v noci, nadránom alebo večer, takže ak ste medzi prvými či poslednými v horách, šanca stretnúť medveďa je vtedy väčšia. Smeti ponechané na ohnisku či pri odpočívadle lákajú medvede, tak ako aj iné zvieratá. Inokedy potrebujú prejsť cez hrebene alebo doliny, kadiaľ vedie turistický chodnik. V niektorých lokalitách je poľovníkmi umiestnené krmivo pre zver (s lákavou potravou aj pre medvede) nevhodne blízko turistického chodníka. Dávajte si pozor aj v okolí prírodzených zdrojov potravy (maliny, čučoriedky, atd.).

Medvede sa vám spravidla vyhnú, keď o vás vedia, avšak nemusia vás zaregistrovať napríklad v hustom poraste, v hmle, pri potoku, alebo ak idete proti vetru. Vtedy upozornite na svoju prítomnosť vopred a to hlasným rozprávaním, spievaním, pískaním, tlieskaním alebo inak. Existujú zvončeky proti medveďom (“Bear bells”), ktoré sa dávajú na ruksak alebo oblečenie, tie však nemusia byť vždy postačujúce. Ak sa držíte v skupine, medveď má väčšiu šancu vás zaregistrovať a odísť.

Ak by ste videli medveďa, ktorý o vás ešte nevie, alebo je ďaleko, nenápadne sa vzdiaľte. Aj v prípade, že o vás medveď vie, jeho najbežnejšou reakciou je, že odíde. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, keď sa medveď pohne preč, je z tejto oblasti odísť. Ak musíte pokračovať ďalej, nechajte mu nejaký čas, postupujte opatrne, buďte ostražitý a robte hluk.

Je možno paradoxom, že pre mnohých turistov je šanca stretnúť medveďa väčšia priamo pri hoteli alebo chate ako na túre. Pachy z jedla a odpadky sú silným lákadlom pre medveďa aj iné zvieratá, niekedy vyhľadávajú potravu v okolí ľudských obydlí, najmä v blízkosti lesa. Pohľad na kŕmiace sa medvieďatá môže byť pekný a neraz privádza ľudí do pokušenia ich kŕmiť, s úmyslom vidieť a fotiť ich zblízka. Tieto medvede však nie sú krotké a ich správanie sa môže zmeniť na agresívne – ľudia boli zranení jedincami, ktoré si zvykli očakávať potravu od človeka a stratili plachosť. Preto sa nikdy nepribližujte ani nekŕmte medvede, aj keď sa zdajú byť pokojné.

Zdroj: http://www.medvede.sk/?action=prevencia

medved-hnedy

Comments

comments

Ďaľšie články