Olej z brezy

Toto je pokus z pred pár rokov, kedy sme vyrobili slušnú zásobu brezového oleja. Tento článok opisuje prvé dva pokusy, jeden neúspešný a druhý naopak. Opakovali sme ho ešte niekoľkokrát, ale už sme to potom nedokumentovali. Výroba brezového oleja patrí medzi zručnosti našich praprapredkov a my sme ho vyskúšali v rámci osviežovania staroživota.

Padnutá breza

Veľkú zásobu trochu nahnitej brezovej kôry sme sa rozhodli minúť na získanie brezového oleja. Kôru sme získali zo spadnutej brezy.
Je to jedna z klasických „survival procedúr“, pri ktorej sa teplom uvoľňuje olej obsiahnutý v brezovej kôre a ten sa zachytáva pre ďalšie použitie.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Prvý krát sme sa pokúsili vyťažiť olej z kôry bez dôslednejšej prípravy aparatúry. Namiesto dvoch nádob sme použili jednu (starý hrniec) do ktorej sme vložili sitko a tak vytvorili dvojité dno. Hrniec sme utesnili a zapálili oheň, ktorý sme udržovali cca 2.5 hodiny. V jednom momente medzi pokrievkou a hrncom vyšľahli plamene. Oheň sme odhrabali a nechali sme hrniec vychladnúť. Keď sme ho potom otvorili, zistili sme, že naše predpoklady sa potvrdili a pokus bol neúspešný. Bolo zjavné, že olej síce stiekol cez sitko na dno hrnca ale tam vyprchal resp. vyhorel.

Brezový olej - pokus 1 (1) Brezový olej - pokus 1

Druhý pokus sme už pripravili poriadne. Do ohniska sme zakopali plechovku tak aby jej otvor bol v rovine so zemou. Tým, že plechovica je zakopaná a olej sa zbiera mimo hlavnej nádoby v ktorom je kôra a ktorá je priamo v ohni, nie je stečený olej vystavený tak vysokej teplote. Na zakopanú plechovku sme umiestnili hrniec s dierou v dne tak aby bola dierka nad plechovkou. Hrniec sme naplnili kôrou (pásy kôry sme stočili a položili vertikálne, aby olej mohol stekať ku dnu) a založili okolo neho oheň. Asi po dvoch hodinách sme oheň opäť odhrabali a nadvihli hrniec. Výsledok už bol tentokrát pozitívny a získali sme cca 1 dcl brezového oleja. Čiernej, dosť hustej a mazľavej tekutiny výraznej vône.

Brezový olej - Pokus 2

Brezový olej - Pokus 2 (1)

Brezový olej - Pokus 2 (2)

Brezový olej - Pokus 2 (4)

Brezový olej - Pokus 2 (5) Brezový olej - Pokus 2 (6) Brezový olej - Pokus 2 (8) Brezový olej - Pokus 2 (7)

Brezový olej sme robili ešte raz, rovnako ako pri druhom pokuse. Oheň sme tentokrát udržovali len 50 minút a výsledok bol trošku slabší ako pri druhom pokuse. Vychádza nám, že ideálne je udržovať oheň 1.5 hodiny (pri použití rovnakých nádob, kôry rovnakej kvality a množstva, sile ohňa atď.) aj keď na internete nájdete odporúčanie udržiavať oheň 4-8 hodín.
Zásobu oleja budeme skladovať v pevnom skupenstve a o jej ďalšom použití rozhodneme neskôr.
Je to jednoduchý experiment, ktorého výsledkom je univerzálna látka, ktorá sa dá využiť na mnohé účely. Som spokojný, že sme ho niekoľkokrát úspešne realizovali, lebo je to postup, ktorý v situácii dlhodobého prežitia môže byť veľmi užitočný.

TEÓRIA
Decht vs Olej
Decht sa vyrobí pomalou redukciou oleja na ohni. Tekutina podobná starému motorovému oleju by sa mala pri pomalom zahrievaní zmeniť na lepkavú pevnú látku. Brezový decht/tmel je plastický materiál, ktorý má pevné skupenstvo do teploty 18 stupňov Celzia. Ak má teplotu 30 stupňov, dá sa ľahko formovať v rukách ako plastelína a pri 57 stupňoch je najlepkavejší. V tomto článku nebudem rozlišovať tieto dva pojmy. Logicky, ak hovoríme o napúšťaní koží tak hovoríme o tekutine, ak o lepení hrotov na šípy tak o dechte.
Z histórie
Brezový olej (BO) bol používaný ako tmel/lepidlo už pred 80.000 rokmi.  Bol nájdený na oštepe neandrtálca aj s otlačkom jeho palca. Otziho 5300 rokov stará medená sekera bola zafixovaná dechtom z brezovéhj kôry. V starom Grécku lepili prasknuté nádoby práve lepidlom z brezového oleja.
Zloženie
Medzi hlavné zložky brezového oleja patria kyselina salicylová, methyl salicylát a betulín.
Použitie
BO je dosť horľavý a dá sa použiť ako palivo do olejových sviečok, videl som aj videá kde bol BO použitý pri výrobe pochodní. Je kvalitným lepidlom (vo forme dechtu). Ak ním potriete švy na mokasínach alebo topánkach tak budú vodotesné a táto jeho vlastnosť sa dá využiť univerzálne. Olej sa dá použiť aj ako repelent. Stačí pridať niekoľko kvapiek do vody (napr. v rozprašovači). Ak ošetríte brezovým olejom zmiešaným s vazelínou drevený plot, mal by poslúžiť ako efektívny repelent proti slimákom.
BO sa používa aj pri výrobe parfémov a v minulosti aj v kožiarstve. BO urobí kus dobrej práce aj ak vám smrdia topánky a máte pľuzgiere. Ak si do topánky vložíte pásy brezovej kôry tak oleje v nej obsiahnuté (sú antibakteriálne) neutralizujú zápach a pomôžu ukľudniť pokožku.
Medicínske účinky
BO je účinný pri niektorých kožných chorobách a pri reume. BO má antidepresívne a stimulujúce účinky, dezinfikuje, pomáha proti artritíde a pri detoxikácii. Má diuretický a protizápalový efekt. BO sa používa aj pri tónovaní a omladzovaní pleti, pretože pokožku sťahuje a pri pravidelnom použití napomáha miznutiu vrások a ovisnutej kože a antiseptické vlastnosti oleja pokožku zároveň čistia.
BO pomáha zmierňovať svalovú horúčku. BO je analgetický, čiže zmierňuje bolesť a antispazmický, čiže zabraňuje a uvoľňuje kŕče. Takže ak máte svalovicu a brezový olej po ruke, pripravte si kúpeľ.

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový.

Comments

comments

Ďaľšie články