Primitívne kamenné nástroje – 0. Časť – Premena kameňa na čepeľ

main_800x600Podávam záznam svojej cesty od absolútneho neznalca opracovania kameňa až po bod, kedy som schopný vyrobiť kamennú čepeľ a hrot na šíp v pre mňa uspokojivej kvalite.
Štiepanie kameňa je pradávne umenie premeny kameňa na jemné nástroje s ostrou čepeľou.
Začal som  teoretickou prípravou, výberom a získaním materiálu a začiatočníckymi pokusmi o zoznámenie sa s technikou opracovania a správaním kameňa. O tom bude táto nultá časť. Účelom tohto článku je ako obvykle, popísať celý postup objavovania, od absolútneho začiatku a vrátane failov.

Teoretická príprava
Prešiel som dosť veľa fór a tutoriálov v angličtine. Väčšinou sú to ale príspevky ozajstných machrov a ukazujú, kam až sa dá toto umenie dotiahnuť. Na pozeranie videí som nemal trpezlivosť a keď sa určité informácie v zdrojoch začali opakovať, rozhodol som sa že už viem dosť aby som začal. Mojim cieľom bolo vyzbrojiť sa teóriou dostatočne ale zároveň čo najmenej, aby som sa neubral o radosť z neúspechu. A som sa veru neubral.

Hlavné body, ktoré som si z teoretickej prípravy odniesol:

Materiál
Tréningovým materiálom môžu byť rôzne horniny s lastúrovým lomom. Obsidiány, rohovce, limnokvarcity. Keď trošku popátrate zistíte, že ich nájdete aj na Slovensku. Stačí nájsť vhodný odkryv alebo starý lom a je to. Ďaleko dostupnejším a aj vhodnejším materiálom je sklo. Láme sa podobne ako pazúrik a je všade. Odporúča sa začať s dnom pivovej fľaše, lebo na farebnom skle lepšie uvidíte lom. Videl som aj fotky nástrojov vyštiepaných z kusov rozbitej toalety.

flint-limnokvarcit-11_800x600

Limnokvarcit, ktorý je na Slovensku ľahko dostupný. Už pri jeho rozbíjaní na menšie kusy som sa dozvedel veľa o tom, ako sa štiepi a reaguje na náraz a tlak.

bottle-bottom_800x533

Dno pivovej fľaše. Hoďte do fľaše klinec hlavičkou dolu a vložte ju do igelitky. Držte za hrdlo a zatrepte. Takto ľahko oddelíte dno od zbytku.

z-hajzla-noz_777x600


Hajzlík. Čepeľ vyrobená z črepu z hajzlíku vyzerá veľmi dobre.



flintknappingTechnika
Kameň sa opracováva tým, že sa z neho odoberá materiál. Úlomky/odštepy majú väčšinou formu ostrého lupeňa. Štiepanie tlakom je postup, pri ktorom pritláčate hrot nástroja o materiál a tlakom z neho odlupujete. Nárazové štiepanie je určené pre hrubšie opracovanie a odštepy sa uvolňujú buchnutím po kameni.
Opracovanie do žiadaného tvaru je možné vďaka predpovedateľnému lomu materiálu. Je zjavné, že praxou sa získava schopnosť regulovať silu a uhol úderu a tlaku a voľba správneho bodu tak, aby sa z kameňa odštiepil lupeň tvaru a veľkosti ako si človek naplánoval.
Je to vcelku veda, je okolo toho pár teórií, ktoré je dobré asi poznať. Je dobré si uvedomovať kde je stredová čiara kameňa, aby ste kameň nerozbili, je dobré poznať teóriu o správnych uhloch tlaku a nárazu alebo ako zbrúsiť miesto nárazu/tlaku aby sa materiál lámal podľa vašich predstáv. Toto všetko som na začiatku nechal bokom, mojim cieľom bolo zoznámenie sa s materiálom a pomerne hrubý výsledok.

Stiepenie-tlakom_655x600

Štiepanie nárazom použitím kameňa.

Pressure-flaking_797x600

Štiepanie tlakom. Veľmi pjekné zrozumiteľné foto na ktorom vidno stopy po uvoľnených lupeňoch.

Percussion-flaking_797x600

Štiepanie nárazom.



Nástroje
Na samotné lámanie/štiepanie kameňa treba nástroj s hrotom (štiepanie tlakom), ktorým sa z kameňa odlupuje a kladivkovitý nástroj s pomocou ktorého sa z kameňa odbíja (nárazové štiepanie).

zakladny-kit_716x600

Začiatočnícka sada.

flint-sada-modern_800x531

Pekná moderná sada. Nátroj s hrotom, búchadlo a brúsny kameň.

flint-sada_800x532


Takto to asi vyzeralo kedysi. Okrúhliaky, kosti a parohy.

 

zihlava-flint-032_800x600


Vždy používam ochranné okuliare a rukavice. Stehno si chránim odpadovou, zle vyčinenou králičou kožou. Vpravo vidno kameň a šrób, s ktorými som experimentoval na počiatkoch. Ani jedno sa neosvedčilo pri práci s kameňom.



Bezpečnosť
Každý úlomok materiálu s ktorým budete pracovať je ostrý ako skalpel. Nevyhnutne si musíte chrániť ruky a oči hrubými pracovnými rukavicami a bezpečnostnými okuliarmi. Pri opracovaní sa tiež z materiálu uvoľňujú ostré mikroskopické úlomky ktoré môžu poškodiť pľúca. Preto pracujte vonku a ak máte radi všetky riziká pod kontrolou, dajte si rúšok. Opracovávaný materiál často budete opierať o stehno a kus hrubej kože zabráni k porezaniu stehna. NEPODCEŇTE TOTO ODPORÚČANIE!

Získanie a výber materiálu
Trošku som sa previezol a nazbieral väčšie množstvo limnokvarcitu, prešlo mi rukami pár dien (veľakrát dno) z pivovej fľaše a hral som sa aj s kúskami rozbitej toalety.

flint-limno_800x600

Na záver prvej etapy som bol schopný vyrobiť tieto hroty na šíp. Výsledok bol dosiahnutý neistou technikou, nevhodnými nástrojmi ale znamenali veľký posun v spoznávaní tohto materiálu.

Technika opracovania a správanie materiálu
Rozhodol som sa, že nebudem zbytočne naivný a nebudem sa snažiť o výrobu čepele hneď na začiatku. Nevyrobil som si ani žiadne nástroje na opracovávanie, improvizoval som s vecami čo som mal poruke. Kamene, klince, veľké šróby…. Zničil som dosť veľa materiálu a naučil sa, ako sa to nerobí.  Materiál sa mi väčšinou v určitom momente zlomil a odlupovanie materiálu určite nebolo kontrolované a predpovedateľné. Teda zo začiatku.
Celkom ma to bavilo a prvé kroky som vyhodnotil ako prínosné.
Rozhodol som sa, že v ďalšom kroku sa zameriam na výber vhodných nástrojov a vytváranie dopredu určených tvarov. Tiež som sa vrátil k teórii a zodpovedal som si pár otázok. Mojim primárnym tréningovým materiálom sa stali dná z pivových fliaš a veľké kusy odpadovej sklenej hmoty. Ale to až v ďalšom článku.

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok.

Comments

comments

Ďaľšie články