4 koníčky, ktoré by mal každý prepper mať

Narazil som na pekný článok na freedomprepper.com a ponúkam jeho preklad.

4 koníčky

Viem čo si pomyslíte, kto by mal čas ešte na ďalśie hobby, nieto ešte k tomu štyri? Nie je prepperstvo samo o sebe dosť časovo náročné? Nie… Nie je. Je potrebné myslieť v širších súvislostiach.

V prvom rade prepperstvo (príprava, pripravenosť) nie je hobby. Môže tak začať, ale postupne sa zmení na životný štýl. V začiatkoch je človek zavalený tonami informácií o tom, čo treba robiť, ako začať, aké zásoby si pripraviť, ale akonáhle prekročíte určitý bod, stane sa prepperstvo súčasťou bežného života.

Alec Deacon z „My family survival plan“ odporúča 4 koníčky, ktoré by podľa neho mal mať každý prepper.

ZáhradkaZáhradkárčenie

Aký iný koníček má bližšie k prepperstvu ako pestovanie potravy? Stačí pomyslieť na všetky pozitíva, ktoré prináša – vlastné organické potraviny, relax, ktorý práca okolo záhradky prináša, vlastný zdroj potravín, menšia závislosť na obchodoch, úspora peňazí…

VčelárstvoVčelárstvo

Keď už budete mať záhradku, môžete rovno začať aj s včelárstvom. Včely sa vám odvďačia medom a voskom a opeľovaním vašich ovocných stromov. Spestríte si tak stravu a v prípade potreby budete mať základné suroviny na výrobu vlastných kozmetických prípravkov. V situácii dlhodobého prežitia sa med stane aj výhodným výmenným artiklom.

KondíciaCvičenie

Posilňovanie, biking, turistika, beh, čokoľvek čo zlepší vašu fyzickú aj psychickú kondíciu je dobré. Dobrá kondícia je základom prežitia akejkoľvek krízovej situácie a zároveň je to často prehliadaná vec v procese prípravy.

Ak chcete zvládnuť terén, niesť BOB alebo raneného, ujsť pred prenasledovateľmi, potrebujete byť fit, rýchli a vytrvalí.

Prepper nemusí nevyhnutne mať masu svalov, ale musí mať istotu, že sa na svoje telo môže spoľahnúť a že zvládne všetko potrebné.

LovLov

Lov je základom pre prežitie najkritickejších scenárov prežitia. Prepper by mal vedieť ako vystopovať a uloviť malú zver a ako ju následne pripraviť k jedlu. Keď SHTF, nebude už čas sa tieto veci učiť, musia byť naučené a po ruke. K lovu nie je jednoduché sa dostať a tak v rámci prípravy treba aspoň študovať a využívať príležistosti dozvedieť sa čo najviac od ľudí, ktorí loviť chodia. Spoznajte druhy loveckých zbraní a spôsob akým ich používať. Pokiaľ máte možnosť, nejaké si zaobstarajte. Toto všetko samozrejme v rámci legálnych možností a zdravého rozumu.

Poznámka od PeťaB – schopnosť dopestovať si vlastnú potravu je určite základom dlhodobého prežitia. Okrem záhradky, kde sa dá dopestovať ovocie a zelenina k tomu patrí aj schopnosť starať sa o hydinu, králiky a dobytok. Byť nabitý vedomosťami ale nebyť schopný prejsť pár kilometrov so záťažou nie je dobrý východiskový bod pre zvládnutie situácie prežitia. Kondícia je dôležitá. Pre mňa je ideálnym tréningom dlhý pochod so zvýšenou záťažou. Poľovníctvo má u nás hlboké korene a s trochou úsilia určite nájdete niekoho, kto vám rád odpovie na otázky priamo z vlastnej praxe. Bez debaty, nič sa nedá porovnať s reálnymi skúsenosťami tak ak máte čas, prostriedky a možnosti, choďte do toho.

Pre survivor.sk spracoval PeterB.
Založil stránku aj na FB, kde zverejňuje hlavne obrázkové zaujímavosti a novinky zo sveta prežitia a pripravenosti.

Comments

comments

Ďaľšie články