Kurz pre partiu – TOPOGRAFIA
od autora: adminM · 11 júna, 2025
Kurzy pre partiu – NA MIERU, umožňujú záujemcom zostaviť si z ponúkaných možností a podľa vlastných požiadaviek kurz alebo zážitok na jeden alebo viac dní. Tentokrát sa skupina kamarátov rozhodla absolvovať témy z topografie a prespať v prírode. Nasledujúci článok je vrátením sa k jeho realizácii.
Stretávame sa v Martine, v príjemnom prostredí altánku, na farme, blízko predhoria Veľkej Fatry. Zoznamujem sa s ľuďmi, ktorých nepoznám, vítam sa s ľuďmi, ktorých poznám. Zišla sa pomerne veľká skupina – 10 ľudí, našťastie veľmi disciplinovaná, kvalitne vystrojená a hlavne so záujmom o problematiku. Veľa z prítomných je v problematike orientácie a navigácie skúsená, takže budem preverený aj ja.
Vyhýbam sa úvodnému uspávajúcemu klišé, obsahujúcom definície termínov a kartografické postupy pri tvorbe a klade máp. Za potrebné považujem len vysvetlenie pojmov elipsoid, niektoré spôsoby zobrazenia a dosť podrobne súčasné súradnicové systémy.
Na magnetickú tabuľu kreslím UTM zónu, jej ďalšie rozdelenie a súradnicový systém. Chvíľu váham pri „northingu“ pre južnú pologuľu, ale logika veci nepustí. Nechávam chlapcov určiť približné súradnice niekoľkých bodov na Zemi. Čiste za provokáciu s južnou pologuľou.
Prechádzame na štandardný geografický súradnicový systém. Opäť dosť kreslím. Rovník, rovnobežky, poludníky, normála, zemepisná šírka, výška, stupne, minúty, sekundy… Interpolácia súradníc privádza chlapcov späť do temných čias ZŠ, ale po krátkej kalibrácii fungujú výborne.
Prechádzame na mapu a jej prvky a téma už nie je taká abstraktná. Polohopis, výškopis, kilometrová sieť a opäť praktické cvičenie na určovanie a prepočet vzdialeností. Venujeme sa podrobne vrstevniciam, výsledkom čoho je čítanie profilu trasy a jej plánovanie. Kreslím, kreslia… kreslíme všetci.
Na rad prichádza buzola a s ňou vytýčenie azimutov a ich prenos do terénu a do mapy. Praktické cvičenie ma ubezpečuje, že problematika je zvládnutá a nič nebráni prvému plánovaniu reálneho presunu v teréne. Pohybujeme sa v členitom teréne, takže plánovanie je plnohodnotné aj na relatívne krátkych trasách. Presúvame sa na prvý orientačný bod (OB), kde v rýchlosti vysvetľujem postup pri výbere a popise orientačných bodov, napr. pri zakladaní pozorovacieho stanoviska. Zjednocujeme postup pri ich pomenovávaní, zónovaní aj presnej identifikácii v priestore.
Prechádzame lúkami a remízkami a učíme sa odhadovať prejdenú vzdialenosť. Niektorí sú prekvapivo presní. Odpočívame a chalani sa snažia po pamäti načrtnúť prejdenú trasu. V čase na občerstvenie kreslíme a plánujeme ďalšiu trasu. Polohopis a výškopis začiatočného a koncového bodu, azimuty a čas medzi jednotlivými orientačnými bodmi, profil trasy.
AK MÁTE CHUŤ STRÁVIŤ S NAMI V LESE PÁR NOCÍ A SKÚSIŤ SI TECHNIKY PREŽITIA V PRÍRODE, POZRITE SI PONUKU NAŠICH KURZOV NA HTTPS://KURZY.SURVIVOR.SK.

Prvým miestom s výhľadom je chrbát v blízkosti vodného prameňa a prakticky sa snažíme terénne tvary a predmety nájsť na mape. Vytváram chybu, ktorá je prijatá a zatiaľ ostáva nepovšimnutá. Partia je šikovná a po chvíli chybu opravujú.
Nastupujeme na plánovanú trasu a zisťujeme, že časové odhady boli pomerne presné, napriek ťažkej výstroji a krátkym, ale intenzívnym stúpaniam.
Cestou prakticky trénujeme spôsoby obchádzania väčších prekážok a určovanie vlastnej polohy podľa jedného alebo viacerých orientačných bodov. Trasa je rozdelená orientačnými bodmi a každý úsek vedie iná skupina. Na konci trasy robíme krátku analýzu úspešnosti a doprajeme si krátky odpočinok.
Pokračujeme. Vediem skupinu, pre nich, neznámym terénom a ich úlohou je prejdenú trasu podrobne zaznamenávať. Putovanie končím na vyššom vŕšku s výborným 360-stupňovým výhľadom. Kontrolujem skice. Výsledky sú výborné, vrátane podrobných informácií o teréne. Po dlhšom odpočinku opäť identifikujeme tvary a predmety tak na mape ako aj v priestore. Vidieť pokroky a skupinu už nie je ľahké oklamať. Slnko je nebezpečne nízko nad horizontom, a tak plánujeme presun na miesto, kde rozložíme základný tábor, odkiaľ budeme robiť nočné výpravy.
Na miesto prichádzame práve včas. Skupina má stále chuť pracovať a udržuje si vysokú morálku. Zotmelo sa. Každá skupina naplánovala trasu na svoj bod a spoločne za úplnej tmy vyrážame na cestu. Ako neskôr uviedli, orientácia, vzdialenosti, pohyb v nezabezpečenom teréne mimo chodníkov sú vnímané úplne inak ako za svetla. Akciu končíme okolo druhej hodiny ráno a v nohách máme 17 km kopcovitým terénom.
Akcia bola pre mňa príjemným zopakovaním problematiky presunov a orientácie, plánovania, zabezpečenia a realizácie. Najviac však výborne stráveným časom s priateľmi s ktorými si mám čo povedať.