Ako na firesteel?

firesteel-zapalovanie-2V tomto článku zľahka rozoberieme techniky používania firesteelu (ďalej FS). Mal by byť pomôckou pre začiatočníkov bez väčších skúseností so škrtaním.
Na internete nájdete množstvo odporúčaných techník zapaľovania ohňa firesteelom. Niečo ako jediná správna technika však neexistuje.
Techniku škrtania upravujeme podľa povahy a množstva práchna, druhu firesteelu, opotrebovania firesteelu, skúseností, či škrtáme nožom alebo plieškom predávaným s firesteelom atď.
Vo všeobecnosti by technika mala byť efektívna a kontrolovaná. To znamená, že by ste mali získať uhlík/plameň čo najmenším počtom škrtnutí a mali by ste byť schopní techniku opakovať. Dovolím si tvrdiť, že oheň zapáli FSom aj človek ktorý ho predtým v ruke nikdy nedržal a nedostal žiadnu inštruktáž v prípade, že si dobre pripraví dobré práchno. Čím sú však podmienky menej ideálne, tým treba klásť väčší dôraz na techniku a skúsenosti.

Po FS môžete škrtať plieškom, ktorý zvykne bývať súčasťou sady, chrbtom noža, pokiaľ má 90 stupňovú hranu, ostrým kameňom alebo iným tvrdým  predmetom s ostrou hranou.
V prípade že na škrtanie používate hranu noža, prirodzene si osvojíte dve základné techniky jeho držania. Nôž môžete držať pri rukoväti, alebo za čepeľ a palcom kontrolovať tlak a pohyb čepele. Výhodou prvého je menšia náročnosť na techniku škrtania a je ideálny na zapálenie väčšieho množstva dobre horľavého práchna, kedy nie je potrebné prikladať FS priamo do práchna. Druhá technika prináša lepšiu kontrolu pri škrtaní, je náročnejšia, ale v prípade že je práchna menej je vhodnejšia ako prvá.

FS môžete priložiť priamo do práchna alebo škrtať zo vzdialenosti. Prvý spôsob je určite používanejší a náročnejší ale ak máte zvládnutú techniku a práchno si pohybom nerozhádžete tak býva táto technika efektívnejšia. Škrtanie z diaľky by som uprednostnil pri práchne ktoré ľahko vzbĺkne a je ho väčšie množstvo.
Pri škrtaní máte na výber z niekoľkých druhov pohybu.
Môžete škrtať po FS pohybom noža/pliešku smerom k práchnu alebo držať nôž staticky a potiahnuť FS smerom od práchna. Môžete použiť rýchly pohyb, ktorý vytvorí spŕšku iskier, alebo sa zamerať na tlak a potiahnuť pomaly a vtedy je výsledkom pár silných iskier. Môžete ťahať po celej dĺžke FS alebo vytvoriť iskru na jednom dvoch centimetroch firesteelu.  Je na vás, ktorý spôsob sa stane vašim obľúbeným a v prípade že ste začiatočník, tak sa vaša preferencia praxou vyjasní pomerne rýchlo. Bude to spôsob/metóda, pri ktorej bude koordinácia pohybu prirodzená, zapálite ňou oheň najčastejšie a vyhnete sa obvyklým chybám ako je rozhádzanie práchna, oškreté kĺby na prstoch, vytvorenie slabých a nestálych iskier alebo zbytočné opotrebovanie FS.

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok. ( https://www.facebook.com/opreziti )

uchopZakladny-300x225

Štandardný spôsob kresania po kresadle priloženým plieškom.

uchop1-300x207

Škrtanie chrbtom noža.


uchop2-300x216

Škrtanie tlakom palca.

Comments

comments

Ďaľšie články