Kresanie iskier. Kresadlo a pazúrik.

Okrem ohňa trením je kresanie iskier do práchna „najchlapskejším“ spôsobom založenia ohňa. Je potrebná zručnosť aj skúsenosti a nie každý to zvládne. Uton nám vo videu ukáže, že nepotrebujete pazúrik, ani ideálne práchno a ani ideálne kresadlo, aby ste vykresali iskru, zachytili ju a rozfúkali na plameň. Kresať bude nožom Opinel s čepeľou z uhlíkovej ocele, listom pílky aj klasickou ocieľkou. Vo videu kresá o kremeň aj bežný a pomerne malý kameň.

Nič sa však nevyrovná správnej výstroji a tak kresadlo, pazúrik a zuhoľnatená látka je tá správny kombinácia. Kúpiť môžete aj TU.

Kresanie---kresadlo,-kameň,-práchno.

Založenie ohňa patrí k základným zručnostiam každého zálesáka. K dispozícii máte x možností v závislosti od toho, na čo máte chuť a čo nájdete okolo a v batohu.

V tomto článku sa pozrieme na rôzne spôsoby zapálenia ohňa kresaním do charclothu – zuhoľnatenej tkaniny (detailnejšie o výrobe inokedy).

Je to ideálny materiál na zachytenie iskry. Použitie bavlny alebo inej prírodnej látky však nie je dogma, môžete použiť akýkoľvek prírodný materiál vrátane práchnivého dreva alebo ľubovoľnej huby. Rozdiel je v tom, že tieto materiály ostanú spravidla krehké a pri kresaní sa vám lámu a drvia, keďže ich zvyčajne musíte pritlačiť o kresací kameň. Aj minimálny tlak tento krehký materiál rozdrobí. Tomuto sa vyhnete ak nebudete pridŕžať materiál o kameň prstami, ale prichytíte ho trebárs papierovou vreckovkou (viď video).

Ani kameň o ktorý krešete nemusí byť nutne pazúrik, stačí akýkoľvek kremeň, ktorý má hranu (na videu je kúsok okruhliaku z detského ihriska rozbitý na dva kusy). A nakoniec o tom, čím kresať. Najdostupnejšia je uhlíková oceľ, či už v podobe pílového listu alebo noža. Najpríjemnejšie a najštýlovejšie je kresanie kresadlom s tradičným zahnutým tvarom, ktoré sa v súčasnosti kujú z pilníkov na železo. Tak už viete čo s čím a do čoho, takže veľa šťastia. 😀

Comments

comments

Ďaľšie články