Topinambury na pahrebe

Moja mama v lese varí lepšie ako tvoja. Príprava jedla v pahrebe. Zálesáctvo a jedlo v prírode.

Použitá výstroj

  • celta, ktorá prekryla časť táboriska a chránila pred vetrom a dažďom
  • nôž Mora, ktorý odmakal bežné tábornícke činnosti a jeho púzdro pomohlo ako lopatka na vyhrabávanie hľúz
  • čelovka Fenix HL50, jedna z dvoch čeloviek v Utonovej výbave. Túto používa pri bežných akciách, lebo je malá a kompaktná a svietiaca jednotka sa dá vybrať z púzdra a používať osobitne, ako mini lampáš
  • kresadlo Primus – vytlačilo z našej výbavy kresadlá LMF a zatiaľ sme s rozhodnutím spokojní

Topinambury

Proste sa cítim v noci v lese dobre a aj keď narýchlo nemal nikto čas, už zasa sa predieram podrastom a počúvam zvuky lesa. Sám. 🙂

Na záver potulky chcem ešte niečo „prírodné“ navariť a zjesť. Večeru sa pokúšam nájsť v tme intuitívne. Prechádzam popri brehu Turca a svetlo čelovky onedlho dopadne na topinambury. Uľavilo sa mi, pretože je to jednoduchšia cesta ku kalóriám ako vyrypovať korene lopúchu (rýpem plastovým puzdrom noža a ide to celkom dobre).

Do 5 minút som nazbieral 200-250 g hľúz, ktoré som očistil od blata a pokračujem cestou do lesa, kde bude pršať menej a budú sa dať upiecť „zemiačiky“. Čoskoro nachádzam opustené táborisko, ale je príliš blízko cestičky a tak zachádzam ďalej do lesa.

Vykopávanie-hľúz-púzdrom-noža
Večera

Prístrešok staviam z celty, ktorú nosím pri sebe aj keď behám „naľahko“ a to tak, aby som sedel v suchu a bezvetrí. Prístrešok situujem tak, aby mi vietor fúkal zboku (keby mi fúkal spredu alebo od chrbta, mal by som ho plný dymu) a vyfukoval tak dym z mokrého paliva von. Čistím kúsok priestoru pod strechou prístrešku a kopem plytkú jamu (bude v nej bezpečná pahreba na pečenie a nemusím sa báť ani silnejúceho vetra).

Skryté-minitáborisko
Čelovka-Fenix-HL50

Keďže mám so sebou len nôž od Mory lámem suché konáre liesok, mokré len na povrchu, zbieram živicu a škrabem pilinky z mastného dreva. Do jemných piliniek fatwoodu škrtám iskry kresadlom od Primusu, ktoré nahradilo v našej výbave kresadlá od LMF. Za ohníkom budujem malú odrazovú stenu pre odraz tepla, ale aj pre ukrytie plameňa.


Fatwood-a-nôž-Mora
Príprava-fatwoodu

Zahrabávam topinambury do malej pahreby a asi 20 minút sa teším z tepla a pozorujem ako sa mi odparuje voda z nohavíc, bundy a šiltovky. Kým sa dopečú budú veci suché. Hostina trvá len krátko, ale dopriavam si po nej ešte čistý relax v daždivom lese.

V-daždi-je-pahreba-skvelý-kamarát
Topinambury-v-pahrebe
Dopečené
Topinambury-v-pahrebe-1

Asi po hodinke precitám. Oheň už nehorí a ja sa rozhodujem či ho ešte rozložím alebo budem pokračovať domov. Balím veci, maskujem stopy po tom, že som tu bol a pokračujem daždivým večerom na sídlisko.

Comments

comments

Ďaľšie články