Sólo tulák v mrazoch

Správu zo 6-dňového tuláku nám poslal náš čitateľ Daniel. Doprial si parádnu výzvu v tuhých mrazoch.  Absolvoval všetky zálesácke rutiny – príprava táboriska, varenie na ohnisku, zapálenie ohňa, stavba prístrešku a k tomu sa solídne prešiel… Spal v hamake, pod celtou, aj v útulni. Z obrázkov je jasné, že to stálo za to.

Zimny solo tulak (11)

Na výlet som vyrazil neskoro až o 14:30 z domu. Prvú noc som strávil nad obcou Banka, na žltej značke. Miestni to tam volajú: obrázková hora. Večer keď som zaspával bolo +1°C a ráno keď som sa zobudil bolo -4°C. To som ešte netušil, že ma čaká extrémne ochladenie. Večer som pracne s čelovkou na hlave hľadal drevo na oheň. Našiel som polosurové drevo, odpílil ho, nasekal, triesky narobil a s pomocou fatwoodu a zapaľovača založil oheň. Potom 1,5h som ho rozfúkaval a prikladal jemné triesky z polosurového dreva. Ráno som s prekvapením a plnými ústami nadávok na vlastnú adresu zistil, že kus vyššie odo mňa je opílený suchý buk so suchými konármi rôznej hrúbky. Ešte večer som si ho obzeral a usúdil som, ze nie, to nieje suché drevo. Výkonný oheň som mohol mať za 20 minút.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Zimny solo tulak (3)

 V piatok ráno už plávala na hladine takáto ľadová drť ktorá sa zhlukovala do útvarov. Ráno bolo už -13°C. Okúpal som sa, popritom mi ľad trocha dorezal nohy.

Zimny solo tulak (9)

Váh medzi Piešťanmi a Hornou Stredou.

Zimny solo tulak (16)

Ráno som prebrodil Váh (pozn. admina – masaker 😀 ). Vonku bolo -8°C, na slnku pri bezvetrí, neuveriteľných +5°C. Keď som sa s 33kg batohom na pleciach, v bunde, čiapke a bosý v trenkach prebrodil cez ľadovú drť ktorá mi znovu doškriabala nohy na druhu stranu, tak som vošiel do tieňa a začalo nepríjemné fúkať. Na rýchlo som si obliekol nohavice, obul ponožky a kanady. Na chodidlá mi bola príšerná zima. Pri brodení mi život znepríjemňovala nielen drť na hladine ale aj ďalšia ľadová drť ktora sa tvorila na dne na kameňoch.

Keď som išiel z domu, batoh vážil 31,5kg. Teraz aj s vodou, čajom cca 33kg. Voda mi v plastovej fľaši zamrzla.

Zimny solo tulak (15)

V turistickom altánku pod Jeleními Jamami, pri -15°C som sa vyzul. Tam kde sa mi v kanadách nedotýkala koža ponožky, tak tam sa mi vytvorila inovať z vnútra. Kanady mam o 2 čísla väčšie, preto do nich dokážem dať dvoje teplé vložky a na nohách som mal tenké a dvoje hrubé ponožky. Kanady uťahujem iba jemne aby som nebránil prúdeniu krvi. Zima mi na nohy nebolo ale ani teplo. Veľa na môj tepelný komfort na nohách urobilo aj to, že som sa nebrodil v snehu ale, že som šliapal po vyjazdenej ceste.

Zimny solo tulak (8)

Raňajkovať bolo náročné. Mal som iba zamrznutú slaninu, celozrnný chlieb, zmrznutý cesnak a teplý čaj v termoske. Slaninu som si nakrájal nožom a chcel som olízať, očistiť jazykom čepeľ noža. Na moje obrovské šťastie sa mi na pól ceste noža k jazyku prilepil prst na čepeľ. 😀 Než som sa najedol a zbalil v tej zime, musel som sa ísť niekoľko krát poprechádzať aby som rozprudil krv v chodidlách. Nečakal som, že ma zastihnú rekordné mrazy a oblečenia som si vzal menej, nie toľko ako do -19°C. Mal som na sebe vsetko oblečené. Počas pochodu mi zima nebola ale keby som mal stráviť celý deň bez pohybu na tom mraze bolo by to oveľa horšie.

Zimny solo tulak (1)

Marhát. V chládku bolo stále -19°C ešte o 11:00.

Zimny solo tulak (5)

Hliva buková. Mňam.

Zimny solo tulak (22)

Zimny solo tulak (14)

Na Valoch vo vnútri polozemnice.

Zimny solo tulak (7)

Na Marháte som našiel 2 cibule a horčicu ešte od silvestra. Cibule som uvaril samotné s machom zo stromu. Omastil som to, osolil a dalo sa to zjesť.

Zimny solo tulak (20)

Testujem môj posledný výrobok. Štiepal som suchý, uzlový buk. Potom som s ním ešte dokázal urobiť chlpaté drievka. Ostrie dostalo zabrať ale páči sa mi jeho húževnatosť.

Zimny solo tulak (24)

 Varený cícer. Tento je iba samotný. V tom predtým som uvaril aj hlivu bukovu, mach, pár stebiel hviezdice prostrednej ktoru som vyhrabal pod snehom. Hodne som to omastil a osolil. Mňam.

Zimny solo tulak (12)

Vďaka za pozvánku Daniel…

Zimny solo tulak (6)

Comments

comments

Ďaľšie články