Spracovanie kože indoor

Spracovanie kože z barančekov v domácich podmienkach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ako už tradične okolo Veľkej noci sa ku mne dostali nejaké kože z barančekov. Tento krát som sa rozhodol (na prianie kamarátov), že ich spracujem in door, čo najprírodnejším a najjednoduchším spôsobom, s minimom pomôcok.

Miazdrenie

Kože boli úplne čerstvé (max 1 deň) a tak som ich bez čistenia a úvodného máčania začal miazdriť – zbavovať blán a zbytkov mäsa. Použil som platené rukavice, pretože bez nich sa mastný a čiastočne zakrvavený materiál zle chytá a oddeľoval som mäso a blany zasúvaním prstov medzi ne. Šlo to dobre a pomerne rýchlo. Na niekoľkých miestach som si pomohol ostrým nožom – lyžičkárom – ako škrabkou. Začínal som zo stredu kože smerom k okrajom. Tie som dočistil zvlášť. To čo nešlo alebo sa začalo trhať som nakoniec obstrihol, aby mi to nezačalo pri činení hniť.

Činenie

Omiazdrené kože som poriadne vyumýval a vo vode s troškou Jari  odmastil. Keď už ostávala voda okolo koží čistá, pripravil som si činiacu zmes z kuchynskej soli cca 300 g a kamenca – síranu hlinito-draselného cca 200g. Na tie dve menšie kože a 15-20 litrov vody mi to stačilo.

Vyčistené kože – samozrejme vo vlase a aj na mäsovej časti boli pozachytávané nečistoty – som namočil na 7 dní do činiaceho roztoku (bez farby a zápachu) a 3-5krát denne 1-2 minúty miešal. Voda sa len málo zakalila a počas celého procesu činenia nezačala smrdieť.

Po týždni som kožušiny vybral a poriadne z nich vypláchal zbytky roztoku, opäť, až kým neostala voda vo vani čistá.

Ako tradične, podľa výborného návodu na http://www.kozeluzstvi.cz/ som do poriadne vyžmýkaných kožušín (len do mäsovej časti) votrel emulziu zo zmiešaných 4 žĺtok a pol litra vody, zabalil do sáčku a nechal deň odpočívať na balkóne.

Sušenie a naťahovanie

Po vybalení som ich rozprestrel a začal sušiť, zhruba po 4 hodinách začali byť niektoré miesta suchšie a bol čas ich naťahovať. Kožušiny som naťahoval poriadne raz za 2 hodiny a keďže prvý deň nedoschli, dal som ich na noc do sáčku, nech nevyschnú a ráno som pokračoval v sušení a naťahovaní. Kým je koža vlhká je elastická a dobre sa s ňou pracuje. Keď vyschne tak stvrdne a bez naťahovania do všetkých strán ostane ako plech.

Tieto kožušiny boli malé a tak ich stačilo naťahovať len v rukách. S väčšími kožušinami sa mi lepšie pracuje, keď sú natiahnuté v ráme.

Keď kožušina vyschla, ošmirgľoval som jemným šmirgľom zvyšky po miazdrení a koža ostala pekná biela a jemná.

Kožušinu som nakoniec poriadne vyčesal, aby som ju zbavil nečistôt v kučerách a nechal na slnku 2-3 dni poriadne doschnúť, aby  bolo prestať cítiť ľahkú ovčiu arómu.

Takto upravené kožušiny mám doma 7-8 ročné bez vady a známok hnitia alebo starnutia.Pokiaľ ale takto upravenú kožušinu namočíte, budete ju musieť pri schnutí opäť naťahovať, inak ostane plechová. Čiastočne tomu viete zabrániť dodatočnou impregnáciou.
Ďalšia vec je, že po spracovaní, ostáva v kožušine lanolínový olej, takže kožušina je naozaj naturálna so slabučkou arómou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spracovanie koze indoor (3)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Comments

comments

Ďaľšie články