Jedlé a sladké lúčne kvety

Veľmi úzky výber z chutných rastlín kvitnúcich v máji na lúkach.

01

Lúka. Prekrásny koberec z kvitnúcich rastlín. Kochám sa pohľadom na ňu a koketujem s myšlienkou pokúsiť sa milo prekvapiť manželku. Nemám v tom veľkú prax, ale o chvíľu držím v ruke neveľkú kytičku. Pozerám na ňu a uvedomujem si, že je kompletne z jedlých a sladkých kvetov. Na dosah ruky mám zvončeky, kozobradu, margarétky, ďatelinu, púpavu, veroniku a kopec ďalších…

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Spásam zvončeky, ale majú neutrálnu, oproti ostatným kvetom mierne kyslastú chuť. Žlté kvety zo súkvetia púpavy sú sladké, ale ktorákoľvek zelená časť tejto rastlinky vám príjemnú chuť pokazí svojou horkosťou. Fialovo-ružové kvety ďateliny sú takisto sladké a zeleň nebýva horká. Kozobrada lúčna je takto na jar kompletne sladká. Kvet aj stonka… Naozajstná pochúťka. Kvet margarétky má chuť zľahka pripomínajúcu oriešky.

02Kozobrada…
03Zvonček…
04Ďatelina…
05Púpava…
06Margarétka…

Vždy keď sa v prírode pohybujem s priateľmi a spásame divo rastúce rastliny, upozorňujem ich na dôležitosť 100% identifikácie rastliny. Posudzujeme charakter miesta zberu ako aj samotných rastlín. Dôležitou je pre mňa aj informácia o ich potravinových či iných alergiách.

PS: Pre moju potrebu nie je vo väčšine prípadov presná determinácia rastlín dôležitá… Blog nemá takisto ambíciu vystupovať ako botanická či iná autorita… 🙂

Comments

comments

Ďaľšie články