Výstroj do prírody – ako sa vybaviť na pobyt v prírode? Základný výstroj

Správne zvolený výstroj do prírody môže znamenať rozdiel medzi trápením sa s nepohodlím a frustráciou, oproti slobode, ktorú by mal pobyt v prírode prinášať.

vystroj-do-prirody-MAIN

Pravdepodobne neexistuje univerzálna sada, ktorá by ponúkala tie správne kvality pre rôzne aktivity a spôsob pobytu v prírode. Hitech vychytávky a materiály sú skvelou voľbou, ak ste fanúšikom vysokohorských túr a expedícií a ak je potrebné sledovať každý gram výstroja.

Ak sa však v prírode radi zastavíte, prespíte a to bez ohľadu na počasie a podmienky, potrebujete skôr výstroj, ktorý vydrží aj drsnejšie zaobchádzanie a zároveň nezaťaží peňaženku tak, ako výstroj plný technológií.

Naše odporúčania sú určené práve pre druhý typ milovníkov prírody a outdoor-u.

V prírode prespíme niekoľko desiatok nocí ročne, vo všetkých ročných obdobiach a v každom počasí. V prírode nielen prespávame, ale sa v nej aj presúvame a pohybujeme. Lúkami, lesmi, po rovnom aj kopcovitom teréne, zvyčajne 5-30 km za deň (podľa toho, na čo je konkrétne stretnutie zamerané). Hlavne Malá a Veľká Fatra a Poľana. Patrik a Uton sú inštruktori prežitia a ľudia, od ktorých sa oplatí nechať si poradiť.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Ak teda hľadáte výstroj do prírody, kde radi prespíte, tak je tento článok určený práve pre vás. Rovnaký výstroj však používame aj pri našich vysokohorských túrach a viacdňových prechodoch, takže nie je na zahodenie ani v kopcoch.

Jednotlivé činnosti spojené s pobytom v prírode, potreba bezpečnosti a pohodlia určujú, čo budete potrebovať. Veci potrebné na presun do táboriska, na postavenie prístrešku, na oheň, varenie a relax. To je základ.

Počas presunu do táboriska podľa počasia oceníte pršiplášte, návleky a čelovky. Obzvlášť čelovka nemôže chýbať v batohu žiadneho zálesáka. Po príchode do táboriska zvyčajne najprv pripravíme oheň (pokiaľ sa počasie zhoršuje tak najprv staviame prístrešok). Čiže ohnisko, jemný podpal a drevo. Oheň potom zapálime nejakým druhom zapaľovača.

Základným vybavením pri „zálesáckom“ spôsobe pobytu v prírode sú teda nôž, sekerka a pílka. Navzájom sa vedia zastúpiť, ale načo… Musia byť spoľahlivé a kvalitné a podľa možností ľahké. Dlhodobo používame a odporúčame sekerky a pílky FISKARS, kvalitné a silné nože Mora a šikovné zatváracie nože Opinel. Sú hlavnými pomocníkmi pri príprave táboriska, ohňa, varení, vyrezávaní, pletení košíkov atď.

Oheň je potrebný na varenie, teplo a svetlo. Pri jeho príprave pomôže sekerka, pílka a nôž, ale ak nejdete zapaľovať oheň nejakým primitívnym spôsobom (bowdrill), tak budete potrebovať nejaký druh zapaľovača. Používame komerčný firesteel, alebo dobrodružnejšiu sadu – ocieľka a kameň.

Prístrešok slúži alebo na ochranu ohňa pred dažďom, alebo ako naša ochrana pred vetrom a dažďom počas odpočinku. Tu dlhodobo používame celty a na spánok celty, kombinované s hamakami. Trojsezónny spacák Carinthia Defence 4 používame koncom jesene a v zime a pohodlne sme sa v ňom vyspali aj v -20 C. V bežných mesiacoch používame ľahšie lacné noname spacáky, alebo Tropen od Carinthie. Samozrejmosťou sú karimatky (ideálne profilované). V mokrých obdobiach máme pri sebe aj podsedák, ktorý je skladný a rýchlo ním pripravíte komfortné sedenie.

Varíme v kvalitných nádobách od Primus alebo Tatonka. K vareniu používame aj sadu drobností, v ktorých je korenie, soľ atď. Určite je dobré mať so sebou aj príbor. Či už lyžičku, alebo skladací príbor.

Dôležitou súčasťou vybavenia do prírody sú aj rôzne doplnky. Nosíme povrazy, lekárničku, kondóm, silónky, kompas, ale k tomu sa dostaneme v ďalších článkoch.

Zoznam najzákladnejšieho výstroja pre dlhší pobyt v prírode:

  • nôž
  • sekerka
  • pílka
  • zapaľovač (firesteel, ocieľka, zápalky…)
  • celta
  • spacák
  • karimatka
  • ešusy
  • príbor
  • čelovka

Tento zoznam tvorí len základ. V našich batohoch je toho vždy viac, ale mnohé veci nenosíme úplne vždy a zoznam sa mení aj podľa hlavného cieľa pobytu v prírode (presun, relax, zálesáctvo, simulácia krízovej situácie).

Nôž

Patrik: Nôž je vec, bez ktorej do lesa nejdem a ja preferujem nože s tenkou čepeľou, bez okrás alebo doplnkov na čepeli. Teda bez píliek, otváračov a pod. a keďže nože sa strácaju pomerne často, tak je nutné rozmýšľať a ak si vezmem nôž, neľutovať že som ho stratil alebo zničil. Takže u mňa je jednička nôž značky Mora. V podstate bezúdržbový nôž, prijemná a praktická rúčka, tenká čepeľ a dlhotrvajúca ostrosť noža vyrieši všetky problémy.

Uton: Dlhodobo používam nože od Opinelu s veľmi tenkou čepeľou v kombinácii s pílkou a sekerou FISKARS. Pokiaľ by som mal mať len nôž, volil by som niečo od Mora.

Admin – Používam Opinel No 10 Carbon a MORA Companion MG C. Po dlhých rokoch hľadania, kupovania (s odstupom času) hlúpostí som si nechal poradiť. A urobil som dobre… Keď som von, sú obidva nože v permanencii, správam sa ku nim drsne a oni bez výčitiek ostávajú rovnako dobré a kvalitne si robia svoju robotu. Či krájam jedlo, pripravujem triesky na drevo, vyrezávam lyžičku, alebo si vyberám špinu spod nechtov.

Nôž-MORA-Companion

Sekerka

Patrik: No ja osobne som odporca všetkých pracovných náradí, takže so sekerou si nerozumieme. Ešte do nedávna som nepoužíval na prežitiach nič také ako je sekera alebo mačeta. V súčasnosti, kvôli výuke a ušetreniu času pri prednáškach využívam mačetu od firmy FISKARS. Som s ňou veľmi spokojný a jej kvalita a využitie mi za to stoji.

Uton: Fiskarx X7  ľahká a odolná. Absolútna nevyhnutnosť pre ušetrenie času celej skupiny a získanie dreva v nevhodnom teréne a podmienkách.

Admin – Tu nie je o čom. Jedine FISKARS, osobne používam X10 „S“ FISKARS. Ak ste nešikovní a ide to byť vaša prvá sekera, kľudne si najprv kúpte nejakú lacnú, kým sa so sekerkou aspoň trochu nenaučíte zaobchádzať. Hlava sekery je z pomerne mäkkého kovu a pri nesprávnom používaní sa môže vyštrbiť (ale potom aj ľahko zabrúsiť)

fiskars-sekera-X10

Pílka

Patrik: Využívam malú ručnú skladaciu pílku od firmy FISKARS a len na nejaké jemné a malé práce. Inak pílku nepoužívam. V podstate platí to čo som povedal pri sekerách.

Uton: Takisto veľká rozkladacia pílka od Fiskars.

Admin – Pílku používam hlavne pri príprave dreva a preto je pre mňa ideálnou voľbou Pílka Xtract™, veľká FISKARS SW75. Na druhej strane, pri jemnejších činnostiach (ako napríklad výrez na bowdrill) by bola ideálna menšia pílka. Moju aktuálnu pílku som mal tiež možnosť porovnať s menej kvalitnými alternatívami a je to nebe a dudy. Táto pílka pre mňa už teraz predstavuje kopec ušetreného úsilia. A keďže som viac pekný ako šikovný, aj nejakú tú krv, lebo zuby na pílke sú kure… ostré.

fiskars-pilka-sw75-F123880

Čelovka

Patrik: Moje nároky na čelovku sú v podstate len dva. A to aby sa dala prepínať na silný režim svietenia a úsporny režim, ktorý vydrži svietiť na jeden zdroj bez výmeny aspoň 150 hodín. Druhým nárokom sú zdroje – monočlánky. Teda aby sa dali v pohode zohnať v obchode kdekoľvek a ich uloženie v čelovke bolo oddelené od žiarovky a boli ľahko vymeniteľné aj v rukaviciach.

Uton: Pre mňa je hlavná spoľahlivosť. Preferujem čelovky s púzdrom na baterky vzadu, aby sa dali vopchť pod čiapku a do kapucne a neznižovala si im v zime zbytočne kapacita. Zmena režimov je samozrejmosť. Takisto volím zariadenia s bežnými AA akumulátormi.

Admin – Kvalitu čeloviek, ktoré som mal vo výbave som dlhodobo flákal. Pri každom prespatí som bol ale konfrontovaný s rozdielom, ktorý predsatvuje kvalitná čelovka. Jedna vec je posvietiť si na cibuľku, ktorú krájate a iné zorientovať sa v nočnom teréne či lese. V druhom prípade už noname čelovka neposlúži. Teraz už mám vo výbave HL50 od Fenixu a život je hneď jasnejší. Cena je pomerne vysoká, ale nákup neľutujem.

celovka-fenix-hp25

Firesteel

Patrik: No to je téma na dlho, môžem povedať, že v podstate sa nebránim využívať firesteel od akejkoľvek firmy a je dobré vedieť ako sa správajú a aké sú rozdiely. Jedničkou u mňa je LMF.

Uton: LMF alebo s troškou praxe Primus.

Admin – Firesteel ponúka najrýchlejší spôsob zapálenia ohňa, ak nechcete použiť zápalky a zapaľovač. Dlhodobo som používal LMF ale keď doškrtám čo mám, dám šancu novým firesteelom od Primusu.

Primus-firesteel-velky

Ocieľka a pazúrik

Patrik: No jednoznačne domáca výroba ocieľky od kováča a kamienky z lesa.. 😀

Uton: Nenosím. Pokiaľ som v núdzi, mám Opinel z uhlíkovej ocele a nejaký kremeň nájdem vždy.

Admin – Bol som veľmi rád keď som našiel šikovného chalana, ktorý nám kuje ocieľky. Je to paráda zapáliť oheň týmto starým spôsobom. Videl som nejedno dievčenské srdce zahorieť pri pohľade na junáka, kresajúceho iskry z kameňa. Takže je to zároveň aj skvelý spôsob, ako očariť tú vysnívanú pri táboráku.

Ešusy, nádoby na varenie

Patrik: Nemám s nimi dobre skúsenosti. Celkovo je to problém, lebo na trhu je niekoľko značiek a postupne zistíte, že to je brak. Myslím tým klasický ešus. Najlepší je asi starý hliníkový. Tie nové pokiaľ sú z tenkého materiálu po pár použitiach jednoducho prasknú – zlomia sa a sú nepoužiteľné. Teraz mam pár ešusov od firmy HELICON,  sú hrubšie, ale zasa ťažké. Takže si človek nevyberie. V každom prípade kvôli efektivite varenia je lepšie využívať väčšie nádoby na varenie, nie ešusy.

Uton: V zásade sú ešusy určené hlavne pre varenie na varičoch, takže ich nevhodné umiestnenie v ohni ich môže poškodiť. Nosím 2,5l ešus z nerezu od Tatonka. Na jedenkrát zohrejem dosť vody do termosky, na polievku, čaj a do skupiny. Zároveň je to pevný obal pre najcitlivejší materiál, ktorý by sa pri voľom umiestnení v batohu mohol poškodiť, rozsypať atď. Dobrou voľbou sú aj hliníkové sady od Primusu, v ktorých sa však nedá piecť napr. chlieb, pretože rýchlejšie prehoria (5-6 chlebov).

Admin – Tu som dlhodobo používal klasický hliníkový ešus. Ostalo to bez následkov a tieto retro nádoby sú podľa mňa v pohode. Keďže ale v prírode reálne varíme, nielen zohrievame konzervy, ktoré sme kúpili v potravinách, tak objem klasických ešusov nestačí pre prípravu jedla a ešte k tomu pre viac osôb. Do výbavy som tak zaradil nádoby od PRIMUSu a vyhovujú mi viac.

tatonkaKETTLE25

Príbor

Patrik: Používam klasickú lyžicu z domu. Pohoda, nič iného nepotrebujem.

Uton: Aktuálne sa snažím „zničiť“ plastovú kombináciu lyžičky a vidličky od Primusu. Kov by bol najtrvalejší, ale v zime celkom primŕza ku koži a ničí hliníkový riad, drevené sú v pohode. Plastové sú ľahké ale človek musí byť opatrnejší.

Admin – Teraz mám príbor od Primusu. Spokojnosť. Keď náhodou príbor zabudnem doma, tak je to riadny pain in the ass nahradiť.

Primus-skladaci-pribor

Celta

Patrik: To je pre mňa jasná voľba. Využívam celty od firmy DD hammock. Pred tým som vyskúšal kopec značiek a veľkostí. Ale tieto mi vyhovujú lebo sú fakt odolné voči vode (nepremoknú ani po dlhodobom používaní) sú v rôznom tvare a rozmeroch a majú všade kvalitné praktické pútka za ktoré sa dá celta zavesiť prípadne napnúť. Ja používam celtu vo veľkosti 4×3 m.

Uton: DD Hammocks. Ľahké odolné, kopec upínacích bodov. Používam 4×3 pre skupinu, 3×3 alebo 3,5×2,4 pre seba… podľa toho, ktorú mám poruke.

Admin – Celta je celta. Neoceniteľný kúsok výstroja do prírody. Univerzál, ktorý alebo poskytne prístrešok na noc, alebo prekryje priestor pre skupinu. A dá sa samozrejme použiť na sto ďalších spôsobov. Tu som prihliadal aj na váhu a rozmery po zbalení, nielen na odolnosť a používam 3x3m od DD hammock. Je oveľa odolnejšia ako si pri prvom dotyku môžete myslieť.

Celta-DD-Hammocks

Hamaka

Patrik: Hamaku som začal používať nedávno a to len pri veľmi vlhkom počasí keď je zem úplne mokrá. Inak ju nepreferujem. Ak máte celtu nie je čo riešiť.

Uton: DD travel, absolútny komfort

Admin – Hamaka DD Travel. Moja verná spoločníčka. Mnohokrát som uľahol do jej lona, v mrazoch, pľúšti či tropických nociach. Šťastný, smutný, triezvy aj menej triezvy. Častokrát som smrdel ako vajgeľ od dymu z ohňa. Nedám na ňu dopustiť. Nie je náročná na postavenie ani údržbu, nefrfle a ešte ju nebolela hlava. Tu musí vážnym tónom zdôrazniť, že hamaka je skutočne skvelé lôžko.

DD_Travel_Hammock_Green_03(1)

Spacák

Patrik: Na rozdiel od niektorých zaužívaných postupov preferujem zimný spacák celoročne. Osobne mám Carintia defence 4 a som s ňou veľmi spokojný, konečne po dlhej dobe som si našiel spacák čo mi sedí a nikdy nesklame. V lete, v zime spím len v ňom a som spokojný. Ak je mi teplo odkryjem sa, ale zima mi v ňom nikdy nie je.. 😀 A to je hlavné. Je pohodlný, široký, dobre spratný a hlavne ľahko údržbový. Nebojím sa ho vyčistiť alebo oprať doma v pračke.

Uton: Na letné a jesenné túlačky Tropen od Carinthie, inak Defence 4.

Admin – Nie som na rozdiel od ostatných chalanov moc tvrdý chlap. Hranicu nepohodlia mám samozrejme po rokoch posunutú ďaleko od bežných štandardov, ale v obdobiach, keď sú teploty okolo nuly a ja zmoknem a nemám priestor na poriadne vysušenie, tak mávam chuť to zabaliť a utekať domov. Boj s vlastnou psychikou mi vždy pomôže vyhrať aj spacák Defence 4 Carinthia. Absolútne spoľahlivý, pripravený byť zadrbaný, vláčený po zemi, môže naňho pršať, snežiť a vždy zahreje a pomôže mi stráviť v prírode príjemnú noc. Je pomerne ťažký a aj objemovo nie je najmenší, ale ostatné pozitíva z neho pre mňa robia jednoznačne skvelý kúsok výstroje do prírody. Keďže ho používam intenzívne a v nie najprijaznivejšom počasí, vždy ho pouźívam aj s vložkou, ktorá zvýši mierne jeho izolačné vlastnosti a hlavne spacák zvnútra nezašpiním. Je jednoduchšie vyprať vložku, ako spacák.

defence-4-carinthia

Karimatka

Patrik: Jednoznačne Thermarest. Používam už asi 10 rokov jednu a nemením. Jej vlastnosti a tvar je to čo mi vyhovuje. U tohto je dobre povedať, že kto ju nemá nepochopí prečo to tak je… 😀

Uton: Profilovaná Thermarest.

Admin: Tu som ešte stále v takej tej prvej fáze ako pri ostatnom vybavení, v ktorej si človek myslí, že keď kúpi lacno tak ušetrí. Zatiaľ dávam pod seba lacácku karimatku, ale Uton sa mi vyhrážal, že mi daruje Thermarest tak som zvedavý. Rád by som ešte doplnil, že za štandardnú výstroj zálesáka považujem aj prenosný varič, vodný filter, lekárničku a ďalšie. S adminom sme sa ale dohodli, že v tomto článku ich mám vynechať a priestor dostanú v ďalšom článku o dopnkovej výbave do prírody. Osobne ich považujem ale za hlavnú výbavu do prírody.

Comments

comments

Ďaľšie články