Prístrešok na okraji lesa – bez spacáku a výstroje

Prístrešok na okraji lesa – bez spacáku a výstroje

IMG_20200702_174136

Čakajú ma dve noci v prístrešku na okraji lesa s výhľadom na lúky. Počasie má byť daždivé. Momentálne je, ale po daždi, slnečno a poriadne sparno. Z výstroje mám k dispozícii len nôž a pílku, ktorú sa však rozhodnem nepoužiť.

Stanovisko je v ihličnatom lese a preto bude najväčšou slabinou prístrešku strecha, ktorá by mi nemala pretekať. Alebo aspoň len lokálne s možnosťou opravy. Rozhodol som sa, že na strechu použijem listy lopúchu a uložím ich na konštrukciu ako škridle.

IMG_20200702_153129

Nachádzam bezpečné miesto na okraji lesa v mieste záujmu, kontrolujem kvalitu stromov okolo, vyhodnocujem kalamitnosť oblasti. Po poslednej pľušti je na zemi pár ťažších vetiev.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk/kurz-prezitia-v-tabore/
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Vyberám si miesto s miernym sklonom, aby som ležal naboku s hlavou mierne smerom hore. Rátam s tým, že v noci mi môže byť chladno a tak volím širšie a kratšie lôžko pre spánok v plodovej polohe.

IMG_20200702_170255

O stromy opieram dva kmienky tak, aby vetvami objímali stromy z obidvoch strán. Medzi ne do výšky cca 80 cm vkladám dve, nahrubo konárov zbavené, sucháre. Pokračujem vytváraním štvrťgule pomocou hrubších vetiev a do špár zachytávam jemné suché vetvičky. Na tých mi ale lopúch, obzvlášť, keď zavädne, nebude držať. Preto pátram po okolí po nejakej mäkkej podložke pod lopúchy. Maliny? Veľa roboty…. Nachádzam miesto kobercovito porastené lipkavcom a viem, že mám vyhraté. Lipkavec, verný svojmu menu, vytvorí pevnú, pružnú, stabilnú a mäkkú podložku pod lopúchy.

IMG_20200702_174052 IMG_20200702_174105

Práca ide rýchlo. za 10 min mám prístrešok omotaný a zaizolovaný lipkavcom. Svedomito ukladám veľké lopúchy odspodu smerom hore a po dokončení ich ešte zaťažím padnutými vetvami zo smreku. Čisto pre to, aby mi ich prípadný vietor nesfúkol.

Lôžko som plánoval upliesť z tráv, ale využívam lipkavec a za ďalších 20 minút mám 20 cm vysoké lôžko z lipkavca, ktoré mi chráni aj celú časť chrbta.

Prístrešok dokončím vytvorením veternej zábrany vo vstupnej časti prístrešku. Celému prístrešku som venoval asi 90 minút, čo je dobrá cena za pohodlný spánok.

IMG_20200702_173614 IMG_20200702_173621

Odpočívam a pozerám ako sa nad Fatrami zbierajú oblaky. Čistím stonky, ktoré ostali po lopúchoch, štvrtím ich a chrúmem dužinu vzdialene pripomínajúcu kaleráb. Nenachádzam ani stopu po horkosti a tak si dopriavam celé dve byle… Surové… Večer ich možno upečiem…

Comments

comments

Ďaľšie články