Výroba plátna

P1110275MainPlátno je tkanina tkaná z rastlinných nití plátnovou väzbou. Hovorovo ho nazývali hladká tkanina z rastlinnej priadze. Na severe Slovenska bol hlavným materiálom na výrobu plátna ľan, na západe a juhu konope.

Osobne by som sa rád sám pred sebou pochválil, že som už utkal kus plátna z nití z ľanu, ktorý som sám dopestoval, ale zatiaľ to pravda nie je. Ale v rámci teoretickej prípravy ponúkam aj vám návod s obrázkami. Staroživot a technológie predkov sú nedieľnou súčasťou dlhodobého prežitia a prípravy na sebestačnosť. Informácie ktoré tu uvádzam mi boli podané ústne na remeselnom jarmoku.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Po žatve sa ľan ukladal na pár týždňov do močarísk. Predpokladám že to bolo kvôli tomu aby sa rozložili väzby medzi vláknami. Potom sa vysušil a bol pripravený na ďaľšie spracovanie.

Prvým krokom bolo tzv. trepanie. Bolo to rozbíjanie stoniek na jemnejšie a mäkšie vlákna. Tento materiál sa následne česal aby sa ešte viac zjemnil. Skrúcaním vlákien (zvyčajne doprava) sa vyrobila niť – priadza. Znej sa potom na krosnách utkalo plátno. To sa potom koncom zimy a začiatkom jari bielilo. Natiahlo sa na stráň a kropilo sa vodou.

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok. ( https://www.facebook.com/opreziti )

trepanie_Trimmed(1)

Trepanie.

cesanie_Trimmed

Česanie.

pradenie_Trimmed

Pradenie.

pradenie_na_kolovrate_Trimmed(1)

Pradenie na kolovrate.

krosna_Trimmed

Tkanie.

P1110290

Ľan pripravený na spracovanie.

P1110288

Česanie ľanu na hrebeni. Vľavo už je materiál mierne prečesaný.

P1110294

Priadza natáčaná na vreteno.

P1110338

Krosná. Za hodinu usilovného tkania žienky utkali asi 35 cm plátna.

P1110275

Plátno.

P1110274

Bielenie plátna.

Comments

comments

Ďaľšie články