Les v mraze

Prespatie v lese, v mraze.

Leto-je-definitívne-v

Mizerné počasie vylákalo Utona vonku a tentokrát som sa pripojil aj ja.
Vybehli sme za mesto a tábor sme začali rozkladať pred súmrakom. Aby to bolo zaujímavejšie (a pre mňa aj oveľa náročnejšie) tábor sme rozložili bez čeloviek a ohňa. Skôr ako padla úplná tma, sa nám podarilo nazbierať a spracovať drevo na oheň. Rutina stavania prístrešku sa potme zmenila na výzvu, ale aj s Utonovou pomocou som to zvládol.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

On si ako prístrešok postavil jeden zo svojich prešpekulovaných konceptov. Celtu 3,5 m * 2,5m poskladal a vypol tak, aby mu poskytla ochranu aj zo spodu (zahnutím vytvoril podlahu). Pred malý trojuholníkový vstup umiestnil ohnisko s tunelom a komínom. Mohol tak variť priamo z prístrešku a dym z vlhkého dreva bol odvádzaný mimo prístrešok. S dôrazom na to, aby oheň nebolo vidno z diaľky.
Keď sme pripravili táborisko, zrušil Uton zákaz svetla. Sediac v pohodlí svojho prístrešku, tak, že mu trčali len nohy, začal variť veľmi jednoduchú krúpovú polievku.
Nechal ma relaxovať a tak som len postával, pofajčieval a nechával zimu nenápadne zaliezať hlbšie. Nečinnosť je v lese pri mínusových teplotách zabiják. Ani som si nevšimol ako a prichytil som sa pri myšlienke, či to nazabalím a nepôjdem domov. Rýchlym krokom by som to dal za hodinku…. Keďže už ale podobné situácie a vlastné psychické poklesky dôverne poznám, ihneď som sa začal hýbať a zamestnal som celé telo prípravou ďalšieho paliva, aj keď sme mali dreva dosť. Potom ma Uton zavolal na krúpkovú polievku a kríza bola preč.
Ak by mi takú polievku navarila doma žena, asi by som ju nejak špeciálne nepochválil. Ale v lese, v nepríjemnom počasí bola tá polievka texaský masaker, pohladenie od plyšového macka, proste jeba. Chutila, zasýtila, zahriala. 🙂
Keď sme sa najedli, vychutnávali sme si les a viedli podnetné rozhovory na „dôležité témy“.
Sedeli sme v Utonovom prístrešku, s nohami von. Za ohňom bola odrazová stena z alufólie a rozdiel teploty vonkajšieho prostredia a v prístrešku bol výrazný. Ja som príliš lenivý na stavbu podobných prístreškov, ale musel som uznať, že čo sa týka pohodlia varenia a vnútornej teploty, bol jeho prístrešok oveľa kvalitnejší ako moja hamaka a celta. Na druhej strane, zvládol som hamaku a celtu natiahnuť po tme a Utonova konštrukcia by bola nad moje sily. Môžem vyskakovať len potiaľ, pokiaľ dočiahnem. 🙂
Stále som necítil úplnú pohodu.
Ja: „Je mi zima brácho.“
„Zalezieš do spacáku a budeš v pohode.“
„V noci môže byť aj k -10…“
„Si bábovka, nahrejem ti fľašu“.
Utonova fľaša ako ju volám ja. Malý zázrak, keď je zima. Faktom je, že vzhľadom na kvalitu spacáku som fľašu nepotreboval, ale fľaša môj komfort ešte zvýšila. Plastová fľaša naplnená vodou a zohriata, funguje po vložení do spacáku ako výhrevné teleso. Dal som si ju v spacáku k nohám a tam ostala celú noc… Pri zohrievaní fľaše sme šikovne využili komín, ktorý odvádzal nielen dym, ale prirodzene aj časť tepla z ohňa. Fľasa bola lekavá od dymu a tak som ju pred vložením do spacáku zabalil.
Do spacákov sme zaliezli pomerne skoro. Noc na čerstvom vzduchu je pre mňa vždy výnimočná. Mrazivý vzduch a teplo v spacáku. Zvuky lesa. V noci začalo snežiť.
Ráno nás Uton pohostil kávou a čajom zo šípok, ktoré natrhal deň pred tým po ceste. Potom sme zbalili táborisko a šli domov. Lúčil som sa s ním ako obvykle s vďakou, lebo sám by som asi z bytu nevyliezol.

Všetko bolo ako vždy sprevádzané rutinami, ktoré zvyčajne v článkoch nespomíname. Čistenie ešusu uhlíkmi a zemou, uzly, ktoré stále a znovu viažeme, práca s nožom, sekerou. Vypínanie celty tak, aby vydržala a plnila svoju ochrannú funkciu, natiahnutie hamaky. Systém odkladania výstroje, aby ste aj v tme vždy vedeli, kde čo máte. Pred spaním zbalenie vecí tak, aby ste ich mali po ruke. Sme v lese a tak sa správame ticho a s rozumnou úctou k okoliu. Pri odchode nezabudnúť na „leave no trace“, upratať táborisko do pôvodného stavu s titulkami. Ako keby tam ani nikto nespal.

Použitá výstroj (všetko dostupné aj na eshop.armytraining.sk):

Najlepší pomocníci pri príprave táboriska a dreva na oheň.

Pílka-Fiskars
Sekera-FISKARS
Fiskars---kamaráti-do-lesa

Utonov prístrešok. Veľmi praktický, nenápadný a v kombinácii s modifikovanou dakotou aj ideálny na varenie.


Utonov-prístrešok
Prístrešok
Pohľad-z-prístrešku
Pohľad-z-Utonovho-prístrešku

Varenie v prírode. To už sa asi ani nedá viacej vymakať. Som rád, že sa Uton rozhodol pre varenie na ohni a nie na variči, ktorý má tiež zvyčajne so sebou v batohu.


Minimalistická-sada-ingrediencií,-z-ktorých-sa-dajú-vykúzliť-zázraky
Ohník-pred-vchodom-do-prístrešku
Tatonka-hrniec
Uton-varí,-ja-čakám
Krúpková-polievočka

Fľaša s horúcou vodou, ktorá môže výrazne spríjemniť noc vonku, keď teploty padnú pod nulu.

Fľaša-v-komíne
Zamrznutá-celta

Ráno.

Šípkový-čaj
Precedenie-čaju-cez-pančuchu
Termoska-PRIMUS

Comments

comments

Ďaľšie články