Rady pre začínajúcich prepperov

Snap-2013-09-15-at-09Príspevky, ktorých autorom bude PeterB vrátia na náš web témy pripravenosti a postapo. Po mojich jazykovo-gramaticko-formulačných korekciách budeme zverejňovať jeho príspevky, väčšinou preložené zo zdrojov v angličtine. Mal by to byť jeden až dva články týždenne, tak uvidíme. Zatiaľ ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu.

Začínajúci blogger na tému prežitia a pripravenosti sa rozhodol požiadať etablovaných odborníkov o radu, čo je v tomto smere podľa nich najdôležitejšie. Ponúkam voľný preklad niektorých z odpovedí.

Všetky dobré plány prežitia/pripravenosti by mali začať Bug out Bagom. Pokiaľ ešte nemáte svoju 72-hodinovú sadu na prežite, začnite s ňou. Pri jej skladaní sa o pripravenosti a prežití dozviete veľmi veľa. Pamätajte – nie je otázka ČI ale KEDY?
– Creek Stewart @ WillowHavenOutdoor.com

Radou čislo jedna je investovať čas do vzdelávania sa o týchto témach. Takto získate najväčšiu hodnotu za najmenej peňazí.
– Tom @ AmericanPreppersNetwork.com

Skladujte jedlo naviac. BODKA! Toľko, koľko si môžete dovoliť a ste schopní uskladniť. Je to vždy dobrá investícia a v časoch finančnej núdze vám zásoby môžu pomôcť prežiť bez obtiaží. Nemusíte investovať veľké peniaze, nakúpiť zmrazené sušené produkty, vždy len kúpte trochu viac z toho, čo bežne kupujete. To je ten správny začiatok.
– ModernSurvivalOnline.com

Najlepšou radou je asi skladovať správne druhy jedla, ktoré zabezpečia vyváženú stravu počas núdze. Niektoré druhy potravy, ktoré by som odporučil sú – pšenica, ryža, ovos, sušené a mrazom sušené ovocie a zelenina, fazuľa, potraviny s obsahom tuku ako orechy a oleje na rastlinnej báze.
Tess @ ReadyNutrition.com

Môj # 1 tip je vypracovať plán, s plným vedomím že sa bude ďalej meniť. Urobte si plán pre najrealistickejšiu hrozbu.
PrepperPodcast.com

Myslite na udržateľnosť svojich zásob. Čo sa stane, keď spotrebujete všetko čo máte v zásobe? Bez ohľadu na to aké máte zásoby, keď ich raz začnete využívať, jedného dňa vám dôjdu. Zásoby vám pomôžu prekonať určitý ohraničený čas. Pestovanie plodín a konzervácia potravín predstavujú skutočnú záruku prežitia.
Naučte sa ako na to. Začnite v malom, zasaďte pár paradajok a paprík v prvom roku. Skúste ich zavariť. Postupne pridávajte ďaľšie plodiny.
– Sharon @ SimplyCanning.com

Rada číslo 1 je, nenechajte váš „plán pripravenosti“ ovplyvniť váš bežný život. Ak strávite príliš veľa času prípravou na rôzne krízové situácie, ovplyvní to váš životný štýl. Treba nájsť rovnováhu medzi potrebnými zmenami a rozumnými hranicami tak, aby sa život nestal len prežívaním. Vychutnávajte si ako život, tak aj aktivity spojené s pripravenosťou.
Prep-Blog.com

Rada čislo 1 je, že človek, ktorý je VŽDY aspoň trochu pripravený je viac pripravený ako niekto, kto je NIEKEDY veľmi pripravený.  Odporúčam mať vždy pri sebe pomôcky na rôzne spôsoby založenia ohňa, skladací nôž, baterku, strelnú zbraň, multifunkčný vreckový nôž s pílkou. Tiež nejaké povrazy a pár vecí na prvú pomoc. Ale samozrejme to, čo je hodnotnejšie a dôležitejšie ako akékoľvek vybavenie, je osobná skúsenosť a prax v technikách prežitia.
RealitySurvival.com

Mojou hlavnou radou je – dostaňte sa do dobrej fyzickej kondície. Nechcem to hlbšie rozoberať ale dôležité je, že budete schopní sa rýchlejšie presúvať pešo, dvíhať ťažké predmety, a prekonávať prekážky.
Total Survivalist Libertarian Rantfest

Najlepšia rada ktorú môžem dať ľuďom, ktorí chcú byť lepšie priravení je, aby si zabezpečili dostatočnú zásobu vody. Je to jediná vec, bez ktorej dlho neprežijete.  Vodu budete vždy potrebovať na pitie, varenie a hygienu. Je to tiež jedna z vecí, ktoré sú nedostupné počas krízy. Tiež si zabezpečte zariadenia na filtráciu a purifikáciu vody. Takže pár základných rád na prežitie týkajúcich sa vody sú
1.  Skladujte toľko vody, koľko môžete.
2. Vybudujte systém filtrácie a purifikácie dostupnej vody.
– River @ Stealth Survival

Zapamätajte si prvé dva kroky pre prípad pravdepodobných hrozieb. Ostatné majte zapísané niekde po ruke.
– Dr Hubbard @ The Survival Doctor

Hmmm, rada k prežitiu? Stále testujte svoje zručnosti a vybavenie. Nečakajte na situáciu, kedy sa budete musieť evakuovať alebo použiť firesteel a zrazu zistíte, že je to komplikovanejšie ako to vyzerá na videách. Ak investujete do výbavy, vyskúšajte ju.  Ak sa naučíte ako čitať mapu, choďte von a vyskúšajte si to. To isté aj so zakladaním ohňa, stopovaním, čímkoľvek. Čokoľvek dávate do batohu, majte to odskúšané. Použite to v daždi, snehu či v noci. Ak sa vám s niečím nerobí dobre, vymeňte to za niečo jednoduchšie.
SHTFBlog.com

Schopnosti a zručnosti sú dôležitejšie ako drahé vybavenie.
SHTFSchool.com

Vyhnite sa humbuku. Keď som sa začal zujímať o pripravenosť na stavy núdze, bol som ochotný kúpiť si všetko, čo malo v názve survival (prežitie) alebo emergency. Kámo, bola to chyba. Zbytočne som minul veľa peňazí za nekvalitné kúsky len preto, lebo som sa na nejakej stránke dočítal, že to potrebujem a bez toho neprežijem. Našťastie som sa na ne nikdy nemusel spoľahnúť a použiť v kritickej situácii. Teraz už kupujem len použiteľné veci pre situácie prežitia, ktoré zvyšujú moju pripravenosť a dokonca mi pomáhajú žiť lepšie.
– RethinkSurvival.com

Päť základných ľudských potrieb je: potrava, voda, útočisko, energia a bezpečie. Porozumením týchto potrieb a schopnosťou uspokojiť ich zvýšite svoju pripravenosť na akúkoľvek situáciu. Dôležitosť jednotlivých potrieb sa u jednotlivca môže meniť, preto ich pravidelná revízia je dobrý nápad.
– Chris @ Prepared Christian

Rada číslo 1 je, ZAČNITE. Pravdepodobne sa vám to bude zo začiatku zdať príliš komplikované a môže sa stať, že budete paralizovaní rozsiahlosťou témy. Začnite pomalými krokmi, nesnažte sa všetko perfektne naplánovať na začiatku.
Prepared for That

Môj tip je začať sa učiť všetko dostupné na tieto témy. Začnite základmi. Odkladajte si na to bokom malý rozpočet každý mesiac.
– Jonathan @ Proper Survival

Pre survivor.sk spracoval PeterB. .
Založil som stránku aj na FB, kde budem často zverejňovať hlavne obrázkové zaujímavosti a novinky zo sveta prežitia a pripravenosti.

Comments

comments

Ďaľšie články