Fatwood a prútie na košíky

Autor – Uton. Vďaka.

Začala jar a po prašivej zime sa nám opäť otvorili atraktívnejšie možnosti činností v prírode. S bráchom sme využili, sprvu slnečný deň, na zber prútia pre rôzne konštrukcie a výrobky.

Vonku

Takisto bolo treba overiť, či už začala sezóna brezovej šťavy.  Keďže sme sa zvlášť neponáhľali a veľa našich priateľov sa opakovane pýta na mastné drevo, využili sme prechod úzkym borovicovým porastom pre natočenie krátkeho videjka. Toto je ako vždy bez bližšieho hovoreného popisu. Zachytáva ideálny stav častí borovíc pre výskyt mastného dreva – čím práchnivejší kmeň, tým je mastné drevo, ktoré sa v ňom nachádza kvalitnejšie. Video takisto zobrazuje pomerne náročné získavanie tohto materiálu, vzhľadom na jeho tvrdosť, ktorá je spôsobená nahromadením, presiaknutím a zatvrdnutím živice v týchto častiach borovice. Sú na ňom vidieť farebné odtiene a štruktúra materiálu, ako aj rýchle testy pre finálne posúdenie kvality – iskra z firesteelu do hobliniek.

Fatwood 3

Fatwood 1 Fatwood 2 Fatwood 3 Fatwood 4

PrútieMedzitým brácho našiel staršiu silnú brezu, do ktorej nožom spravil úzku dierku a nie moc esteticky, ale dostatočne efektívne,  osadil tenkú vetvičku, pre odvod miazgy do nádoby. Po polhodine jej bolo tak akurát na dúšok pre každého. Tekutina mala príjemnú zľahka nasládlu chuť. Dierku sme  uzavreli a pokračovali smerom k vŕbam. Cestou sme sa ešte raz pristavili pri padnutom brezovom konári na ktorom rástol brezovec a využil som jeho mäkkú štruktúru a  elastické vlastnosti na vypodloženie časti opasku, ktorá ma tlačila.

Samotný zber prútia bol pomerne nudný, ale vzhľadom na prítomnosť potoka a ožívajúcu prírodu veľmi príjemný.

Narazili sme aj na zbytky jednoduchého kempu a na inom mieste lean-to prístrešku.

V posledných rokoch som sa už viackrát pristavil v „kempoch“ bezdomovcov, ktoré si vystavali v kríkoch neďaleko mesta a prekvapivo (vlastne ani nie) sa tam dá nájsť veľa príkladov zručností, ktoré spadajú do bushcraftu alebo urban survivalu. Konštrukcia príbytkov, využitie starých vecí k novému a nezvyklému účelu, riešenie hygieny, varenie na otvorenom ohni atď.  Odporúčam, ako lacnú lekciu z reálnej situácie prežitia.

Torzo prístrešku 2 Torzo prístrešku 3 Toaleta Torzo Lean-to

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový.

Comments

comments

Ďaľšie články