Bowdrill – ohnivý luk

Bowdrill – zapálenie ohňa trením, ktoré poháňa luk. Rady a tipy.

bowdrill - uhlik

Takže priatelia, poďme na to. Bowdrill… Z môjho pohľadu je to pomerne náročná metóda zakladania ohňa, trením dreva o drevo. Úspech tejto metódy závisí od materiálu (suché drevo požadovanej tvrdosti – nehnijúce, presušené, špagát vhodný na tetivu), počasia (sucho, nízka vzdušná vlhkosť, suchý okolitý terén, nie príliš silný vietor) a vašej motivácie (pokiaľ nemusíte, vládzete v teréne skúsiť túto metódu len raz, dva krát). Samozrejme podarí sa to aj za horších podmienok, ale nie je to pravidlo ani keď máte techniku natrénovanú.

Časti bowdrill sady a potrebný materiál

Základná doska je pripravená zo suchého smrekového konára rozštiepeného pomocou klinu a dočisteného nožom. Čas prípravy cca 5 min.
Vrták je zo suchého lieskového konára, príprava cca 5 min.
Prítlačný diel a luk je z čerstvého konára nejakého kríku (5 min).
Podložka na uhlík z brezovej kôry a tetiva z umelého lyka nájdeného cestou.
Myslieť si, že toto je na založenie ohňa všetko je veľká chyba. Potrebujete materiál na hniezdo v ktorom rozfúkate uhlík (tu je to suchá tráva a „páperie“ z bodliakov), nejaký podpal a suché vetvičky rôznej hrúbky ako palivo pre oheň.

bowdrill sada

Technika a tipy

Technika aj postup sú dobre viditeľné na videu, takže sa zameriam na veci, na ktoré si pri príprave dávam pozor.
Luk nemusí byť dlhý, spravidla má od 50 cm po 1 m. Tetiva na ňom musí byť odolná a mala by vydržať aspoň vaše 2 pokusy. Pre mňa je ideálna REP šnúra 3-4 mm (šnúrka od kanady). Tetiva nesmie byť príliš napnutá, aby ste do nej vrták dostali a počas vŕtania vám nevystreľoval a nedeformoval sa.
Vrták považujem za ideálny, keď má hrúbku 15 mm a je dlhý okolo 16cm. Mal by byť rovný a pomerne tvrdý, aspoň vzhľadom k materiálu dosky. Spodná časť má krátky a pomerne tupý hrot, ale vrchná časť musí byť tenká a pekne zapadať do prítlačného dielu. Tento by mal byť zo živého dreva a je dobré do jeho priehlbinky vložiť pár listov alebo ihličie, nech vám táto časť vrtáku nehorí.

Vŕtanie

Pripravte sa na to, že budete musieť ťahať luk 60-200 krát a pokiaľ už máte v ten deň nejakú tú cestu za sebou, rýchlo sa vyčerpáte. Preto si dajte poriadne záležať na príprave a polohe tela pri vŕtaní.
Je dôležité vŕtať na čo najrovnejšom mieste, ktoré navyše vymetiete od listov a iných vecí, ktoré si môžete lukom privliecť k uhlíku a tým ho uhasiť. Čím je tetiva na vrtáku namotaná nižšie, tým je proces stabilnejší, ale pozor na prepálenie tetivy na spodnej, rozohriatej časti vrtáku.
Nezaspite na vavrínoch keď uvidíte prvý dym. V tomto momente je treba vŕtať ešte aspoň 30 sekúnd. Pokiaľ vám z uhlíka vychádza dym ešte po 10-15 sekundách od ukončenia vŕtania spravidla ste vyhrali a získali ste životaschopný uhlík.
Posledné riziká súvisia s oddelením a prenesením uhlíku do hniezda a následným rozfúkaním do plameňa.
Prajem vám úspešný tréning.

 bowdrill-material bowdrill - priprava pritlacneho dielu bowdrill - pritlacny diel bowdrill - uhlik na podlozke

Comments

comments

Ďaľšie články