Firesteel, magnéziový zapaľovač, práchna – I.časť
Magnéziový zapaľovač je v podstate klasický firesteel (FS), zapustený do magnéziového bloku, ktorého materiál slúži ako kovové práchno pre prípady, keď nie je k dispozícii iné ale aj v prípade, že sú podmienky veľmi nepriaznivé keďže pilinky horčíku zachytia iskru a vzbĺknu plameňom aj v daždi. Faktom je, že ferocérová tyčka v magnéziovom zapaľovači je tvrdšia a tenšia ako vo FS a preto je vytvorenie kvalitnejšej iskry náročnejšie na techniku ako pri FS. Tiež je na škrtanie k dispozícii necelá polovica plochy tyčky, zbytok je chránený magnéziom kvôli zafixovaniu. To znamená, že aj opotrebovanie nebude rovnomerné a časom bude dobrá iskra ešte väčšou výzvou. Ale o tom to je, že..? Takže magzapaľovač môžete používať čisto ako FS, alebo pilinkami magnézia trošku obohatiť prírodné práchno ak sa mu moc nechce chytiť iskru, alebo použiť materiál z magnéziového bloku ako čisté práchno. Nasledujúce obrázky ukazujú práve tretí prípad. Keďže plameň z piliniek má životnosť len pár sekúnd, treba celú scénu nastaviť tak, aby sa mal možnosť za tých pár sekúnd zakusnúť do niečoho po čom sa môže rozšíriť. V tomto prípade sú to listy rákosia a potom hrubšie konáriky. Na získanie piliniek používam hranu chrbta noža.
Najjednoduchšie sa zapaľujú jemné prevzdušnené materiály. Medzi ne patria určite nažky pálky alebo niektorých bodliakov (to páperie podobné ako má púpava keď dozrie). Keď je hnedý šúľok ktorý vyrastá na vrchole pálky dozretý, tak po jeho narezaní sa z neho tlačí veľké množstvo kvalitného práchna. Dôležité je, aby pri zapaľovaní nebolo utlačené, lebo inak vám plameň len prejde po vrchnej vrstve a práchno nezapálite. Trošku nezrozumiteľné, ale keď vyskúšate tak pochopíte. Tieto práchna sú najlepšie na váš prvý pokus o zapálenie FS alebo magnéziovým zapaľovačom. Nepotrebujete nijakú vycibrenú techniku ani kvalitné iskry aby sa plameň rozhorel. A keď sa vám to podarí, tak budete predsa len trošku imúnnejší voči frustrácii, ktorá určite príde pri pokusoch s práchnami náročnejšími na techniku či prípravu.
Vyšším levelom je škrtanie iskier do práchna, ktoré tlie ale nehorí. To znamená, že po škrtnutí získate uhlík a nie plameň. Pre získanie plameňa potrebujete uhlík rozšíriť. Najbežnejšie sa uhlík umiestni do “hniezda” a tam sa rozfúka. Na obrázkoch je tento postup ukázaný s použitím huby práchnovec. Práchnovec poskytuje zálesákom vynikajúce práchno-amadú. Získava sa z dužiny, ktorú nájdete vo vrchnej časti jeho plodnice. Čím je huba mladšia, tým väčší podiel tejto dužiny obsahuje, staršie huby jej zasa poskytnú väčší objem. Na obrázkoch však nieje táto dužina, ale tzv. hymenofor, vrstva zložená z rúrok, ktorú väčšinou ľudia odhadzujú. Aj keď sa nedá pripraviť ako amadú a ostrím noža naškrabať na jemné chuchvalce, po narezaní na veľmi tenké hobliny aj táto časť perfektne chytá iskru. Kúsok na obrázku bol ešte vyvarený v lúhu, preto má zmenenú farbu. Aj uhlík menší ako hlavička špendlíku stačí na rozfúkanie. Nezhasne a pozvoľna sa rozširuje (malý červený krúžok na jednej z fotiek). Hniezdo je z listov a jeho jadro z klasov poľnej trávy.
Ešte pripojím pár obrázkov benzínového zapaľovača IMCO. IMCO je lacný, spoľahlivý zapaľovač, ktorý dostanete kúpiť do 4 EUR vo väčších predajniach tabaku napr. Začali sa vyrábať v tridsiatych rokoch minulého storočia v Rakúsku, v druhej najstaršej fabrike na zapaľovače na svete. Zo skúsenosti viem, že dobre tesnia a netreba ich príliš často dopĺňať, napriek tomu že majú menší zásobník ako napr. zippo. Dôležitou výhodou je aj možnosť vytiahnuť cez spodnú časť zásobník aj s horiacim knôtom zo zapaľovača a zapáliť s ním čo len chcete. Na obrázkoch je jeho “plochá verzia” ale pred pár týždňami som kúpil v tabaku aj jeho klasickejšiu okrúhlu verziu. IMCO zapaľovače sú obľúbenou voľbou zálesákov po celom svete.
Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok. ( https://www.facebook.com/opreziti )