Výstroj do prírody. Pár otázok a odpovedí.
Požiadal som inštruktorov z armytraining.sk, aby nám zhrnuli najčastejšie nesprávne rozhodnutia ohľadne výstroja, ktoré zachytili počas rokov výcviku prežitia u kurzantov. Pánom prešli rukami stovky ľudí so záujmom o outdoor, zálesáctvo a vojenské témy a tak majú dosť skúseností na to, aby nám dali kvalitné odpovede. Pri najbližšom tuláku sa im pozriem do batohov a zistím čo v nich nosia a prečo.
Patrik: Na úvod by som chcel upozorniť, že je jasné, že na našich kurzoch ide hlavne o techniky prežitia s minimom vecí alebo pomôcok. Ale keďže nemôžeme účastníkov vystaviť niečomu, na čo nie sú pripravovaní, alebo spôsobiť im šok, využívame pomôcky a materiál preto, aby sa mohli po kurze vrátili späť domov bez zdravotných následkov. Predsa len to sú osoby, ktoré musia potom doma hneď fungovať a pod. My ich učíme techniky ako na to, a aj si to reálne vyskúšajú, ale niekedy počasie nedovoľuje spánok napr. bez spacáku bez zdravotných následkov a preto nechceme ísť do extrému.
Čo najčastejšie kurzantom vo výbave chýbalo?
Patrik: Najčastejšie je problém s ešusmi. Vo výbave majú nepoužiteľné veľkosti – najčastejšie príliš malé. Druhým problémom je nepraktickosť rúčiek, ich uzatvárania alebo možnosť manipulácie s nimi. Je jasné že to riešime vždy nejakými zlepšovákmi ala prežitie, ale ak máte malý ešus alebo len jeden diel, neuvaríte si naraz čaj a jedlo, spravidla vám to trvá oveľa dlhšie ako ostatným a nestíhate. Jednoducho pri kurzoch je čas na prednášku a na varenie a prednášky majú prioritu, takže ste potom hladný. 😀
Druhou problémovou vecou sú gamaše alebo takzvané návleky. Keďže v lese si nevyberáte počasie, musíte byť na neho pripravení, ak podceníte gamaše, verte že nohy máte celý čas čo ste tam mokré a to spôsobuje spolu s chladom rôzne problémy. U kurzov v dĺžke 3 dni je to len veľká nepríjemnosť, ale v prípade dlhšieho pobytu by to bolo na hranici zdravia…
Ako posledné môžem spomenúť chýbajúce čelovky, ktoré uľahčia pobyt v lese hlavne keď potrebujete využiť ruky na inú prácu. Baterka do ruky je super vec, ale radšej volíme čelovky a baterku len ako náhradu… Igelitové vrecká a šatky na osobné veci alebo odpad. Tejto, v podstate základnej pomôcky na prežitie, nie je nikdy dosť.. 😀
Uton: Časť kurzantov chodí poriadne vystrojená podľa doporučeného „bezpečnostného“ rozpisu, ďalšia časť si požičiava komplet výstroj od nás a u ostatných nešlo ani tak o chýbanie ako skôr o nevhodne kúpenú, resp. doporučenú v obchode. Najčastejšie chalanom, ktorí nechodia do lesa spať pravidelne, chýbajú doplnky, ktoré začnú reálne chýbať až pri zabivakovaní a varení. Často majú tiež príliš malý ešus na to, aby navarili sebe a nedajbože pre niekoho iného.
Čo mali vo výstroji navyše?
Patrik: Najčastejšie sa nám stáva, že kurzanti majú kopec zbytočností hlavne na hygienu. Väčšinou sa v lese hygiena realizuje iným spôsobom a na to stačí mydlo a pár detailov. Sprchový gél, uterák a kopec ústnych vôd alebo iných elektrických zubných kefiek je následne zbytočná záťaž do batohu. Potom sa jedná o niekoľko rôznych pomôcok navyše ako napr. viac nožov. My preferujeme jeden účelný nôž, ako nosenie a využívanie viac nožov, každý na niečo iné…
Uton: Spravidla „drobnosti“ na zvýšenie osobného komfortu, ktoré však boli z hľadiska zabezpečenia základných nutností nepraktické a dohromady zbytočne ťažké (ohrievače, potraviny, sklenené nádoby…) Špeciálnou kategóriou sú duté rúčky nožov, plné vecičiek na prežitie. Nekvalitné, nepoužiteľné a ešte k tomu dutá rúčka znižuje použiteľnosť noža. Takýchto „vychytávok“ nájdete v eshopoch viacej.
Čo kurzanti kupujú zbytočne draho?
Patrik: Nad touto odpoveďou nemusím dlho uvažovať, nakoľko je len jedna takáto pomôcka a tou je nôž. Dráhe a predražené špecifické alebo špeciálne nože na našich kurzoch sú častým príkladom dobrého marketingu nepotrebných veci.. 😀
Uton: Hlavne nože, ktoré vo finále stratili alebo nepoužívali aby sa nepoškriabali… 🙂
Kde kurzanti šetrili na nesprávnom mieste?
Patrik: Šetrenie na nesprávnom mieste sa najčastejšie prejavuje u spacích vakov (spacákov) a u topánok. Je jasné že bez poriadnych topánok a hlavne spoľahlivých na oder a opotrebenie sa človek v lese nezaobíde. U spacáku je to hlavne o teplotnom komforte a pohode pri spánku… A je jasné že ak sa nevyspíte tak ďalší deň je pre vás ozaj náročný. 😀 Ďalej je to baterka teda čelovka. Ako som už spomínal je veľmi vhodná a potrebná… Ale lacné čelovky alebo aj drahé, ale kupované bez rozmyslu, sú zbytočné. Čelovku potrebujete vodeodolnú, s niekoľkými režimami svietenia a hlavne takú ktorá nespotrebuje za 4 hodiny komplet nové baterky (zdroje) ale vydrží aspoň 72 hodín nepretržitého svietenia. Nakoniec by som spomenul ešte poslednú vec a tou je pončo. Nakoľko v prírode sa len tak ľahko neschováte, ak dopredu nemáte pripravený alebo vystavaný úkryt, a tak často zmoknete. A je vhodné teda mať pončo, ktoré naozaj vydrží a znesie dostatok vody a navyše ochráni aj veci na vašom chrbte…
Uton: Čelovky, termosky, spacáky.
Čo ste vymenili vo svojej výbave ako posledné a prečo?
Patrik: Naposledy som vymenil vo svojej výbave varič. Používal som malý plynový ale na základe jednej skúsenosti pri výcviku s deťmi v zimnom kurze som si zakúpil kvalitný varič na tekuté palivo (benzín). Prioritou pre mňa bol výkon a funkčosť. Nikdy nezabudnem ako sme museli uvariť 25 l teplého čaju pre tie deti na kurze a s malým plyňákom to šlo veľmi pomaly a neskutočne dlho. Dnes by som to zvládol za štvrtinu času a bez stresu či mi niekto na výcviku prechladne. Samozrejme kúpa bola podmienená starostlivosťou o iných teda kurzantov. Druhou vecou je kvalitná celta, ktorú som si kúpil kvôli prednáškam. Nakoľko pri nepriazni počasia nemôžete kurz prerušiť a zabaliť. Takže potrebujete roztiahnuť celtu a vytvoriť priestor na prednášky. A keďže to naozaj musí byť niečo nepremokavé aj za silného dažďa, zároveň veľké by sa pod to zmestilo cca. 5-8 osôb, tak moja voľba kúpiť takúto veľkú celtu od firmy DD Hammock bola dobrá. Zároveň ju používam, pri stavbe svojho bivaku vo vlhkom počasí keď plánujem spať v hamake.
Uton: Oblečenie raz ročne(sú to spravidla lacné maskáče z armyshopu) a raz za dva roky topánky (Používam celoročne sympatexové kanady so spevnenou špicou). Momentálne testujem HL50 od Fenixu, takže skvelá HP15 od tej istej firmy odpočíva zatiaľ doma. Inak nič, mám vo výstroji odolné a funkčné veci, ktoré na kurzoch bežne požičiavam aj menej skúseným používateľom 🙂