Prístrešok z celty

Prespatie a Utonova ukážka veľmi dobrého prístrešku z celty.

Pohoda-v-hamake

Vybehli sme s Utonom a Zajom na rýchle prespatie do lesa. Poznáte to – uložíte večer deti, vybehnete do lesa a ráno ste doma skôr, ako deti zasa vstanú. Tak trochu zálesáctvo a tak trochu nie. 🙂

Bol príjemný teplý večer a medzi stromami chládok. Uton sa rozhodol postarať o prístrešok aj jedlo. Ja som tak musel len nanosiť trochu dreva a zapáliť oheň. Zvyšok večera som strávil opretý o strom s privretými očami, alebo pozorujúc Utona a jeho sofistikovanú hru s celtou. Zajo svojou pozitívnou náturou a zmyslom pre humor udržiaval dobrú náladu. A tak som pofajčieval, usmieval sa a bol rád, že človek má ešte stále možnosť dopriať si zadarmo krásu a kľud pobytu v prírode.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Oheň sme založili škrtnutím do suchého šupolia z kukurice a na ohni sa urobili kuracie prsia. Potom sme ich zmiešali s takmer Šopským šalátom. Veľmi dobré.

Kuriatko-na-ohni

Mňam.

Zeleninka

Najdeli sme sa a zaliezli do spacákov. Vždy keď som sa v noci zobudil, potešil ma čistý, svieži vzduch a pohľad do šera lesa. Vstali sme skoro ráno, pobalili sa a domov som prišiel akurát, keď sa mi zobudila dcérka. Shamless simple pleasures. 🙂

Utonovi sa z celty podarilo vytvoriť funkčný prístrešok do každého počasia. Vymakaná konštrukcia aj postup stavby. Naplno využil trošku netypické rozmery DD Celty 3,5 x 2,4 m.

Prístrešok-z-celty

Pri hľadaní najmenšieho rozmeru (najmenšej hmotnosti 😀 ) pre stavbu efektívneho trojsezónneho prístrešku som narazil na celtu s rozmermi 3,5×2,4 m od DD. Keď píšem efektívneho, myslím tým chrániaceho proti dažďu, vetru, s možnosťou odvetrávania kondenzu, jednoduchej a rýchlej konštrukcie, plne nastaviteľný zdnuka pri náhlom zhoršení počasia a umožňujúci pohodlnú prácu a sedenie v prístrešku. Prístrešok z tejto celty je plne komfortný pre jednu osobu s batožinou alebo pre dve osoby zohrievajúce sa navzájom – stále pri zabezpečení plnej efektívnosti.

Taborisko

Pohoda v táborisku. Všimnite si zdvihnuté rohy podlahy prístrešku.

V táborisku vyberám vhodné miesto, zameriavam sa v prvom rade na bezpečnosť (exponovanosť voči blesku, vetru, dažďu, ohňu, odvodová stružka pri návalovom daždi, popadané konáre, suché stromy a konáre nado mnou a vedľa mňa, chodník zveri,… ) a na komfort (rovina, prítomnosť kameňov, hmyzu, dier od hlodavcov). Praxou začnete tieto faktory vnímať  podvedome, ale spomínam ich pre tých, ktorí možno tak často do lesa spávať nechodia.

Na prístrešok potrebujem asi 7 kolíkov, nejaké špagáty, dve palice aspoň 120 cm dlhé a celtu. Pri stavbe používam dva uzly – Prusik a tzv. Constrictor  vychádzajúci z lodného uzla. Prusik je pohyblivý uzol na dopínanie a ten druhý je pevný a jednoduchý.

Zpredu

Po zarazení a zakotvení tyčiek, cca 150 cm od seba upevňujem predné oko, ktoré je na stredovej línii celty o prednú palicu, následne stredné oko za ním k druhej palici a dve bočné v strede celty (tieto nekotvím úplne k zemi, aby som nemal ostrú hranu v prístrešku – tam by som sa dotýkal spacákom  a zbytočne by som si zamočil spacák kondenzom), ale asi 20 cm nad zemou. Ďalej viažem z vnútornej strany dva špagáty od stredovej tyčky k zadným dolným rohom, ako vodiace lanká pre uchytenie rohov prednej strany podlahy. V prípade dobrého počasia, ostáva prístrešok polootvorený (kondenz sa odvetrá) a v prípade silného dažďa s vetrom sa dá znížiť profil prístrešku, predné oko sa tiež posunie nižšie a predok podlahy sa zdvihne a dopne k streche , čo prístrešok uzavrie. Lepšie postup ukáže video.
Prístrešok  je odolný aj pri silnom nárazovom čelnom vetre, kedy musí byť profil veľmi nízky aj pri silnom čelnom a bočnom lejaku.

Ja som chcel príležitosť využiť na doplnenie zásob zuhoľnatenej látky – charcloth. Mal som v pivnici hlavu strapatého mopu a jeho „dredy“ mi pripadali byť vhodné. V plechovke od cukríkov som postupne v ohni pripravil štyri rôzne dávky, ale nepodarilo sa mi vyrobiť práchno, ktoré som očakával.  Ak som nechal plechovku v ohni dlhšie, bolo práchno príliš krehké, ak krátko, slabšie zachytávalo iskry. Iskru z komerčného firesteelu chytil charcloth z mopu okamžite, ale pri kresaní klasickou ocieľkou to nebola žiadna sláva. Alebo sa práchno rozpadlo po pritlačení na kameň na prach, alebo chytalo iskry z kresadla veľmi zle. Nevadí, o skúsenosť bohatší.

 Základ-ohňa  Oheň
Príprava-na-charcloth Horiaci-charcloth

Comments

comments

Ďaľšie články