Rozlúčka so starým rokom

alebo Tábor za dažďa v lese 🙂

Záznam nenáročnej, ale vydarenej akcie s priateľmi v decembrovom lese a ako tradične za dažďa. Nasledujúce riadky budú hlavne o samotnom priebehu, ale nájde sa tam aj pár tipov, ako táborisko pripraviť.

Do lesa prichádzam prvý, pár hodín pred ostatnými. Mám za sebou ošetrovanie stromčekov proti ohryzu zvery a keďže začalo nedávno pršať, som pomerne premočený. Moju vrchnú vrstvu tvorí stará bunda z trilaminátu, takže mi vietor neodnáša toľko tepla v podobe odparovania potu. Som mokrý, ale zima mi nie je.

Miesto nehľadám… Priestor dobre poznám a to mi šetrí čas. Takisto veci okolo táborenia a hlavne ohňa v priestore mám vysporiadané, takže sa sústredím len na prípravu pohodlia pre seba a pre kamarátov.

00

Staviam si rýchlo hamaku prekrytú celtou, blízko plánovaného ohňa. Predpokladám, že podo mnou bude spať minimálne jeden človek a tak volím miesto na rovine a bez koreňov. Umiestnenie prístrešku voči vetru/dymu neriešim, pretože v tomto priestore vietor neudrží jeden smer a bude to platiť o to viac, že prístreškov bude okolo ohňa viac a vietor sa tu bude lámať a krútiť.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Nad centrálnou časťou táboriska naťahujem do výšky cca. 5 metrov nad ohniskom lacnú a veľmi starú celtu, kúpenú kedysi v Baumaxe. Dostatočná výška je dôležitá, pretože pod ňou sa bude kumulovať dym a tak musí byť čo najvyššie nad hlavami. Nie však tak vysoko, aby sa mohol uplatniť prípadný bočný dážď. Celta má rozmery 5×4 metre, ale keďže neviem odhadnúť koľko ľudí príde, napájam ešte jednu celtu veľkú 2×3 m. Viažem rohy celty k vysokým dreveným kolom a tie následne pri zemi a cca 2 m nad zemou priväzujem ku stromom. Celta bude ochladzovaná výdatným dažďom a neobávam sa, že by sa chytila alebo prehorela.

01

Zhromažďujem značnú zásobu dreva. Snažím sa vyvracať mladé sucháriky, pretože tie budú mať vnútri určite suché drevo. Neskôr, keď budú oheň a pahreba väčšie, to už bude jedno. Kým sa drevo dostane do ohňa, vyschne pri ňom a nebude dymiť. Zapálenie ohňa kresadlom aj bez brezy nie je problém a o chvílu som na priateľov pripravený.

02

Prichádzajú postupne spolu po skupinách. CAT, Strikers, SG. Pekne… Dokopy 9 ľudí, zvyknutých užiť si zábavu aj v takomto počasí. Okrem toho ich výstroj je x-krát v takýchto podmienkach otestovaná.

04

Nooooooo… Našťastie to nie je súťaž, lebo disciplín by nebolo veľa.

05

Ale… Keby to bola súťaž, tak s hrdosťou konštatujem, že Strikeri, napriek tomu, že jeden z členov má hendikep, jasne víťazia. Dokazuje to orientačný gabiónový test.

06 07 08 09 10 11 12 13 14

Smejeme sa, plánujeme, filozofujeme, pijeme a hodujeme… Dlho po polnoci sa za výdatného dažďa ukladáme do prístreškov. Skupiny spia pekne pri sebe. Niektorí v hamakách, niektorí na zemi. Za tohoto počasia a v tomto teréne sa výraznejšie výhody a nevýhody jednotlivých lôžok strácajú.

15 16

Svitá. Bez opustenia hamaky sa snažím nájsť dažďom a vetrom spravodlivo potrestané chyby na prístreškoch. Všetko je OK. Zdá sa, že tento deň bude počasie úplne iné. Slnečné.

17 18 19 20

Na takéto príležitosti používam dosluhujúcu výstroj. Sklon strechy bol malý a celta na mnohých miestach deravá, bol som nútený diery v celte ošetriť. Pre moje účely stačilo prestrčiť cez diery kúsky mikroténového sáčku.

21 22

Celkovo mi pohľad na táborisko prišiel príjemný, skoro romantický.

23 24 25 26

Priatelia z CATu sa postarali ráno o oheň a dobrú rannú kávu. Niektorí odchádzajú, iní si ešte hovejú v teplých spacákoch. Neskôr smažíme cibuľku na slanine a pridávame panenku so zbytkami klobás a iného mäsa z večera. Keďže chlieb zľahka namokol sušíme ho a opekáme tiež.

27 28 29

… krembrilééééé… 🙂

30 31

Myslím, že chutilo. Mne osobne teda dosť.

32

Priatelia, likvidujú stopy táborenia, čo po noci dažďa s 9 ľuďmi nie je úplne ľahké, ale výsledok je nakoniec slušný. S myšlienkou, že sa musíme stretávať častejšie sa lúčime a vyrážame zasmradiť vyriadené predvianočné domácnosti naším drahým polovičkám. Snáď nebudú straty príliš veľké 🙂

Comments

comments

Ďaľšie články