Priadza zo žíhľavy

O žihľavovej priadzi som ešte nepočul. Takže ako obvykle, dík Utonovi za článok.

Priadza zo žihľavy (10)

Zosekal som niekoľko zdrevnatených stopiek jesenných žíhľav a palicou ich rozbil na kmeni padnutého stromu.

Ideálna sezóna na zber žihľavy na povrázok je už dávno preč a tak je materiál nekvalitný.

Oddelenie pokožky od rozbitej stonky bolo pomerne obtiažné, dosť sa trhala a bola veľmi tenká. Napriek tomu som za cca 40 min nazbieral a očistil dostatok materiálu na to, aby som skúsil, aká kvalitná priadza sa dá na jeseň zo žíhľav pripraviť.

Pokožku som zľahka obvinul do menších útvarov a dal variť v slabo koncentrovanom roztoku NaOH (lúhu). Normálne varím pokožku/lyko hodinu a pol, program sa mi však zmenil, a tak som to po 45 minútach odstavil. Žihľava sa rozpadla na zdrevnatené časti, lyko a zožltnuté zelené časti. Hmotu som vypral v čistej vode a bielu lykovú časť som dal vysušiť.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Po vysušení som vlákna v rukách pomliaždil, vydrobil uschnuté „nečistoty“, vyčesal , až ostala len pucvole podobná vláknitá hmota. Z tejto som vyťahovaním a stáčaním navinul asi 12 metrov tenkého povrázku vhodného na ďalšie splietanie. Postup je tradičný a v minulosti sa z takto získaných vlákien tkali aj odevy. Tieto, však nedosahovali kvalitu materiálov z iných vlákien ako napr. ľan, vlna….

Priadza zo žihľavy (1) Priadza zo žihľavy (2) Priadza zo žihľavy (3) Priadza zo žihľavy (4)
 Priadza zo žihľavy (5)  Priadza zo žihľavy (6)  Priadza zo žihľavy (7)  Priadza zo žihľavy (8)
 Priadza zo žihľavy (9)  Priadza zo žihľavy (10)  Priadza zo žihľavy (11)  Priadza zo žihľavy (12)

Comments

comments

Ďaľšie články