Potrava v prírode

devatsil-lekarsky-1Keď sa stratíte v lese alebo ste inak nútení prežiť nejaký čas v divočine, máte možnosť nájsť všetko čo k prežitiu potrebujete jednoduchým obzretím sa okolo seba. Ak sa venujete témam prežitia viete, že rozpoznať dary prírody je jeden z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov ako si prežitie v lese zabezpečiť.
Od začiatku tohto roku sme sa plánovane venovali potrave z prírody. Odchádzali sme z domu nenajedení a s minimálnou zásobou kúpených surovín a vracali sme sa väčšinou najedení a spokojní (vďaka intenzívnej inštruktáži od Utona, ktorý bol často ochotný nás sprevádzať a viesť). Bez ohľadu na počasie a s rôznou výbavou!

Korene palkyTakže od chvíle kedy vyliezli zo zeme prvé hlavy deväťsilu až po obdobie neskorej jesene sa snažíme aspoň raz do týždňa usporiadať gastronomické stretnutie niekde v lese, blate či lúčke.

V podstate ide o zdokonaľovanie techník zakladania ohňa a varenia na ňom a rozpoznávanie rastlín (niekedy aj hmyzu a mäkkýšov) keďže lov nie je legálny.

Aby som predstavu o našich „hostinách“ zreálnil, podľa situácie tvorili suroviny z prírody 50-100%. Často používame soľ, múku, bujón, olej a vo výnimočných prípadoch aj mäso. Za posledných 6 mesiacov som sa utvrdil, že je možné aj dlhšie prežiť len na tom, čo nájdete v prírode. Nejdem tvrdiť, že by som to dokázal už teraz, ale ak urobím rovnaký progres aj budúci rok tak možno si to o 14 mesiacov tvrdiť dovolím.

Aby sme sa podelili o to čo sme zistili, pripravujeme na stránke herbár, v ktorom okrem štandardných informácií, budú aj fakty zamerané na využitie rastlín ako potravy, alebo materiálu na bushcraftové projekty. V budúcich článkoch pri niektorých rastlinách budeme uvádzať tieto informácie v popupoch. Tak ako tu, pri jednej z prvých jarných rastlín vhodných na konzumáciu – [AnythingPopup id=“2″]. Ale dopĺňať budeme pozvoľným tempom, toto je hlavne na otestovanie. 🙂

 

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok. ( https://www.facebook.com/opreziti )

Comments

comments

Ďaľšie články