Rôzne podoby prežitia

korastromuNová kategorizácia článkov

Na našom webe sa stretnete s článkami, ktoré popisujú ako založiť oheň, aké zásoby je dobré mať doma, alebo ako vyrobiť olej z ľanových semiačok. Témy, ktoré na prvý pohľad nemajú až tak veľa spoločného. Na druhý pohľad však už áno. Každá z týchto zručností nám môže pomôcť v rôznych situáciách prežitia. Každá situácia má totiž svoj súbor potrebných znalostí na jej prekonanie.

Skúsme sa pozrieť na to, ako vyzerá výsek z matrice prežitia a ako sa menia nároky na prekonanie danej situácie vzhľadom na jej trvanie. Čas – trvanie situácie prežitia, je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich skilly potrebné na jej zvládnutie.

Oblasť/Trvanie krízy

72 hodín

1 týždeň

1 mesiac

1+ rokov

Potrava Bug out bag, domáce zásoby, rastliny v prírode… Bug out bag, domáce zásoby, rastliny v prírode, lov, vyvrhnutie zveri, pasce… Domáce zásoby, rastliny v prírode, lov, vyvrhnutie zveri, pasce, konzervácia potravín, strelné zbrane… Konzervácia potravín, poľnohospodárstvo, chov zvierat, ničenie škodcov…
Voda Domáce zásoby vody, vyhľadanie vody, filtrácia a purifikácia vody… Domáce zásoby vody, vyhľadanie vody, filtrácia a purifikácia vody… Domáce zásoby vody, vyhľadanie vody, filtrácia a purifikácia vody, zachytávanie a skladovanie vody… Studňa, zavlažovací systém, kanalizácia…
Prístrešok Tarpológia, hamaka, jednoduché prístrešku… Jednoduché konštrukcie…. Stály príbytok, ťažba dreva…. Stavanie z hliny a slamy a z iných prírodných materiálov, práca s kameňom, komplikovanejšie konštrukcie, tesárstvo….
Oheň Firesteel, zapaľovač, rôzne ohniská Primitívne spôsoby zapálenia ohňa, prenášanie ohňa Primitívne spôsoby zapálenia ohňa, prenášanie ohňa Stavba piecky, komín, distribúcia tepla

 

Z tabuľky je zjavné, že veci ktoré potrebujete ovládať, resp. pripraviť na zvládnutie situácie prežitia sa menia podľa dĺžky času, počas ktorého situácii musíte čeliť.

Druhým faktorom, ktorý diktuje sadu potrebných schopností a prípravu je prostredie, v ktorom situácii treba čeliť. Prostredie určí či budete bojovať o prežitie v lese s vedomím, že po vás pátrajú alebo v postapokalyptickej spoločnosti, kde je nádej na obnovu vecí minimálny.

Získanie potravy v lese, keď sa stratíte bude pravdepodobne úplne odlišné od získania potravy v meste, ktoré je plné chaosu a násilia. Bezpečie počas blackoutu vám zaručí situačná uvedomelosť a strelná zbraň, pri núdzovej evakuácii (bug out-e) skôr malá skupinka ľudí, ktorá sa na túto situáciu pripravovala a jej členovia poznajú svoje úlohy. Po kolapse spoločnosti to môže byť schopnosť vybudovať sebestačné spoločenstvo.

Toto sú dôvody, prečo sú témy našich článkov také rôznorodé. Zatiaľ čo zálesák je dobre pripravený na prežitie v divočine, prepper ľahšie prežije v mestských podmienkach. Snažíme sa čo najviac zistiť o schopnostiach prežiť rôzne situácie, krátkodobé aj dlhodobé, v divočine, nepokojnom meste alebo postapo spoločnosti.

Snap-2013-09-15-at-12

 

Aby sme zaradeniu jednotlivých článkov dali nejakú logiku, budú vždy zaradené do jednej z nasledujúcich kategórií. Takto budú môcť návštevníci stránky rýchlo odfiltrovať, či bude článok pre nich zaujímavý alebo nie.

 
Untitled-2aZálesáctvo/Bushcraft – krátkodobé prežitie v divočine.
Články o zručnostiach a vedomostiach potrebných na prežitie v prírode. Bushcraft sa bude týkať hlavne krátkodobého prežitia v divočine a v mnohých smeroch bude tiež vstupnou bránou k témam staroživota. Hlavnými tématickými okruhmi budú oheň, voda, potrava, prístrešok, prvá pomoc, fakty o prírode.

 

 

 

Untitled-3aStaroživot – dlhodobé prežitie bez moderných technológií.
Články o technológiách a múdrosti predkov. Tu nájdete základy remesiel, liečiteľstvo a primitívne ošetrovateľstvo, technológie doby kamennej (primitívne remeslá), ako na remeslá v mestských podmienkach, poľnohospodárstvo, permakultúra  atď.

 

 

 

Untitled-1a72 hodín – krátkodobé prežitie v mestských podmienkach.
Bug out, bug in, evakuácia, EDC, airsoft… Články zamerané na spôsoby zvládnutia krátkodobej krízy v mestských podmienkach, resp. na evakuáciu z nepokojného mesta.

 

 

 

Untitled-4aUrban survival – dlhodobé prežitie v mestských podmienkach po zásadnejšom kolapse.
Články v kategórii urban survival zahŕňajú v sebe dlhodobé prežitie v mestských podmienkach. My do neho budeme zaraďovať aj témy ako postapo, sebeobrana, strelné zbrane, TEOTWAWKI,  taktika, bezpečie všeobecne, preppardness, military témy,  atď.

 

 

 

Témy bushcraftu a staroživota sa v mnohých oblastiach prelínajú, bude to na našom zváźení kam ich zaradíme. Zatiaľ čo napr. základy košikárstva určite patria k témam bushcraftu, spolu so základmi ostatných remesiel sa viac hodia do kategórie staroživota. Rovnako je to aj s témami 72 hodín a urban survivalu. Hľadali sme systém, ktorý by nebol príliš komplikovaný (príliš veľa kategórií) a zároveň poskytne jasnú informáciu, ktorého druhu prežitia sa článok týka.

Jednotlivé kategórie budete môcť od seba rozoznať aj vizuálne na hlavnej stránke podľa tieňa obrázkov. Zelená bude farbou bushcraftu a staroživota a červená farbou TEOTWAWKI a 72 hodín.

Verím, že nové kategórie prispejú k väčšej prehľadnosti a zrozumiteľnosti nášho webu.

Comments

comments

Ďaľšie články