10 oblastí poznania pre postapo svet

Ďalší článok od PetraB na tému postapo. Na obrázku, ktorý sme použili na obálku tohto článku je Dicko Proenneke pri stavbe jeho zrubu. Ak jeho príbeh nepoznáte, určite si ho pozrite na nete. Keď mal 51 rokov, odišiel žiť do divočiny, kde sám prežíval len s pomocou vedomostí, ktoré sú zaradené v tomto článku.

Ak sa spoločnosť úplne zrúti a nebude sa dať obnoviť, niektoré schopnosti a vedomosti stúpnu na hodnote. Zatiaľ čo dnes je schopnosť správne investovať finančné prostriedky cestou k pohodlnému životu, po kolapse môže byť košikárstvo a výroba vybavenia domácnosti z prútia dôležitejšie ako kvalitná technická analýza trhu.

Postapo svet

Tento článok je založený na scenári absolútneho TEOTWAWKI – svet sa nezvratne zmenil a civilizácia a jej výdobytky sú nedostupné.

Vzhľadom na obrovské kvantum výrobkov, ktorými sme obklopení by cesta k úplne primitívnemu spôsobu života bola dlhá. Ale keďže sme stratili schopnosť napr. ťažiť rudy (a aj možnosť, lebo ich dostupnosť je ďaleko horšia) o niekoľko generácií by svet roztrieštený do malých komunít čelil tomu, že z dnešných dní už veľa hmotného k dispozícii nebude. Niektorí skôr, iní neskôr.

Ďalšou možnosťou je návrat k primitívnemu spôsobu života na základe vlastného rozhodnutia.

Ponúkam vám 10 oblastí vedomostí, ktoré budú v post-TEOTWAWKI svete neoceniteľné.

1. Organické pestovanie rastlín a skladovanie semien. Toto bude pravdepodobne najdôležitejšia sada vedomostí v postapo svete. Naučiť sa pestovať vlastné potraviny bude základ. Nakŕmite tak svoju rodinu a nadbytok môžete použiť pri výmenných obchodoch.

2. Spracovanie potravín a ich konzervácia. V časoch zberu úrody a prebytku bude potrebné myslieť aj na obdobia, kedy bude potravín nedostatok. Konzervovať potraviny sa naučte bez elektriny a s minimálnym vybavením. Urobte si predstavu aj o tom, ako vyrobiť pivo, víno a alkohol.

3. Lov, rybolov a zber. Okrem toho čo si vychováte a dopestujete, budete môcť potravu zabezpečiť aj z voľnej prírody. Stačí poznať rastlinky a zver, ich zvyky, a spôsoby ich ulovenia a spracovania. V budúcnosti tak každá informácia, ktorú získate a zapamätáte si o prírode, môže prispieť k vášmu blahobytu.

4. Chov domácich zvierat. Prvé štyri oblasti sa prirodzene týkajú potravy. Vedieť ako sa postarať o domácu zver prinesie rodine alebo komunite vždy dostupný zdroj mäsa, vajec, mlieka či kože.

5. Stavbárstvo. Naučte sa postaviť prístrešok, ktorý vás ochráni pred okolím a odolá počasiu dlhé roky. Naučte sa postaviť ho bez náradia na elektrinu či naftu. Nájdite si už teraz na nete plán konštrukcie, ktorú by ste vedeli zvládnuť a ktorá vám poskytne to, čo od dlhodobého prístrešku budete očakávať.

6. Alternatívna energia a palivá. Schopnosť využiť alternatívne zdroje energie z vás urobia špičku vo svete, kde zhaslo svetlo.

7. Úprava vody. Pitná voda sa môže stať veľmi vzácnou. Aj vo svete bez vodohospodárskych podnikov budete potrebovať vodu, ktorú budete môcť piť a používať v domácnosti. Naučte sa upravovať vodu, vyhľadávať ju a vŕtať studne.

8. Základy prvej pomoci, medicíny a liečiteľstva. Vzdelávanie týmto smerom trvá roky, ale keď sa zastavia pásy farmaceutických spoločností, oceníte, že dokážete ošetriť rany, vyrobiť si prírodné medicíny a vyliečiť neduhy. Sebe, svojim blízkym alebo komunite, v ktorej budete čeliť novému svetu.

9. Technická zručnosť. Opravy auta, traktoru a iných zariadení budú v časoch po kolapse na vás. Čím dlhšie udržíte veci funkčné, tým lepšie sa môžete pripraviť na časy, kedy už fungovať nebudú.

10. Hygiena a svetlo. Naučte sa vyrobiť mydlo, sviečky a vône, aby prechod na primitívny spôsob života bol čo najcivilizovanejší.

Nevieme koľko času ostáva a ako bude vyzerať zmenená tvár sveta. Využitie poznatkov ktoré spadajú do týchto 10 tém nie je však ani zďaleka limitované na postapo svet. Zjednodušia život aj v dnešných časoch, urobia z vás šikovnejších manželov, lepších zálesákov, milovníkov prírody alebo zamestnancov.

Vzdelávanie týmto smerom vôbec nemusí byť súčasťou postapo plánov, nemusíte sa zaoberať myšlienkami o tom, kam tento svet smeruje a napriek tomu sa zaujímať o to, ako uloviť zver, čo sa dá v prírode jesť, ako si vyrobiť primitívne nástroje, dopestovať zeleninu alebo opraviť auto.

postapo1

Pre survivor.sk spracoval PeterB.
Navštívte aj jeho stránku na FB, kde zverejňuje hlavne obrázkové zaujímavosti a novinky zo sveta prežitia a pripravenosti.

Comments

comments

Ďaľšie články