Urban survival – 3×10

V prípade zásadného kolapsu sa aj mestské prostredie môže zmeniť na neobývateľné. Mobilné telefóny prestanú fungovať, dodávky elektrickej energie sa prerušia, cesty budú neprejazdné a pomoc od bezpečnostných zložiek nemožná.

Vtedy môže vaše prežitie závisieť na vašich schopnostiach, predchádzajúcej príprave (pripravenosti) a zásobách. V tomto článku sa pozrieme na 10 základných psychologických stratégií, 10 základných častí výstroja a 10 priorít pre situáciu prežitia v mestských podmienkach. Poslúžia ako základ pri vytváraní predstavy o tom, čo bude potrebné pre prežitie v postapo meste – pre urban survival.

urban-survival-real

urban-disaster10 stratégií prežitia pre vašu myseľ

Prežitie bude závisieť od rozpoloženia mysle.

 1. S.T.O.P. (Stop, Think, Observe, Plan – Zastaň, Premysli, Pozoruj, Plánuj). Uprostred zásadnej tragédie sa aktivuje váš zmysel pre boj vs. útek, ale táto pudová odpoveď vašej mysle vás môže priviesť aj do nebezpečenstva. Ak použijete najprv S.T.O.P., dokážete skombinovať adrenalín s logikou a zvýšiť tak efektivitu vášho prístupu k novej situácii.
 2. Zachovajte pokoj v maximálnej možnej miere. Zatiaľ čo ostatní stratia kontrolu a prestanú vnímať triezvo veci okolo seba, snažte sa ostať kľudní. Nechajte myseľ otvorenú a pozornosť zameranú na dianie okolo.
 3. Prispôsobte sa. Prežitie je o prispôsobení sa. Ak vaše akcie neprinesú želaný výsledok tak ich zmeňte. Času a zdrojov potrebných k zmene budete mať nedostatok a tak buďte pripravení robiť zmeny rýchlo.
 4. Prijmite skutočnosť. Realisticky vnímajte situáciu, v ktorej ste sa ocitli. Čím presnejšie budete chápať čo sa deje, tým lepšie tomu budete môcť čeliť.
 5. Zachovajte si pozitívnu myseľ. Pozitívne nastavenie vám dodá energiu na riešenie problémov, ktorým budete čeliť. Nevzdávajte sa.
 6. Odhodlanie prežiť. Musí byť vašim pevným rozhodnutím, že chcete prežiť. Tí, ktorí prežijú sa často zamerajú na dôvody prežiť väčšie ako je ich vlastný život.Napríklad rodina.
 7. Zamerajte sa na to dobré, nie zlé. Počítajte každú pozitívnu drobnosť, ktorá sa vám v hraničnej situácii pritrafí. Každý malý úspech vám môže pomôcť účinnejšie čeliť prehrám.
 8. Udržujte disciplínu a koncentráciu. Chyby vás môžu stáť veľa, aj život. Nemôžete si dovoliť stratiť koncentráciu pri plnení úloh a na ceste za cieľom.
 9. Sedliacky rozum. Ak máte z niečoho zlý pocit, pravdepodobne máte pravdu. Robte rozhodnutia, v ktorých použijete svoj mozog.
 10. Verte v úspech. Bez pochybností verte, že situáciu zvládnete a podarí sa vám ochrániť seba aj rodinu.

urban-survival-tips-2-e135587989911810 základných zložiek výstroje pre urban survival

 1. Vreckový nožík.
 2. Lepiaca páska – opravíte s ňou proste všetko.
 3. Filtračné zariadenie na vodu.
 4. Zapaľovač. Čokoľvek, čo vám poskytne iskru/plameň v akejkoľvek situácii.
 5. Potrava. Robte si rozumné zásoby s dlhou trvanlivosťou.
 6. Núdzové rádio. Jediné spoľahlivé spojenie s okolitým svetom.
 7. Vhodné oblečenie. Vystavenie živlom vás môže zabiť veľmi rýchlo.
 8. Čelovka.
 9. Mapa a kompas.
 10. Lekárnička.

city-burning-urban-survival10 priorít v urban survivale

 1. Ošetrujte rany čo najskôr.
 2. Nájdite bezpečné miesto. Miesto, ktoré je dostatočne teplé, skryté a chránené pred živlami.
 3. Vytvorte komunitu. Spojte sa s ľuďmi, ktorým dôverujete a s ktorými budete lepšie čeliť situácii. Skupina poskytuje bezpečie.
 4. Ochraňujte členov komunity. Každý člen prispieva k prežitiu skupiny a je pre skupinu potrebný.
 5. Prístrešok. Voľte radšej tesnejšie miesta a menšie konštrukcie (ak si prístrešok musíte postaviť sami). Budú teplejšie, miniete na ich stavbu menej energie a ľahšie ich ochránite.
 6. Teplo. Jedlo, pohyb a blízkosť tepelného zdroja sú jediný spôsob ako generovať telesné teplo. Naučte sa tiež minimalizovať straty tepla.
 7. Voda a jedlo. Stanú sa vzácnymi zdrojmi a bude potrebné s nimi racionálne šetriť.
 8. Buďte neviditeľní. Keď sa jedlo, voda a bezpečie stanú vzácnosťou, aj váš bývalý kolega urobí ČOKOĽVEK aby nakŕmil svoju rodinu. Nenechajte okolie vedieť, že ste pripravení.
 9. V pravom okamihu vyčnievajte. Keď dorazí pomoc, buďte pripravení na seba upozorniť.
 10. Dlhodobé prežitie. Pripravte si plán aj na dlhodobé prežitie pre prípad, že by sa už veci nikdy nedostali do normálu.

Pre survivor.sk spracoval PeterB.
Založil stránku aj na FB, kde zverejňuje hlavne obrázkové zaujímavosti a novinky zo sveta prežitia a pripravenosti.

Comments

comments

Ďaľšie články