Prak – I. časť

Prak – jedna z prvých zbraní, ktorá prežila až dodnes a stále sa vyvíja. Prak určite patrí na stránku o prežití.

prak - palestínsky chlapec s prakom

Prak je strelná zbraň, ktorá vystreľuje projektily s využitím ľudskej sily. Existujú dva druhy prakov: jeden vystreľuje projektil pomocou energie uloženej v napnutých gumových zväzkoch, druhý funguje na princípe odstredivej sily.

Ako zbraň má kameň hodený rukou nedostatky, najmä malú rýchlosť, nízku pohybovú energiu a obmedzený dosah. Prak je pravdepodobne najúspešnejšou zbraňou vrhajúcou kamene (z wikipedie). Najstaršie praky boli nájdené vo vykopávkach starých viac ako 4000 rokov.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Prak sa používal pri love na menšiu zver a vtáky, alebo pre vyplašenie väčšej zveri na vzdialenosť. V boji sa používal kvôli dlhému dostrelu a schopnosti vážne zraniť cieľ na malú vzdialenosť.

Prak je tiež skvelá zbraň v situácii prežitia, keďže sa dá ľahko vyrobiť, je skladný a má minimálnu hmotnosť. Muníciu nájdete takmer všade.

Pôvodné praky sa skladali z vrecúška na projektil (kameň, vypálená hlina, neskôr olovené projektily) a popruhov, ktorých dĺžka závisela od potrieb strelca. Často boli zakončené slučkami, do ktorých si pri vrhaní kameňov strelec vložil palec.

prak 8 prak 1 prak 6 prak 7

Štandardne sa prak s ypsilonovým rámom skladá z rozdvojeného konára, elastických pruhov (napr. letecká alebo chirurgická guma) a koženého vrecúška. Dobrou muníciou pre prak sú guličky z ložiska vhodnej veľkosti. Projektil sa vloží do vrecúška a uchopí sa medzi palec a ukazovák. Ľavá ruka by mala byť vystretá (pre pravákov) a pravá by mala natiahnuť prak. Presnosť sa dosahuje skôr praxou a svalovou pamäťou. Pri tréningu musíte počítať aj s tým, že vám guma občasne strelí do ruky, alebo projektil nevyletí pomedzi nožičky praku. Zdroje na internete tvrdia, že strelec je viac-menej pripravený, keď je schopný trafiť stredne veľkú plechovku na vzdialenosť 10 metrov. Pri používaní alebo pri trénovaní treba vždy použiť sedliacky rozum, aj prak môže spôsobiť vážne zranenia a treba dbať na bezpečnosť rovnako ako pri narábaní so strelnými zbraňami.

prak 2 prak prak 5 prak 4

Maldí muži v kmeni Orange Asli v Malajzii lovia vtáky, plazy a malé cicavce pomocou praku. Tam je prak považovaný za dobrý nástroj pre mladíkov pri zlepšovaní ich presnosti a stopárskych schopností predtým, než začnú loviť so skutočnými zbraňami. Efektívna vzdialenosť praku je až do 15 -20 metrov a ak je dobre vyrobený a zo správne zvolených materiálov, vie poskytnúť niekoľkonásobne vyššiu energiu ako niektoré vzduchovky. Práve tento fakt robí z praku pomerne humánnu zbraň na malé ciele.

prak úchop 1 prak úchop 2

prak úchop 3 prak úchop 4

prak úchop 5 prak úchop 6

Viac informácií o prakoch, ich histórii a technike použitia prinášame v článku Prak – II. časť, ktorý je prevzatý z portálu slovane.cz.

Comments

comments

Ďaľšie články