Prespatie na Kališti.
Aj počas masových akcií, pri ktorých sa partia utužuje sa dajú nájsť chvíle na precvičenie jednoduchých zručností z oblasti prežitia. Počas bivaku na Kališti som riešil niekoľko problémov.
Použitá výstroj:
- firesteel PRIMUS
- varič Primus MultiFuel
- nádoba Tatonka Kettle 2,5 l
- termoska PRIMUS 1,5 l
- Nôž Opinel N°12 Carbon
Stromy sa pod váhou napadaného, roztopeného a znovu napadaného snehu prehýbali a niekoľko väčších konárov v okolí počas noci naozaj padlo. Ale toto nebezpečenstvo sa dalo rozpoznať už počas presunu, takže bivak som volil skôr mimo stromy, aj keď snežilo.
Varič od primusu je spoľahlivý a má jednoduchú údržbu. Pokiaľ je ako palivo benzín/nafta/petrolej, má vysokú výhrevnosť a spolu s použitím závetria aj vysokú účinnosť, takže vodu privediete do varu veľmi rýchlo. Je odolný a dá sa sním pracovať aj v extrémnych podmienkach.
Výška (mm): 88
Priemer (mm): 66
Dĺžka (mm): 142
Doba horenia: 70 min 230 g (palivo)
Použitie: počas celého roku
Výkon: 2700 W
Čas dosiahnutia varu vody s PrimeTech Pot: 3:10 min (+ predhriatie 40 sec) (1 liter)
Čas dosiahnutia varu vody s bežným ešusom: 4:30 min (+ predhrievanie 40 sec) (1 liter)
Zapaľovanie: manuálne
Kúpiť možete NA TOMTO LINKU.
Sneh bol miestami 60 cm vysoký a zem bola pokrytá ešte 5 cm ľadu. Sneh som pre oheň odhrabal a na ľade vytvoril plošinku s čečiny. Ako palivové drevo mi slúžili mŕtve smrekové konáre a niekoľko bukových konárov zachytených v korunách.
Na zapálenie ohňa som sa rozhodol nepoužiť brezu ani fatwood a tak som za slabého sneženie vytvoril za hrsť pilín zo smrekového konára. Chvíľu som kresal a na malý plamienok som položil starostlivo povyberané vetvičky bez snehu a ľadu. Išlo to veľmi rýchlo a zaspal som na vavrínoch. Odbehol som doplniť zásobu palivového dreva a kým som sa vrátil bolo po ohni. Potom sa mi ďalších 15 min nedarilo proces úspešne zopakovať a tak som začal od začiatku. Zadovážil som si poriadnu hrsť živice a piliny a triesky som urobil z bukového dreva. Bola to dobrá voľba, lebo oheň rýchlo rástol a na rozpúšťajúcom sa ľade nestíhal zhasínať.
Následne som ohnisko obložil ľadom pokrytými konármi na presušenie. Nepochyboval som o tom, že všetko zhorí. Za a nad ohnisko som neskôr upevnil odrazovú stenu zo sklenej tkaniny.
Tak aby vietor fúkal zboku som si začal skúšať a udupávať miesto na spanie. Nečakal som v noci silné mrazy a ani mohutnejšie nárazy vetra a tak som sa rozhodol, že si postavím polootvorený prístrešok. Využijem teplo z ohňa a budem mať rozhľad nad dianím v tábore. Prístrešok ostal otvorený len z jednej strany a aj tú by som pri zmene počasia vedel rýchlo zavrieť. Ale nebolo treba. Výhodou polootvoreného prístrešku bolo aj to, že sa netvorilo na stene, ktorej som sa mohol v noci dotýkať, toľko kondenzu.
Napriek tomu, že som spal v spacáku na ktorý nie som moc zvyknutý a vadí mi na ňom veľa vecí som spal výborne. Ticho rušila len občasná prítomnosť zveri a padajúce konáre. Inak nič, len príjemný šuchot snehu padajúceho na celtu.
Ráno sa mi absolútne nechcelo von. Štartujem svoj benzínový varič od Primusu a varím vodu vo veľkom, ale ľahkom a odolnom ešuse od Tatonky. Káva, vifonka a je najvyšší čas baliť lebo vyliezajú už aj kamaráti a máme to ho na dnes veľa.
Prechodom cez nádherne zasnežené kalište nechávam bushkraft za sebou a pripájam sa k životu skupiny.