Prespatie v snehu a výroba improvizovaných snežníc

Partia okolo Utona vybehla von. Presun, výroba snežníc z vetvičiek, príprava táboriska a ohňa v snehu. Nakoniec príprava žranice, krátky tréning určovania svetových strán a prístrešok.

Paradna atmosfera

Paradna atmosfera.

Po pracovnom víkende je opäť možnosť stráviť noc s priateľmi vonku a tak dlho nerozmýšľam. SHMU uvádza -12 pre našu oblasť, ale je mi jasné, že vietor na hrebeni z toho bez väčších problémov spraví pocitových -25. Tomu prispôsobujem aj svoje plány a výstroj.

Snežnice

Aj keď sa mi doma nudia kvalitné snežnice Morpho, máme v pláne urobiť si improvizované snežnice v teréne, niekde tesne pod hrebeňom.
Použijeme na každú 6-7 vetvičiek ihličia z popadaných stromov a 2 cca 20 cm dlhé a 15 mm hrubé rovné vetvičky. Ihličie bude tvoriť časť rozkladajúcu našu hmotnosť na väčšiu plochu a rovné vetvičky budú slúžiť ako došľapová plocha a viazanie. Na konštrukciu snežnice a viazanie použijem špagáty, ktoré si nosím na vystuženie prístrešku, a tak ich nerežem. Viac sa dá vidieť vo videu

Oproti plánovaným 20-30 minútam na obidve snežnice, trávime na mieste skoro hodinu. Studený vietor a necitlivé prsty sťažujú robotu a ihličie nie je rozhodne ideálne.

Snežnice, napriek tomu, že by vo finále neboli potrebné (voľný sneh bol odviaty a tvorili sa namrznuté snehové dosky)  vydržali celú cestu hrebeňom, cca 1,5 km a plnili funkciu aspoň v tom, že dosky pod nami väčšinou nepraskali.

Príprava táboriska

Presadil som si spánok na lúke, blízko okraja lesa, tešiac sa na nočný spev vetra a jasnú hviezdnatú oblohu. Volíme miesto v závetrí na schovanej pláni. Odhrabávame sneh pre miesto na oheň a čiastočne vyrovnávame a udupávame plánované miesta na prespanie. Vyťahujeme z lesa potrebné množstvo dreva na varenie a sušenie vecí.

Varenie v záveji

Prichádzajú ďalší oneskorenci a začína sa variť. Dusené prasiatko na cibuľke + rýchly zálesácky steak. Hadiak prináša kvalitné archívne a tak sa spoločnosť dobre baví. Dokonca obnovuje tradíciu spred mnohých rokov s „víťaznými doutníkmi“. Niektorí z nás nemajú dostatok skúseností s pózami a tak sa dobrovoľne stávame na FB cieľom posmechu správnych chlapov.
Bavíme sa dlhšie ako by dusiace sa prasiatko potrebovalo, ale jeho zľahka karamelová príchuť nám nevadí a ubezpečujeme sa navzájom, že je úplne ppč.

Orientácia bez kompasu

Neskôr opakujeme orientáciu podľa mesiaca a súhvezdí. Stačia nám Veľký voz, Kasiopea a Orion. Okolo 23.00 sa objavuje mesiac a tak určujeme podľa neho čas.

Príprava jednoduchého pelechu v snehu

Medzitým nám obschýnajú veci priamo na nás. Je čas venovať sa prístreškom. Nie sme nároční a tak líhame do „inštruktorských prístreškov“, ktorých príprava trvala menej ako 5 minút.

Na zarovnané, čiastočne odhrabané a udupané miesto sme rozprestreli celtu, na ňu dali karimatku a na ňu spacák. Ja som si konce po dĺžke zviazal dohromady a vytvoril tak jednoduché bivakovacie vrece bez zipsu. V prípade nutnosti mám všetko v ňom, beriem ho celé tak ako je a opúšťam stanovisko.  S báglom pod hlavou a kanadami pri nohách pozerám na nebo a zaspávam.

Keďže som večer vypil asi 2 litre tekutín, budím sa nad ránom s hromžením, že som si nezobral bažanta. Našťastie je aj v tomto prípade prístrešok nápomocný a tak nemusím vyliezať z vyhriateho spacáka (pozn admina – pre upresnenie. Ako poznám Utona, prevalil sa na bok, dostal potrebný kus tela zo spacáku a prístrešku a vychcal sa bez zbytočného vstávania a pohybu).

Hadiak, ktorého v tú chvíľu nemal nikto rád, nás budí pred šiestou a tak vstávame, balíme a za tmy vyrážame domov. O ôsmej ráno sme už všetci v práci. Je úplne jedno či by sme vstali o piatej alebo o šiestej. Ranný presun a sprcha by nás prebrali rovnako. Píšem to na margo výhovoriek typu: „Chalani, rád by som šiel, ale ráno vstávam do práce… „.

Nuž aj my.. 😀

Sneznice,-varenie-v-snehu-(2)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sneznice, varenie v snehu (3) Sneznice, varenie v snehu (4)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Comments

comments

Ďaľšie články