Veľká Fatra v noci

Prvú novembrovú noc sme prebehli kúsok hrebeňa Veľkej Fatry. Svetlo mesiaca nám ponúklo prekvapivo krásne nočné výhľady a stáli hostia útulne Mandolína (mrte myší) zasa prekvapivo dobrú zábavu. Rýchlych 20 km nás neobralo ani o čas s rodinami, keďže sme domov došli pomerne skoro ráno. Toto nie je moc článok o prežití… 🙂

Maousolína

Uton, ja, Štvorka, DJ Ivan, Had a Miťo – nálada bola dobrá…

Sú krásne jesenné dni. Žiaľ nezostáva mi teraz veľa času cez deň a tak plánujeme nočnú turistiku. Had prichádza so 40 km zabijakom a posielame ho do kelu. Skracuje trasu na polovicu a v piatok o 18.10 vysadáme z auta v sedle Malý Šturec.

Keďže má Had stále ešte narodeniny, zastávky sú časté a pomerne stereotypné (vodka Amundsen). Kamarát zariskoval s novou obuvou a táto si pod Krásnym kopcom vyberá svoju daň. Bolestivé otlaky prekrýva páskou.

Zakrátko sa delíme na dve skupiny. Oproti nabudenejšej a hlučnejšej skupinke 🙂 ostávame viac vzadu a tešíme sa z jasnej oblohy a silného mesačného svitu. Na Kráľovej studni zastavujeme na dlhšie (poldecáčiky) a veselšia polovica skupiny pri pohľade na žubrienky z recepcie váha, či ísť ďalej.

Bolo to tesné, ale pokračujeme ďalej. Vietor je slabý, zem je už zmrznutá. Vrchol Krížna. Ostredok. Čelkovky ostávajú vypnuté, kráčame v absolútnom tichu a nočnej kráse.

Už je to len kúsok a v duchu sa teším na kus slaniny, chlieb a cibuľu. Suchý vrch obchádzame netradične z ľavej strany čo neskôr všetci ofrfleme. Mandolínu chvíľu hľadáme a ja sa čertím nad spoľahlivosťou zdroja , ktorý mi poskytol GPS súradnice útulne.

Svorka

Had idúci overenou cestou nachádza Mandolínu v predstihu. V útulni nás vítajú odvážne myši, ktoré nás počtom vysoko prečíslili. Mandolína je zdnuka pomerne uprataná, pribudli kanistre na vodu a zatiaľ je dostatok dreva. Oheň nezakladáme.

Je 00.00 rýchlo niečo pojeme a chceme sa vyspať, nech môžeme zajtra v práci podať nejaký výkon. S myšami chceme vychádzať v mieri, ale keď mi počas zaspávania jedna drzo prebieha po tvári, mier sa ruší. Striker Štvorka likviduje pre výstrahu jednu myš a pozvoľna zaspávame.

Ráno vo Fatre,

7.30 sa spontánne budíme na svetlo, vonku nie je nepríjemná zima a začína hriať slnko. Deň odhaľuje rozbité WC a značný neporiadok v okolí útulne. Škoda. Balíme sa, likvidujeme naše a čistočne aj cudzie odpadky a zostupujeme do Necpalskej doliny. Po nezáživnej prechádzke po asfaltke, nás bere Hadov odvoz a vraciame sa do inverzie ponoreného Martina.

Comments

comments

Ďaľšie články