Prvá pomoc – kurz a test

Ovládať prvú pomoc pri pohybe v prírode je veľmi dôležité. Survivor.sk a tímy Strikers a Special group sa stretli na individuálne pripravenom kurze prvej pomoci realizovanom SČK.

prva-pomoc-kurz-a-test-2

Navrhol som kamarátovi Marekovi Š., inštruktorovi kurzov prvej pomoci, aby sme zorganizovali kurz a test, ktorý by prebehol outdoor, niekde mimo civilizácie. Marek súhlasí  a berie zodpovednosť za scenár a realizáciu na seba. Týždeň pred akciou sa kazí počasie a deň pred akciou silno prší a tak presúvame akciu do budovy Červeného kríža v Martine (vďaka pani riaditeľke…).

Pri našom príchode postáva pred dverami niekoľko postáv v záchranárskych uniformách. Vstupujeme a s údivom počítame ľudí, ktorí sa kvôli nám vytrepali v sobotu večer von, aby nám venovali svoj čas a skúsenosti.

Priatelia z Červeného kríža pripravili preskúšanie v troch kolách. Prvé bolo individuálne s vloženým písomným testom v medzičase a piatimi praktickými situáciami. Druhé kolo bolo zamerané na riešenie situácii v dvojiciach a pozostávalo zo štyroch úloh a posledné kolo sa riešilo v trojiciach a obsahovalo tri úlohy.

Situácie pre riešenie jednotlivcami:
1. Autonehoda. Vodič v bezvedomí, nedýcha.
2. Dieťa, dusiace sa cukríkom. Kašeľ neúčinný, neskôr bezvedomie.
3. Starenka odpadnutá v lese. Nedýcha.
4. Chlap sedí v kresle. Vystreľujúca bolesť na hrudníku. Chlap počas rozhovoru stráca vedomie.
5. Tmavá miestnosť so sfetovanou ženou. V kúte prevrátený kočiarik s nedýchajúcim dieťaťom.

Situácie pre riešenie v dvojiciach:
1. Autonehoda. Vodič zrazil srnku. On opitý, spolujazdkyňa tržná rana na hlave, vzadu pod sedačkami dieťa… Nedýcha
2. Tmavá miestnosť s dvomi dámami pod vplyvom, jedna bodla druhú do brucha. Prítomný bol aj podnapitý euforický dobrovoľný hasič.
3. Detské ihrisko. Jeden chlapec, nedýcha, padnutý zo značky, ktorá ho následne zavalila, druhý chlapec, ktorý sa ho snažil zachrániť, otras mozgu + masívne krvácanie na predkolení.
4. Divoká sexuálna párty. Sfetovaná dvojica. Jeden astmatický záchvat, druhý hyperventilácia.

Situácie pre riešenie v trojiciach:
1. Autonehoda. Opitý vodič bez zranení. Vzadu tehotná manželka s malým dieťaťom v náručí, obaja v poriadku. Ďalší spolucestujúci vymrštený von cez bočné sklo s amputáciou ruky na predlaktí a pod autom zrazený nedýchajúci človek.
2. Les. Privalená stromom, nabodnutý na konár, pohryzený hadom.
3. Kancelária. Popálenie elektrickým prúdom. Epilepsia. Anafylaktický šok.

Akcia bola výborne zorganizovaná, neboli žiadne prestoje, len medzi kolami sa vždy urobila krátka prestávka. Každá situácia bola hneď zúčastnenými záchranármi posudzovaná a hodnotená. Boli opravené a vysvetlené prípadné chyby. Po poslednom kole nasledoval ešte spoločný debrífing.

Komparzisti – študenti záchranári, hrali presvedčivo,  držali sa reálnych príznakov a stavov, ktoré nám simulovali.
Akcia nás dobre preverila, kládla dôraz nielen na osobné zručnosti, ale aj na celkové posúdenie situácie… No kto by myslel na to, že nôž, ktorý potrebujete odstrčiť preč, nesmiete chytiť do ruky? zvlášť, keď ste si na poslednom stagei nechali gumené rukavice? nooo… mňa, napríklad, nie…

Celkovo napriek priaznivému hodnoteniu od inštruktorov, sme sa naučili a oprášili kopec vecí, ako aj zistili na čom musíme ďalej popracovať.
Kurz je kurz, ale pokiaľ máte k dispozícii ochotných ľudí, je toto najlepšia cesta pre zlepšenie a tréning jednotlivcov, ale aj skupiny.
Za všetkých zúčastnených ešte raz veľká vďaka Marekovi, pani riaditeľke SČK UzS Martin, Mládeži  SČK a celému týmu lekárov a záchranárov, ktorí sa nám venovali.

 

prva-pomoc-kurz-a-test-9 prva-pomoc-kurz-a-test-10 prva-pomoc-kurz-a-test-11 prva-pomoc-kurz-a-test-12 prva-pomoc-kurz-a-test-13 prva-pomoc-kurz-a-test-14 prva-pomoc-kurz-a-test-1 prva-pomoc-kurz-a-test-3 prva-pomoc-kurz-a-test-4 prva-pomoc-kurz-a-test-5 prva-pomoc-kurz-a-test-6 prva-pomoc-kurz-a-test-7 prva-pomoc-kurz-a-test-8

Comments

comments

Ďaľšie články