Utonov krátky tulák

Uton nás cez video a písmená pozval na krátku prechádzku do lesa. Video nie je najkratšie ale dobre som si ho užil a verím, že aj vy.

tulak (5)

Mráz zalieza pod nechty. V kotline je inverzia a ja spomínam na včerajší výlet do Malej Fatry. Boli sme s priateľmi na obede na chate pod Chlebom. Bolo nádherné počasie, snehu nad kolená, obloha bez mráčika a inverzia v kotline držiaca sa veľmi nízko vytvárala z kopcov malé ostrovčeky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

tulak (4)Tu dole je príroda bez snehu, ale odtiene hnedej s dokonalou inovaťou jej pristanú. Začínam cítiť hlad. Zastavujem sa pri pichľavých stromčekoch hlohu a obhrýzam ich malé sladké kôstkovice. Cestou zjem aj niekoľko osviežujúcich šípok. Deň sa vlečie a viditeľnosť je mizerná. Približujúce sa končiare Veľkej Fatry, z ktorých by som sa tešil, nevidno. Všade je ťažká sivá hmla. Prechádzam brehom rieky porastenej topinamburmi. Aspoň myslím. Začínam kopať a s radosťou zisťujem, že sa nemýlim. Beriem 10-15 hľúz veľkých ako palec a pokračujem. Smerom od rieky sa charakter krajiny mení a ja využívam mrznúci močiar na zber niekoľkých podzemkov pálky. Rýchlo, rýchlo. Ruky mi celkom slušne mrznú. Prechádzam cez smutné zamrznuté políčka a hľadám prvý hustejší les, ktorý skryje dym a ja si pripravím polievku.

tulak (2) tulak (3) tulak tulak (1)

Polievočka_800x600Predieram sa bazovo-lieskovým porastom a blížim sa k borovicovému lesíku. Je to ideálne miesto. Rýchlo odsekávam mastné drevo z pazuchy hnijúceho borovicového kmeňu a zbieram suché palivové drevo. Nateraz potrebujem iba malý oheň, ktorý uvarí a bude hriať tak akurát. Vyberám ešus, čistím a krájam nazbierané ingrediencie. Rozkladám oheň. Ide to výborne. Za 5 minút sedím na celte, hrejem sa a varím polievku. Za 15 min pridávam polovicu bujónu a nechávam ju ešte 5 minút vrieť. Oheň ma príjemne hreje zvonku a polievka znútra. Nie je zlá, ale otravuje ma vypľúvanie nití z podzemkov pálky, z ktorých som vyžul škrobovitý obsah. Topinambury chutia ako sladšie zemiaky a bujón je… super. :). Dojedám. Na siestu nie je čas. Likvidujem ohnisko, maskujem táborisko a pokračujem v ceste. Teším sa na stretnutie s priateľmi, ktorí ma už isto čakajú.

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový.

Comments

comments

Ďaľšie články