Pohár z dreva

Pohár z dreva

Rýchla výroba funkčnej drevenej nádoby na vodu.

Odpočívam pri polo zamrznutej studničke a teším sa z prvého snehu. Voda tečie tenkým pramienkom a mňa celkom mrzí, že som sa tak zle vystrojil a nemám ju do čoho nabrať. Nezúfam, nemám strach, že v okolí nenájdem nejaký použiteľný odpad. Hm… Koše sú vyprázdnené, okolie vyzbierané. Širšie okolie studničky sa mi vzhľadom na hustotu podrastu nechce preskúmavať, aj keď na to mám dostatok času. Zamietam aj možnosť nechať si vodu kvapkať do dlaní alebo obetovať kúsok oblečenia, ktorý nechám nasiaknuť vodou a túto následne vysajem…

Rozhodujem sa teda, že si skúsim urobiť pohár sám. Očakávaný čas je tak do hodiny. Zakladám v ohnisku malý ohník. Z pahreby predsa len vyťahujem ohorenú plechovku s mierne deravým dnom, ale už som sa rozhodol pohár si spravím sám.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Pozerám sa po vhodnom dreve. Potreboval by som tak 15 -17 cm široký klátik, aspoň 20 cm vysoký. Nakoniec som spokojný aj s 10cm priemerom, aj keď viem, že si prácu poriadne sťažím, pretože nevopchám na dno pohára ruku. Nevadí. Nerátam s tým, že tento pohár bude najlepší a najkrajší. Jediná podmienka je, aby bol funkčný, t.j. voda vytekala cez spoje pomalšie ako sa bude napúšťať J.

Sekám klátik na 6 častí a vypiľujem pomerne hrubé dno. Práca ide rýchlo a netreba na ňu prílišnú zručnosť.

Ďalej vyberám zo zeme smrekové korienky a čistím ich od kôry. Povrch bude hladší a bude sa s nimi lepšie pracovať. Na zafixovanie konštrukcie pohára používam lodné uzly, pretože oslabujú korene najmenej spomedzi ostatných uzlov.

Posledná vec, ktorú zbieram je živica na zlepenie a utesnenie spojov.

01 02 03 04 05

Keďže tma padá veľmi rýchlo, nemám čas a ani chuť bez čelovky blúdiť podrastom a živice mám pomerne málo, preto sa rozhodujem, že steny lepiť nebudem, ale vylejem len dno a špáry zdnuka.

06 07

Testujem pohár. Tečie. Nie moc, ale dosť. S hundraním zháňam ďalšiu živicu a látam ďalšie diery zvonku. Fajn. Pohár tentokrát netečie, ale vyzerá ako zanedbaný stojan na sviečky a vo finále som minul viac živice ako keby som steny prilepil pekne k sebe… Nevadí. Už je skoro tma a to prešla len hodina. Hrejem sa pri ohni a napúšťam si do pohára vodu. Po polhodine natieklo okolo 3-4 dl. Niečo vypijem. Zhášam oheň a odchádzam. Cestou si opäť uvedomujem, že príprava je alfa aj omega každej činnosti, šetrí čas a udržuje morálku…

Comments

comments

Ďaľšie články