Praženica

Keďže posledný článok je už riadne zapadaný prachom, rozhodol som sa, že napíšem aspoň pár riadkov o poslednom prespatí.

Krásne letné poobedie

Dlhšie pršalo ale poobede, keď som vyrážal už bola atmosféra letná. S Utonom sme sa stretli až pri táborisku a detailne mi predstavil Ľubovník bodkovaný. Výcuc z jeho prednášky plus pár info čo som našiel na nete pripájam nižšie.

TrezalkaTrezalka má pomerne silné antidepresívne účinky, potláča ľahšie depresie a podráždenosť, pocit strachu. Obsahuje fenolické červené farbivá s fotosenzibilizačným účinkom (podráždenie kože na slnku). Znižuje účinnosť niektorých orálnych antikoncepcií. Lieči aj pečeň, žlčník, močové cesty, prekyslený žalúdok, črevné parazity. Čaj je pomerne chutný, nepijeme ho veľa a často a hlavne nie na slnku… Na čaj sa používa kvitnúca vňať, do šalátov mladé listy. Aplikačné formy: čaj, olej, aromatizácia likérov…

Po ceste som našiel dva veľké modráky a keďže som s tým tak nejak počítal, pripravili sme si ich v tábore ako praženicu s hubami. Najprv sme huby a cibuľu dusili a potom prisypali 13 vajec. Varenie tohto jedla v ešuse nebolo jednoduché, ale výsledok bol megaprda a asi najlepšia vec aká sa ľudstvu stala v tomto tisícročí. Olej sme nemali a tak bol po skončení ešus riadne špinavý. Keďže táborisko je ďalej od zdroja vody, vyčistil ho Uton štandardne debrisom (napadaným rastlinným materiálom na zemi), ktorý odstránil najhrubšiu špinu. Potom vytrel ešus zvyškami pahreby, biely popol sa postaral o odstránenie mastnoty a čierna časť ešus čiastočne dezinfikovala. Mäkký, porézny uhlík pripálené jedlo slušne odstraňoval a zároveň nepoškrabal vnútro… Nakoniec troška vody a vytretie papierovou vreckovkou a ešus sa zvnútra opäť leskol ako psie… náušnice. Strihol aj pekné video na túto tému a nájdete ho na konci článku.

Oheň sa zapaľoval škrnutím firesteelu do piliniek mastného dreva (fatwoodu). Následne sa vyskladala malá pagoda okolo a keď plameň zosilnel, pridalo sa palivo.

Pilinky fatwoodu Pagoda Ešus položený na dvoch zelených konároch Huby a cibuľka

V ohni sme presušili a vypálili ja hlavu na fajku a Uton lyžičku. Teraz ma trošku mrzí, že sme nefotili.

Večer sme si spestrili každý po svojom. Uton sa pustil do vypaľovania, vyrezávania lyžičky a ja som bol lenivý. Uhlík pekne pomohol pri hĺbení jamky v lyžičke. Ak ste niekedy vyrezávali lyžičku, tak viete že práve priehlbina je najťažším bodom vyrezávania, pokiaľ nemáte rezbársku sadu alebo lyžičkový nôž. Ten síce Uton mal, ale väčšinu práce urobil uhlíkom. Jeho „provizórna“ lyžička sa mi ako obvykle páčila a už ju mám zavesenú pri svojej zálesáckej výbave. 🙂

Vypaľovanie priehlbinyP1130104_800x600

No a nakoniec došiel Zajo. Zdvihol náladu, zničil morálku a ako vždy zmenil zálesácky výlet na spoločenskú udalosť. 🙂

Spali sme v hamakách. DD hamaky sme ukotvili na laná, natiahnuté medzi stromami, keďže ich rozostavanie neumožňovalo natiahnuť tri hamaky podľa našich predstáv (Ja a Uton Hamaka DD Travel, Zajo hamaka DD Camping). Nad lôžka sme natiahli Celtu DD 3×3 m.

Praženica s hubami

Ráno sme cestou domov pre spestrenie zapadli v Zajovom aute v močarisku a Had nás prišiel vytiahnuť na svojom Jeepe. Spomínam to preto, lebo mám podozrenie že sa mi zmršila karma a stávajú sa mi tieto veci teraz pravidelne. Nepoznáte nejaký fajný trik na reset karmy? 🙂

Dík za čítanie, verím že v septembri tu budú veci pribúdať častejšie. Materiálu je dosť.

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový.

Comments

comments

Ďaľšie články