Pohoda 2014

Náročný týždeň konečne skončil a bez ohľadu na počasie, či absenciu spoločnosti, chcem vypadnúť von. Aby som netrávil čas len tak jalovo, plánujem si nejaké činnosti. Skúsim vypáliť len tak narýchlo nejakú keramiku a pripraviť si charcloth.

P1120614 (Custom)

Obloha je zatiahnutá a určite bude pršať. Prichádzam k potoku a hľadám čo najlepšie tvarovateľnú jemnú hlinu. Nemienim ju nijako ďalej upravovať. Snáď sa z nej podarí niečo použiteľné vypáliť. Uhnietim niekoľko lyžičiek, zvýšim tým možnosť úspechu :), ďalej fajku, lievik na vodu a misku. Túto som úspešne zlikvidoval už pri prekonávaní rozvodneného potoka.

Nečakane sa ku mne pridáva kamarát a tak ideme na známe miesto na okraji borovicového lesa s výhľadom na Fatry. Obloha je už nebezpečne temná a tak sa ponáhľame nazbierať ako tak suché drevo a zastrešiť ohnisko. Obaja spíme v hamakách takže miesto na spánok zatiaľ neriešime. Dážď sa spúšťa akurát, keď máme všetko pripravené. Suším budúcu keramiku najprv opatrne pri ohni z rôznych strán. Po hodinke, dvoch ich vkladám priamo do pahreby. Varíme cestoviny na hubách z prášku :D.

Množstvo uchovcov na bazách si nechávam na ďalšiu noc… Je nízky tlak a v kombinácii s mokrým drevom ozaj nebivakujeme ako prieskumníci.. 😀 (asi sa z ohňa dymilo, pozn. admina)

Našťastie sa rýchlo stmieva a tak vychutnávame bubnovanie dažďa na celte (DD celta 3x3m) už v hamakách ( Uton v hamaka DD Travel a Zajo v hamaka DD Camping, pozn. admina). Posledné priloženie a ide sa spať.

Ráno stále slabo prší a nechce sa mi vyliezť z teplého lôžka. Vtom si spomeniem na keramiku a rýchlo vyliezam von. Straty sú primerané. Jedna lyžička sa rozpadla, dve sú použiteľné. Lievik praskol, ale našťastie je použiteľný. Čo ma mrzí, je fajka, ktorá, napodiv, nevydržala kamarátovu hmotnosť. 🙁 (asi si na ňu sadol, ľahol, spadol…pozn. admina)

Dokončujem lyžicu, ktorú vkladám do dutého bazového konára a prichytávam ju do neho vŕbovým lykom. Pijeme kávu. Miešam ju novou lyžicou a kontrolujem, či sa nerozpadne alebo nerozpustí. Keď zvládne aj tvrdé cestoviny z predchádzajúceho dňa, viem, že sa podarila.

Pečieme kúsky kuraťa, dnes žiadna diéta. Upršaný čas sa vlečie a preto pripravujem charcloth (zuhoľnatená látka), ktorý mi kamaráti pri nácviku minuli. Nedávam si moc pozor na výber materiálu. Pyrolýza sa spravidla o všetko postará. Beriem kus  stromovej huby, krájam ju, vkladám do plechovej krabičky s dierkou a dávam do ohňa. Po čase začne z dierky unikať vodná para, neskôr uhľovodíky, ktoré sa nad krabičkou zapaľujú. Keď dohorí plameň nad otvorom v plechovke, čakám ešte chvíľu a vyberám ju von. Po ochladnutí testujem vzorku. Materiál som nevybral ideálny, iskru chytá, ale je pomerne krehký. Nevadí večer vyberem lepší materiál. Prestáva pršať a kamarát odchádza. Ľahám do hamaky a teším sa zo zvukov prírody.

VIRB Picture

Vyhnietená hlina.

VIRB Picture

Pripravené na rýchle sušenie a vypálenie.

P1120653 (Custom)

Peče se to.

P1120683 (Custom)

Vypálené.

VIRB Picture

Hotová lyžica.

 P1120687 (Custom)

P1120692 (Custom)

Zuhoľnatená huba.

P1120624 (Custom)

Pohoda 2014.

Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok. ( https://www.facebook.com/opreziti )

Comments

comments

Ďaľšie články