PRÍRODNÉ STAVITEĽSTVO – úvod a prehľad materiálov

logoFINAL

V posledných desaťročiach sa rôzne skupiny ľudí po celom svete rozhodli preskúmať a použiť pôvodné lokálne stavebné techniky, čo v niektorých prípadoch viedlo k ich širšej popularizácii a k zrodu nového druhu vizionárskych dizajnérov a staviteľov. Tieto stavebné techniky sú často združované pod názvom „Prírodné staviteľstvo“ – stavebnú filozofiu, opierajúcu sa o ekologické materiály a technológie.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Prírodné staviteľstvo vzišlo z prastarých stavebných techník ako odpoveď na rastúce obavy o životné prostredie a meniaci sa spôsob života. Spolieha sa skôr na poctivú ľudskú prácu ako na technológie. Prírodné staviteľstvo znižuje enviromentálny dopad výstavby a ponúka pritom komfort porovnateľný s konvenčnými stavbami.

Prírodné staviteľstvo

Prečo je prírodné stavisteľstvo atraktívne?

  • Prírodné materiály umožňujú vytváranie tvarov a konštrukcií, aké konvenčné stavebné metódy neponúkajú
  • Stavanie s prírodnými materiálmi je namáhavejšie, ale keďže je to zároveň aj zábava, tak je to vlastne výhoda 🙂
  • Tí, čo hľadajú jednoduchý spôsob života si môžu prírodnú stavbu postaviť sami
  • Stavba sa často stáva komunitným projektom, kde sa vedomosť predáva prácou k ľuďom, ktorí priložia ruku k dielu a kde vznikajú nové, zdravé sociálne väzby
  • Prírodné materiály sú netoxické
  • Prírodné materiály sú lokálne dostupné
  • Prírodné materiály sú lacné
  • Steny z prírodných materiálov udržujú vnútri vhodnú vlhkosť a kvalitu vzduchu
  • Prírodné materiály sú často z obnoviteľných zdrojov
  • Prírodné materiály sú energeticky nenáročné na výrobu
  • S prírodnými materiálmi sa pracuje relatívne jednoducho
  • Prírodné stavby sú väčšinou navrhnuté tak, aby sa stali súčasťou okolia, prostredia, krajiny a priblížili tak život k prírode
  • Prírodné stavby uspokoja túžbu po zdravom živote, kráse, komforte a prostrediu, ktoré pozitívne vplýva na spiritualitu

PRÍRODNÉ STAVEBNÉ MATERIÁLY

Hlina

Najrozšírenejší a najdostupnejśí stavebný materiál, ktorý sa v prírodnom staviteľstve využíva pri rôznych technikách a v kombinácii s rôznymi materiálmi. Hlina sa používa na nosné steny, doplnky, podlahy, estetické prvky alebo ako omietka.

Adobe – jedna z najstarších stavebných techník. Adobe je jednoducho mix ílu a piesku, do ktorej sa niekedy pridáva rastlinná zložka (slama). Zmes je potom vtlačená do formy, v ktorej sa nechá vyschnúť na slnku. Mimo tropických oblastí je dobré dať príbytku z adobe tehál dobré základy, omietku a strechu s veľkým previsom, aby boli steny chránené pred priamym pôsobením vody.
Adobe steny poskytujú slabú tepelnú izoláciu v zime, ale rovnako ako ostatné hlinené steny pohlcujú a kumulujú teplo, takže v lete cez deň poskytujú chládok a v noci zasa teplo.

Múry z adobe tehiel

 Forma na adobe tehly  Sušenie adobe tehiel

Cob – je stará technika budovania jednoliatych stien z pecňov cobu, čo je zmes hliny a slamy.

 Dvíhanie stien z cobu  Domček z cobu

Cordwood – je stavebný technika, kde sa stena dvíha ukladaním drevených polien horizontálne na vrstvy hliny.

 Stena z cordwoodu. Klátiky spojené hlinou a v strede vyplnené izolačným materiálom.  Dom z cordwoodu

Hlinené vrecia – stavebná technika, kde sa steny dvíhajú ukladaním vriec naplnených hlinou, alebo nekonečného vreca, čiže dlhého valca z rovnakého materiálu.

 Stavanie z dirtbagov - vriec naplnených zemou  Stavba z vriec naplnených hlinou.

Nabíjaná hlina – stena vzniká v drevenej forme, kam sa natlačí hlina a dôkladne sa ubije, vrstva po vrstve.

 Steny z ubíjanej hliny  Dom z ubíjanej hliny

Hlinou prekryté a podzemné príbytky – príbytky, ktoré vznikajú vyhĺbením do podkladu alebo umelo navŕšenej hliny. Tiež sa sem zaraďujú príbytky prekryté silnou vrstvou zeme, ktorá funguje ako zelená strecha.

Podzemný príbytok

Kameň

Trváci, dostupný ale náročný stavebný materiál. Stavby sa z neho stavali aj bez spojovacieho materiálu, suchým ukladaním kameňov na seba. Takéto stavby rýchlo splynú s okolitým prostredím. Kameň sa používa v prírodnom staviteľstve hlavne pri stavbe základov a spodných partií príbytkov a na stavbu kamenných plotov, medzí a múrikov.

Domček z kameňa

Drevo

Trámy – drevenice sú jednou z najtypickejších dedinských stavieb u nás. Keďže drevený masív je síce obnoviteľný, ale v súčasnosti už trochu kontroverzný, trámy sa v prírodnom staviteľstve využívajú hlavne na kostru stavieb a striech.

Drevenička

Vetvy – wattle and doub – steny vypletané z ohybných prútov, ktoré sa prekryjú hlinenou vrstvou. Možno najstaršia stavebná technika s použitím hliny.

Vypletané steny

Slama, slamené balíky

V súčasnosti veľmi populárna stavebná technika, ktorá ponúka steny s vynikajúcou tepelnou izoláciou. Slamené balíky zväčša vypĺňajú drevenú kostru a na steny sa na záver aplikujú hlinené omietky. Slama je často považovaná za odpad, je obnoviteľný a dostupný zdroj a know-how je už dostupné aj v našich oblastiach a tak slamené domy rastú stále vo väčších počtoch.

Konope, rákosie, hybridné materiály, papercrate, recyklované materiály a ďalšie sú materiály, ktoré sa tiež využívajú pri stavbách, označovaných ako prírodné. Prehľad vyššie prináša len stručný zoznam tých najdôležitejśích materiálov, ktoré sa dajú využiť na stavbu stien.

Dom zo slamy

ZÁVER
Prírodné staviteľstvo má svetlú budúcnosť. Na mnohých miestach planéty sa stávajú oficiálnymi, certifikovanými stavebnými postupmi. Pred prírodným staviteľstvom stojí ešte veľa výziev ale veríme, že stavieb, ktoré pomáhajú pri regenerácii planéty bude rásť stále viac.

Z anglických zdrojov predpripravil PeťoB.

Prírodné staviteľstvo - komunita

Comments

comments

Ďaľšie články