Spracovanie kože z jelenice – lúhovanie a odchlpenie

Po miazdrení je potrebné pripraviť kožu na odstránenie srsti.

Lúhovanie a odchlpovanie (6)

Kožušinu máčam vo vode s trochou jari a zisťujem, že jelenica je na viacerých miestach poriadne vypadaná.

 Jedno z lysých miestJedno z lysých miest  Lúhovanie a odchlpovanie (4)  Lúhovanie a odchlpovanie (3)

Nevadí. Skúsim pripraviť useň. Chlpy najlepšie uvoľní zásadité prostredie, dávam do cca 30 l vody 2 polievkové lyžice NaOH (viem, že je to netradičé, tradične sa lúhuje v roztoku s haseným vápnom, ale je s tým potom dosť ďalšej roboty – snáď kožu nezničím, nakoniec, roztok síce má PH 12, ale nie je moc koncentrovaný) a vkladám do nej nie moc precízne vyčistenú kožu, vlastne zatiaľ kožušinu.

Činenie odchlpenej a vyčistenej kože

Po 4 dňoch občasného miešania, kleslo PH na 8 a tak pridávam NaOH a po ďaľších 3 dňoch idú chlpy dole aj rukami. PH je okolo 9.

Na obvyklom mieste rozprestieram prepláchnutú kožušinu a ľahko pomocou ruky a sem tam noža, zbavujem kožu rýchlo srsti. Okolo mňa je celkom dosť srsti, zberám ju a čistím priestor. Doma kožu opäť opláchnem a nechávam ju 2 hodinky postáť vo vode. Zatiaľ si pripravujem činiaci roztok z 3/4 kila soli a cca 600g kamenca – síran hlinito-draselný.

Do kade dávam len asi 20 l vody, čo na značne zmenšenú masu bude stačiť. Nasleduje 7 -10 dňové činenie za občasného miešania. Snáď nebude mrznúť.

Comments

comments

Ďaľšie články