Rukavice zo zajačej kože – spracovanie kože v teréne

Kože zo zajaca spracované v teréne a z nich ušité palčiaky.

Rukavice - spracovanie zajačej kože (4)

Ostatný zimný kurz prežitia firmy Armytraining v Malej Fatre ma opäť zásobil zajačími kožušinami. Kurzanti čerstvo stiahnuté kožušiny zbavili blán a povtierali do nich mozgy zvierat. Pri teplotách nad nulou by sa kožušiny do druhého dňa pomocou nich vyčinili a po naúdení by boli vhodné na ďalšie použitie. Žiaľ bolo silno pod nulou, takže proces činenia a údenia nedokončili.

Napriek tomu, že kože neboli ošetrené najšikovnejšie, bolo mi ľúto ich vyhodiť a tak som ich doma dočinil pomocou kamenca a soli. Proces spočíval v 7 dňovom močení a občasnom premiešavaní v 10 l vody s rozpusteným pol kilom kuchynskej soli a pol kilom síranu hlinito-draselného pri izbovej teplote. Po vytiahnutí, prepraní a vyžmýkaní, odpočívali ešte 1 deň namazané emulziou vaječných 2 žĺtok a pollitra vody. Počas 2 dňového sušenia som kože priebežne zmäkčoval naťahovaním len tak v rukách. Kožušiny ostali z mäsovej strany pomerne mäkké a biele.

Hotové kožušiny som sa rozhodol použiť na zošitie rukavíc použitím ľanového povrázku, aby som s nimi mohol manipulovať aj pri ohni. Hotové zošité rukavice som ešte naimpregnoval trochou rozpusteného tuku a používaním ich doúdim/do impregnujem pri ohňoch.

Postup činenia nebol ideálny, takže som zvedavý aké budú mať rukavice životnosť…

Rukavice - spracovanie zajačej kože (2)
Rukavice - spracovanie zajačej kože (1)
Rukavice - spracovanie zajačej kože (3)
Rukavice - spracovanie zajačej kože (7)
Rukavice - spracovanie zajačej kože (8)
Rukavice - spracovanie zajačej kože (6)
Rukavice - spracovanie zajačej kože (5)

Comments

comments

Ďaľšie články