Drievkač FAJR – test

Prvý test drievkača FAJR.

FAJR (2)

Dlho používam improvizované drievkače (dôvodom je nenápadnosť, bezpečnosť, dostupnosť a efektívnejšie využitie paliva), nájdené, žiaľ, v prírode. Staré ešusy, plechovky… Problém je, že zvyknú prehorieť alebo sú nespratné. Na webe som našiel skladací varič na drevo od americkej firmy. Po krátkom hľadaní som objavil veľmi podobný s označením FAJR v Čechách. Trochu zamrzelo, že tretinu ceny tvorí doprava a poplatky. Vo finále ma vyšiel na 42 éčiek.

Varič je zložený z 5 podstatných častí, zapadajúcich do seba, tvoriac 4 steny a dno. Sú z 1 mm hrubej ocele a ocenil som, že hrany aj tvary sú zaoblené a neprepichujú výstroj ani nerežú ruky. Otvory v stenách zabezpečujú optimálny prísun kyslíka a výsledný tvar zase dobrý ťah a koncentráciu plameňa. Hlavný prikladací otvor je takisto primerane veľký. Rozloženie a zloženie variča je (dúfam, že len v úvode) náročnejšie. Trvá mi 3 minúty, kým mi zapadne aj predný diel (a to nemám skrehnuté ruky). Teším sa z tuningu, ktorý mi výrobca ochotne prirobil a tým zvýšil stabilitu celého variča (na požiadanie predĺžil jednu zo západiek podlahy a pridal kotviace oko na zafixovanie variča kolíkom v mäkkom podklade).

Nie som zástancom testovania v ideálnych podmienkach, keď slniečko svieti, je bezvetrie, 30 C a drevo sa chytá samo. Potrebujem vedieť, či a koľko vody uvarím v zime. Vonku je +1,5C a fúka slabý vietor. Aby som zvýšil účinnosť variča, staviam dookola závetrie zo sklenej tkaniny. Na zoznamovací test pripravujem výborné, živicou nasýtené, borovicové drevo – fatwood. Je ho cca 920 gramov. Rozkladám oheň a teším sa z toho, ako pekne varič funguje. Dávam variť 1,5l vody, ktorá má približne 5 C. Po 10 minútach kochania zisťujem, že mi oheň vyhasol, rýchlo ho rozfúkavam a za ďalších 10 minút mi už voda vrie. Minul som do 200g paliva. Po dosadení do tabuľky pre výpočet účinnosti variča od pána Siegera mi vychádza účinnosť medzi 35-25%, výkonom cca 2500W a spotrebou paliva 10g/min. Som vcelku spokojný. Aj keby som nič nemeral, fakt, že za týchto podmienok dokážem uvariť naraz 1,5l vody je potešujúci.

Po použití už varič nikdy nebude vyzerať ako nový, ale vzhľadom na tvar a materiál sa dobre čistí aj od mastných sadzí zo živice.

 FAJR (5)  FAJR (4)  FAJR (3)  FAJR (1)

Záver. Varič je veľmi kompaktný a stojí za to, nosiť týchto 670g navyše so sebou. Pokiaľ holdujete improvizácii, určite ľahko nájdete 10 ďalších možností jeho využitia. Pokiaľ by som mal niečo variču vytknúť,bolo by to jeho pomerne náročné rozkladanie a skladanie pretože zapadajúce časti sú vyrezané veľmi tesne.

Comments

comments

Ďaľšie články