Tarpológia – prístrešok z celty

13217Celta je extrémne všestranná súčasť výbavy zálesáka. V angličtine teóriu o použití celty nazývajú tarpology (od slova tarp-celta) a my ju tu preonačíme na hutný slovenský výraz tarpológia.

Stretnúť sa môžete s rôznymi druhmi cielt. Odlišujú sa rozmermi, materiálmi, detailami ako sú očká alebo pútka na kotvenie, majú rôzne farby, váhy, ceny aj mená.
Celty sa vyrábajú z plátna, z nylónu s rôznym poťahom a impregnáciami ale dajú sa použiť aj lacné PVC celty ktoré sa dajú kúpiť v stavebninách a záhradkárstvach.

Hlavnou úlohou celty je poslúžiť ako rýchly a jednoduchý prístrešok. Prístrešok z celty je presným opakom high tech ultra light designer stanom a vybaveniu. Je cenovo dostupná, ľahká (záleží od materiálu) a spánok pod ňou neuberá z pocitu spánku vonku a z blízkosti k prírode. Tiež dokáže nahradiť stan, vytvorí striešku nad hamakou, nahradí batoh, nosidlá, vak na vodu, piknikovú deku atď. V tomto článku sa zameriame na detailné predstavenie celty ako prístrešku.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Najčastejšie sa stavia do tvaru striešky a vytvará Lean-to shelter. Je jednoduchý, rýchly a poskytuje základnú ochranu pred dažďom a vetrom. Prístrešok z celty sa dá ale vystavať rôznymi spôsobmi a poskytnúť tak viac komfortu alebo vhodnejší priestor pre aktuálne podmienky, počet osôb a potreby alebo zložitejšia konštrukcia pomôže využiť možnosti okolia.

kolik-dvaDoplnky
Samotná celta je síce postačujúca na stavbu prístrešku, ale pár doplnkov, ktoré nie sú náročné na váhu ani priestor vám môžy stavbu prístrešku veľmi uľahčiť. Asi najdôležitejšími sú povrazy. Pomôžu vám ukotviť celtu, dopnúť ju a pomôžu vám dať prístrešku želaný tvar. Najčastejšie pri sebe nosíme klbko lacného PVC povrazu a niekoľko metrov REP povrazu resp. parakordu. Pri kotvení prístrešku vám môžu pomôcť aj stanové kolíky a skladacie laminátové tyčky, ale my ich nepoužívame. Dajú sa ľahko nahradiť prírodným materiálom.

Miesto na postavenie prístrešku
Univerzálnosť celty dáva možnosť použiť ju ako jednoduchý prístrešok na rôznych povrchoch. Ak však chcete postaviť lean-to v tvare A alebo náročnejšie konštrukcie, mali by ste nájsť rovnú plochu, so stromami vo vhodnej vzdialenosti, alebo postaviť dostatočne silnú kostru z hrubých palíc. Pri umiestňovaní prístrešku zohľadnite vzdialenosť od ohňa, smer vetra a tok vody v prípade silného dažďa. Pozor na otvorené priestranstvá ak má prísť búrka a pri stavaní prístrešku pod stromami skontrolujte, či nehrozí pád konárov.

Uzly a zväzovanie
Pri kotvení a napínaní prístrešku z celty stačí použíť pár základných uzlov a viazaní. Nasleduje pár návrhov, možnosti nie sú ani zďaleka limitované na uvedené uzly.
Prusíkov uzol použijete hlavne ak je váš prístrešok zavesený na hlavnom (chrbtovom) lane natiahnutom medzi dvomi stromami a pri kotviacich povrazoch, ktoré treba napínať.

prusikov-uzol-2_210x176 prusikov-uzol-3_210x176 prusikov-uzol-4_210x176 prusikov-uzol-5_210x176 prusikov-uzol6_210x176

Na spojenie dvoch podporných tyčí, v prípade že základ konštrukcie tvorí rám v tvare A, môžete použiť napr. štvorcový alebo japonský spoj.
Štvorcový spoj

stvorcova-spojka-2_210x176 stvorcova-spojka-3_210x176 stvorcova-spojka-4_210x176 stvorcova-spojka-5_210x176 stvorcova-spojka6_210x176

Japonský spoj

japonska-spojka-2_210x176 japonska-spojka-3_210x176 japonska-spojka-4_210x176 japonska-spojka-5_210x176 japonska-spojka-6_210x176 japonska-spojka-7_210x176 japonska-spojka-8_210x176 japonska-spojka9_210x176

V prípade, že vaša celta nemá kotviace očká alebo pútka, s použitím malého kamienku môžete vytvoriť kotviaci bod. Celta sa dá o zem zakotviť aj priamo, kolíkom cez očko.

kolik kamienok

Konštrukcie
Prístrešok z celty môže byť ukotvený vysoko alebo nízko. Ukotvenie vysoko, napr. ako striešky nad táboriskom, zabezpečí ochranu pred dažďom a umožní zapáliť oheň blízko tak, aby ste mohli prikladať suchou rukou. Na druhej strane ak je silný vietor, môže sa vaša strieška rýchlo premeniť na rogalo. Prístrešok s nízkym profilom dokáže viac ochrániť pred vetrom a únikom tepla.
Prístrešok môže byť postavený na základoch konštrukcie z tyčiek/palíc, alebo len na povrazoch medzi stromami. Keďže celta je obľúbenou súčasťou výbavy vodákov, tí často používajú k stavbe svoje plavidlo a veslá. Strany celty môžu byť ukotvené k zemi kolíkmi, alebo len zaťažené konármi či kameňmi (ak sa prístrešok dotýka zeme).
Tvar samotného prístrešku môže byť od výmyslu sveta. Obrázky, ktoré som našiel na nete toto dokumentujú.

Na záver by som ešte poznamenal, že niektoré pončá majú podobný potenciál pri stavbe prístrešku ako majú celty. Celty sa nazývajú aj basha, baša, húči, hoochie ale podľa zdrojov na internete sú to len slangové armádne výrazy pre celtu.

Lajkni nás na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok. ( https://www.facebook.com/opreziti )

Comments

comments

Ďaľšie články