Bowdrill, jeden z tých ťažších

Bowdrill – založenie ohňa trením s pomocou luku. S dobrou prípravou a suchým materiálom príjemná záležitosť. V tomto období je ale bowdrill celkomk výzva a na ten prvý tohtoročný sme vybehli s Utonom na hodinku von.

Ako na bowdrill sme rozobrali v inom článku, TU.

bowdrill

Na Utonovu otázku, či zvládnem urobiť v momentálnom počasí bowdrill som bez váhania odpovedal, že jasné. Dohodli sme sa rýchlo a o hodinku sme už boli v táborisku. Rozdelili sme sa a šli sme každý svojim smerom nazbierať potrebný materiál. Niečo jemné a suché na hniezdo, suché drevo na dosku a vrták a vhodný konár na luk. Veľmi jednoduché. Asi po 5 minútach som situáciu vyhodnotil za neprijaznivú, ubalil si cigaretku a vrátil som sa do tábora.  Všetko drevo bolo mokré a v kúsku lesa, kde sme sa pohybovali ani neboli práve najlepšie stromy. Možno by som to zvládol, ale skôr nie.
Uton bol prirodzene opačného názoru a už pripravoval jednotlivé časti, aby mohol navŕtať oheň. Vrták z nejakého tvrdého listnáča a doska z borovice. Ako sa ukázalo, nebol to jeho najlepší deň. Najprv si privodil malé rezné zranenie na prste. Potom sa pustil do vŕtania ohňa. V nie prijaznivých podmienkach, s dosť vlhkým materiálom a zapadajúcim slnkom. Už keď bowdrill sadu dokončil, nebol úplne spokojný.
„Ten vrták ma určite naserie.“
Začal vŕtať. Raz, druhý raz. Vrták ho podľa predpovede sklamal a vymenil ho za druhý. Tu mi nezabudol pripomenúť – nepodceňuj nikdy prípravu. Potom mu praskla tetiva, ktorá je pri vŕtaní veľmi namáhaná.
Druhý vrták urobil robotu poriadne a aj keď sa Uton teda namordoval viac ako zvyčajne, tlejúca kôpka sa nakoniec zrodila a rozfúkal ju na plameň a oheň. Musel som zasa raz obdivovať jeho skill, vytrvalosť a tvrdohlavosť. Ak máte možnosť, vybehnite teraz vonku s nožom a sekerkou a skúste si to. Nie je to jednoduché a veľa sa naučíte…
Aby som teda dotiahol tento report do konca, pred odchodom domov som z batohu vytiahol vrták a dosku, ktorých mám v pivnici veľamoc a navŕtal som oheň aj ja. Ale to len tak na okraj, s vysušeným a dopredu pripraveným materiálom to zasa nie je až taký veľký kumšt. Všetko je o príprave.

Comments

comments

Ďaľšie články