Výstroj do prírody – lekárnička

Lekárnička je štandardnou súčasťou vybavenia do prírody.  Každý rok sa chalani zúčastňujú vyššieho školenia prvej pomoci, ktoré si objednávajú od profesionálov a sú ušité na mieru. Nedávno mali možnosť uplatniť svoje vedomosti a dokonca aj zaznamenať celú situáciu. Na záver článku uvádzame odporúčania ohľadne kurzov prvej pomoci a zloženia lekárničky.

lekarnicka2

Ovládanie základnej prvej pomoci, nosenie lekárničky a schopnosť použiť ju keď treba, sú dôležitou zručnosťou pri potulkách lesom, ale aj v bežnom živote (možno okrem nosenia tej lekárničky :)). Priatelia považujú prípravu a lekárničku za samozrejmosť a je v týchto veciach na nich spoľahnutie.

Sem tam sa nejaké zranenie pritrafí nám alebo niekomu cudziemu. Zachovanie rozvahy, upokojenie zraneného a privolanie profesionálnej pomoci sú veci, ktorými nič nepokazíte. Pokiaľ viete urobiť viac, nebojte sa to urobiť, vždy vás to posunie ďalej, nehovoriac o službe, ktorú preukazujete ranenému.
Naposledy sa nám „pošťastilo“ postarať sa o chalana s poranenou hlavou v noci pri pomerne silných mrazoch. Asi by to zvládol aj bez našej pomoci, možno by ho našiel niekto iný… ale otočiť sa a ísť si svojou cestou, aj keď je to najjednoduchšie, nemáme v podobných prípadoch vo zvyku.

Každá podobná situácia preverí váš psychický stav, súdržnosť a organizáciu kolektívu a samozrejme vaše technické vybavenie, ktorého býva väčšinou menej ako by ste vo finále očakávali. Takže si podľa reakcií každého účastníka overíte jeho prístup, angažovanosť, výbavu a tímového ducha…

Ďakujem týmto členom Strikers a SG group za perfektnú spoluprácu.

Lekárnička a kurz prvej pomoci

Pravidelne dochádza k zmenám v odporúčaniach ohľadne prvej pomoci vzhľadom na zvyšovanie rýchlosti príchodu profesionálnej pomoci, lepšie technické vybavenie vozidiel RLP a RZP, presnejšie a rýchlejšie diagnostické metódy. Najdôležitejšie zmeny sú však zamerané na zjednodušenie činností a zvýšenie efektivity pri podaní laickej prvej pomoci.

Stále platí, že prvoradá je činnosť účastníka danej situácie. Od neho závisí aké šance bude mať zranený a aká úspešná bude profesionálna starostlivosť.

Problémom často nebýva vybavenie lekárničky, ale odvaha a chuť pomôcť. Potlačenie strachu z ťahaníc zo strany príbuzných zraneného alebo priamo poraneného, straty vlastného času, mindrákov z toho čo povie zdravotník, keď príde na miesto alebo strachu z poškodenia vlastného zdravia alebo zdravia poraneného. A pritom aj „jednoduché upokojovanie“ poraneného má veľký význam.

Pokiaľ máte komerčnú lekárničku máte v nej všetko, čo skúsenejší ľudia vytipovali. Nemôžete sa spoliehať na to, že lekárničku otvoríte, v momente sa v nej zorientujete a použijete potrebné veci, ktoré tam budú v potrebnom množstve. Takisto ako vo všetkom aj tu platí, že kvalita je rôzna. Leukoplasty nelepia, obväzy sú riedke a trhajú sa alebo sa nedajú otvoriť, dýchacia rúška – škoda rečí…. tampónov a štvorcov málo… trojrohá šatka slabá a veľkosťou na bábiku (aj keď rozmer by mal byť štandardizovaný), gumené rukavice nenatiahnete…. Aj keď… vždy je to lepšie ako nič.

Odporúčam absolvovať kurz prvej pomoci v uzavretej skupine so záujmom o problematiku, pretože – úprimne – pokiaľ sa pridáte ku kurzu v autoškole, opatrovateľkám alebo proste k ľuďom, ktorí si to len potrebujú odsedieť, naučíte sa pramálo. Prečo? Pretože lektor nech je akokoľvek skúsený v problematike sa prispôsobí skupine a len z rýchliku podá informácie ktoré musí podľa zákona, mávne rukou a ponáhľa sa s ostatnými domov. Pokiaľ však preukážete záujem a narazíte na praktika zo záchranky je to úplne iný level. Získate presnejšiu informáciu o tom, ako vnímate situáciu pri poranenom vy, aká je skutočnosť a ako veci riešiť. Takisto získate vlastný pohľad na to, čo vám v lekárničke chýba, čoho tam je málo, čo vám nefunguje, prípadne, čo neviete použiť a umožní vám to vytvoriť si vlastný set zodpovedajúci tomu, kde a ako ho budete nosiť a môžte použiť.

V našich lekárničkách nechýba reflexná fólia, niekoľko 3-rohých šatiek, gumené rukavice, kopec sterilného aj nesterilného spotrebného materiálu, obväzov, leukoplastov. Dezinfekčný prostriedok, rýchloobväzy, pinzeta, nožnice, veci na rozšírenú PP, v niektorých prípadoch samsplity a iné… V zimných mesiacoch k tomu pridávame aj termosku s teplým sladkým nápojom a materiál na vytvorenie improvizovaného termoforu.

Comments

comments

Ďaľšie články