Zálesáctvo, bushcraft

Untitled-2aČo je zálesáctvo a bushcraft?

Definovať zálesáctvo je pravdepodobne nemožné a možno aj nesprávne. Čas strávený v prírode prináša každému niečo iné, každý má v obľube iné zálesácke disciplíny a zručnosti. Za bushcraftera môžeme považovať skialpinistu, hubára alebo vodáka rovnako ako človeka, ktorý trávi všetok voľný čas v improvizovanom prístrešku pri praskajúcom ohni. Preto sa tento krátky článok len pokúsi priblížiť predstavu o podstate zálesáctva ľuďom, ktorí zatiaľ o ňom moc nevedia.
Pre nás je zálesáctvo aktívny pobyt v prírode, úcta k nej a rozumné využívanie zdrojov ktoré ponúka.
Bushcraft (na tomto webe výraz používaný ako synonymum zálesáctva) je schopnosť porozumieť prírode a  efektívne využívať jej dary. Bushcraft je návrat k prírode a k múdrosti našich predkov.
Bushcraft sú zručnosti a vedomosti, ktoré sú potrebné pre krátke aj dlhodobé prežitie v prirodzenom prostredí mimo výdobytkov civilizácie. Slovo bushcraft je z angličtiny a jeho slovenským obrazom aj keď nie celkom presným by mohla byť lesná múdrosť alebo zálesáctvo. Zálesáctvo a bushcraft sú na tomto webe synonymom, rovnako ako zálesák a bushcrafter. Mne osobne  najprirodzenejšie znie kombinácia bushcraft a zálesák, keby tento článok kompletizoval niekto iný z našej skupiny tak by tu bola asi iná kombinácia. Vyberte si z menu to, čo vám vyhovuje a chutí najlepšie.
Bushcraft zručnosti zahŕňajú: zakladanie ohňa, stopovanie, lov, rybolov, stavbu rôznych druhov prístreškov, rezbárstvo, výrobu nádob, výrobu lán a povrazov a mnoho ďalších. Bushcraft má veľa spoločného s outdoor aktivitami, skautingom, poľnohospodárstvom, poľovníctvom, rybárstvom, tkáčstvom, kožiarstvom, fyzikou, chémiou, turistikou, ochranou prírody, kováčstvom, experimentálnou archeológiou, liečiteľstvom a ďaľšími disciplínami, remeslami a aktivitami.
Bushcraft ponúka zdravý balans hektickému spôsobu života v mestách a dokáže meniť tukové vankúšiky na úsmev a pokoj v duši. Rodičom dáva možnosť aktívne a kreatívne prežiť čas so svojimi deťmi, partii chalanov možnosť zdravo sa unaviť, naučiť sa niečo nové a pri táboraku sa zasmiať a zakusnúť a vypiť niečo fajnové.
Bushcraft ponúka sadu špecifických pocitov a emócií, lebo máločo z bežného života sa dá porovnať s pocitom, keď sa vám pod rukami zrodí uhlík a z neho oheň, zjete niečo čo ste sami nazbierali na lúkach a v lese alebo keď počúvate dážď ako bije na celtu prístrešku, ktorý ste si postavili na mieste kde s veľkou pravdepodobnosťou iného človeka nestretnete.
To čo bolo dlho doménou mužov oblečených v maskáčových kabátoch a stavajúcich si prístrešky v prírode sa dnes stáva záujmovou aktivitou pre širšie obecenstvo.
Bushcraft a survival/prežitie
Bushcraft využíva veľmi podobnú sadu zručností aké človek potrebuje v niektorých situáciách prežitia ale zásadný rozdiel je v tom, že zálesák v divočine neprežíva, ale si pobyt v divočine vychutnáva. Ďaľším dôvodom je to, že sme posledné mesiace trávili ďaleko viac v lese ako na strelnici.
10 zálesáckych prikázaní
Na nete nájdete týchto 10 prikázaní, ktoré sa tradujú v pôvodných komunitách Kanady a ich podstata je bushcraftu veľmi blízka.

1. Nikdy sa neprestaň učiť.Aj keď budeš mať pocit že už vieš všetko, príroda bude vždy vedieť viac.
2. Nikdy naozaj nevieš, pokiaľ si si to neoveril aj prakticky. Tým, že používaš zručnosť alebo vedomosť ktorú máš  tak zdokonaľuješ svoju techniku a až jej použitie v reálnych podmienkach preverí či ju skutočne ovládaš.
3. Rešpektuj prírodu, tú živú aj mŕtvu. Všetko v prírode je v rovnováhe, všetko má svoju úlohu a preto túto rovnováhu nenarušuj.
4. Čo je tvoje, je tvoje. Veci, ktoré do prírody nepatria si z nej odnes a veci, ktoré z prírody použiješ jej aj vráť.
5. Všetky živé tvory môžu byť tvojimi priateľmi. Priateľov získaš alebo stratíš vzájomným rešpektom alebo jeho nedostatkom.
6. Zdroje sú obmedzené. Použi z prírody vždy len to, čo skutočne potrebuješ.
7. Zbytočné riziko neprináša nič dobré. Snaž sa vyhnúť riziku a staraj sa o svoju bezpečnosť. Zbytočné riziko dáva prírode šancu pripomenúť ti, aký si oproti nej malý.
8. Skutočná radosť je tá, o ktorú sa podelíš. Čokoľvek robíš a z čoho máš radosť je ešte lepšie ak sa o to delíš s priateľom. Nechoď do prírody sám a ak ideš sám,  spriateľ sa s ňou.
9. Buď trpezlivý. S ničím sa zbytočne neponáhľaj lebo ak veci unáhliš, príroda ti to vráti.
10. Všetko raz skončí, to dobré aj to zlé. Nikdy neber dobré veci ako samozrejmosť a nikdy sa nevzdávaj keď je zle.

11. Základom úspechu je dôkladná príprava. Toto prikázanie nie je v pôvodnom zozname ako ho nájdete na internete. Je to ale múdrosť, ktorú sme si overili už tisíckrát. Ak niečo odfláknete, zanedbáte prípravu alebo sa uspokojíte s polovičným výsledkom, tak neuspejete.

Zálesáka z vás neurobia len vaše zručnosti, ale hlavne láska k prírode a radosť z pobytu v nej. Usmievajte sa, buďte k ostatným dobrí a otvorení, dýchajte čerstvý vzduch a skúste sa moc neporezať a nepopáliť.

Comments

comments

Ďaľšie články