Čo je firesteel?
Moderné kresadlo alias firesteel je pomôcka, s ktorou sa dajú vytvoriť iskry a zapáliť oheň. Patrí do základnej výbavy každého kto sa zaujíma o bushcraft alebo military témy.
Trošku teórie
Firesteel (FS) v podobe akej ho poznáme dnes bol vyvinutý pre švédsku armádu a komerčne ho začala vyrábať spoločnosť Light my fire. Výrobca uvádza, že iskry ktoré FS produkuje majú teplotu 2,980°C a dokážete s nimi vykresať iskru 3-12 tisíc krát podľa veľkosti firesteelu.
FS sa väčšinou skladá z ferocérovej tyčky a krátkej rúčky (prvé FS boli vyrobené zo železa a céru, preto „ferocérová“ tyčka). Tyčky moderných FS sú vyrobené zo zliatiny železa, horčíka a mischmetalu (nepoznám slovenský výraz, je to zlúčenina céru, neodýmu, lantánu a prazeodýmu) ale každý výrobca má trochu odlišný „recept“ (z wiki).
Iskra vzniká keď sa odlúpené pilinky kovu, zahriate trením ktoré vzniká pri kresaní, prudko okysličia a zhoria.
Rozšírenou verziou firesteelu je magnéziový zapaľovač, ktorý sa skladá z magnéziového bloku a do neho zapustenej tyčky podobného zloženia ako vo FS. Je to principiálne ten istý nástroj ako FS ale prítomnosť magnéziového bloku zabezpečí, že zapálite oheň aj ak nebudete schopní nájsť vhodné práchno pretože ho nahradíte pilinkami magnézia/horčiku.
Nasleduje krátky zoznam výrobcov FS – Light my Fire, Firesteel.com, Mil-tec, FireFlash, Primus, Coghlan`s. Určite ich je viac, za pár drobných sa dajú objednať aj z dealextreme.com. FS sa kvalitatívne líšia, rôzne značky vyžadujú rôzne techniky kresania, vytvoria rôzne dažde iskier a inak sa opotrebuvávajú. Každá značka ponúka niekoľko veľkostí FS (LMF – Scout 27 gramov, Army 50 g, Firesteel.com – Miniature 37 g až po Magnum 482 g, Primus – Small 22g až po Large 51 g atď.), rôzne modifikácie alebo sú FS súčasťou sady napr. s maya dustom alebo nožom. Keďže sa kupujú za peniaze, ťažko odskúšate všetky značky a nájdete tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Na internete je naštastie dosť informácií, na youtube dosť videí aby ste okruh favoritov zúžili a zvolili značku.
Pôvod súčasných firesteelov možno hľadať v kresadlách. Kresadlová súprava obsahovala kresadlo, kresadlový kameň a práchno. Od doby železnej bolo kresanie asi najbežnejším spôsobom zapaľovania ohňa. Úderom kresacieho kameňa sa z ocieľky uvoľnila iskra a tá sa zachytila na práchne. (voľne prebraté z wiki)
Prečo použiť firesteel a nie zapaľovač?
Pokúsime sa zodpovedať otázku, ktorá napadne mnohých ktorí nemajú vzťah k zálesáctvu alebo military aktivitám, že prečo nepoužiť klasický zapaľovač alebo zápalky ale technicky náročnejší firesteel.
Mojou odpoveďou je, že zapaľovanie ohňa primtívnymi spôsobmi patrí k umeniu zálesáctva a prináša väčší pocit uspokojenia. So zapaľovačom je zapálenie ohňa o príprave ohniska, ale s firesteelom je to aj oživenie starých spôsobov zapľovania ohňa, keď sa používala ocieľka, kresadlo a práchno. Firesteel je určite aj spoľahlivejší a poskytne iskru aj po páde do potoka. Hlavne však patrí k bushcraftu, zálesáctvu v zmysle v ktorom ho vnímame my. Rovnako sa dá pozastaviť nad tým, prečo si staviame prístrešok v lese, keď môžeme spať v pohodlí domova alebo aby som dotiahol túto myšlienku do extrému, prečo si nepozrieme pekný dokument o prírode doma v televízii, ale spaľujeme tony energie aby sme sa vydriapali niekde do kopcov. Jednoducho to máme radi a firesteel patrí k týmto aktivitám. S firesteelom sa naučíte o zrode ohňa z uhlíku, čo začínajúcim zálesákom pomôže pri primitívnejších metódach ako je ohňový vrták, ohňový pluh a ohňový luk (firedrill, fireplough a firebow). Nedávno som zobral so sebou na výlet svojho 18-ročného brata od ktorého ma delí generácia, možno dve. Zapálil som oheň firesteelom a jeho to okamžite zaujalo. Strávil potom tvrdohlavú hodinku, skúšaním rôznych techník škrtania a kombinácií rôznych práchien, rozfúkaval hniezda a hlavne – bavil sa!
Takže prečo firesteel a nie zapaľovač? Lebo v lese sme zálesákmi.
Ak ťa článok zaujal tak nás lajkni na FB a vždy budeš vedieť keď zavesíme nový článok. ( https://www.facebook.com/opreziti )